-

Last minute ostrov Alonissos

Ostrov Alonissos last minute - informace

Malý zelený ostrov Alonissos se v posledních letech stal rájem především pro baťůžkáře. Když se poprvé dostanete na ostrov, třeba na last minute dovolenou, budete možná překvapeni, když spatříte přístav v Patitiri. Přístav se totiž vůbec nepodobá klasickému řeckému ostrovnímu kotvišti tak, jak je znáte z obrázků nebo fotografií. Důvodem je zemětřesení z roku 1965, které zničilo téměř všechny budovy v původním hlavním městě Chora. Jeho obyvatelé si pak postavili nové domy na pobřeží právě v Patitiri v moderním stylu, ve kterém se antické prvky hledají jen stěží. Ale je tu i celá řada pěkných taveren, čistých pláží a také zajímavé muzeum, které můžete o dovolené na Alonissu navštívit.

Last minute ostrov Alonissos - fotografie

Chora je dnes ale také zrekonstruovaná a je z ní krásné místo s řadou malých kaváren, které nabízejí výhled na ostatní Sporadské ostrovy, obchodů místních řemeslníků a okouzlujícího ubytování. Alonissos je tak ideálním místem pro prožití příjemná a okouzlující last minute dovolené na ostrově v Řecku. Ostrov Skopelos odděluje od Alonissu jen necelých 5 kilometrů široký průliv a na ostrov Skiathos je to jen asi 20 kilometrů. Druhý největší ostrov Řecka Evia (prvenství patří Krétě) leží něco málo přes 40 kilometrů jihozápadně.

Obecně lze říci, že Alonissos je velmi klidný ostrov, kde si můžete skvěle odpočinout a last minute dovolená tady patří k nejhezčím zážitkům. Samozřejmě i tady už najdete celou řadu restaurací, barů a organizovaných výletů, ale přesto to pořád ještě není klasicý řecký komerční ostrov. Alonissos je také obklopen jedinečným mořským národním parkem. Budete-li mít štěstí, můžete o dovolené na lodních výletech spatřit delfíny, tuleně nebo mořské želvy.

Last minute ostrov Alonissos - fotografie

Nálezy z oblasti kolem Kokkinokastro dokládají, že ostrov byl osídlen již před 100.000 lety. Sporadské ostrovy byly v té doby ještě částečně spojeny a to, co je dnes ukryto pod hladinou moře, byly v té době kopce a jezera. Již od dob dávno minulých to je ale stále hlavně zemědělský ostrov, kde se ještě dnes vyrábějí původními postupy renomovaná vína a olivový olej. Mykéňané postavili na ostrově pevnost, kde podle mytologie strávil poslední léta svého života Achillův otec Peleus. To vysvětluje předchozí názvy ostrova Achilleodromia a Chiliodromia. Během pozdějšího období dosáhl Alonissos hospodářského a kulturního rozkvětu a byl zde uctíván bůh Poseidón. Když Římané v 2. století př.n.l. dobyli Řecko, byl tento ostrov využíván jako místo pro vyhnané občany. Okolní ostrovy, jako třeba Youra, také sloužily jako vězení a vojenské základny.

Stejně jako sousední ostrovy, byl i Alonissos ve 13. století pod benátskou nadvládou a od 15. století pod správou Turecka. Svobodu získal teprve v roce 1830. Katastrofa přišla v roce 1965, kdy ostrov postihlo silné zemětřesení, které zničilo téměř všechny budovy na ostrově. Lidé, kteří předtím žili ve starších osadách, se většinou přestěhovali do Patitiri. Staré hlavní město Chora zůstalo opuštěné až do doby, kdy jeho ruiny koupili němečtí investoři a opět ho probudili k životu.

Last minute ostrov Alonissos - fotografie

Pokud budete trávit last minute dovolenou v Řecku právě na Alonissu, určitě byste měli alespoň na krátký výlet navštívit staré hlavní město. To je kvůli úzkým kamenným uličkám, obchodům a kavárnám velmi přitažlivé. Staré město Alonissos stojí na vrcholu kopce a tak odtud budete mít úchvatný výhled na okolní ostrovy a zdánlivě nekonečné Egejské moře. Mnoho zrestaurovaných domů má malý balkón nebo verandu, které jsou ozdobené celou řadou barevnými květinami a dávají tak obci zvláštní krásu. Dodnes také přežily některé části staré byzantské zdi, která byla později obnovena Benátčany, aby ochránila město. Za vidění stojí i některé byzantské kostely, jako je třeba kaple Agio Anargyroi. Kostel Agios Andreas je zase sídlem Mezinárodní akademie pro homeopatii. Do této nádherné obce se z pobřeží dostanete autem, autobusem nebo na hřbetě osla.

Současné hlavní město Patitiri sice možná není zrovna nejtypičtějším řeckým městem, ale nachází se zde spousta krásných taveren a pěkných obchodů, které stojí za návštěvu. Folklórní muzeum nabízí zajímavé nálezy z různých epoch a malebný přístav vás zase okouzlí mnoha tradičními kykladskými nebo benátskými domy. Přesto, že jsou většinou budovy nové, jsou postavené harmonicky jako amfiteátr. I hotely dobře zapadají do přírodních krás okolní krajiny. Úzké, obílené ulice a schodiště dodávají zvláštní atmosféru malému přístavu, který je obklopen neuvěřitelně smaragdovým mořem a skalnatými mramorovými útvary, které jsou v noci dobře osvětlené. Celá obec je také obklopena hustým borovým lesem. Na promenádě si můžete o dovolené last minute užívat z taveren a malých kaváren pohled na malou a klidnou písečnou pláž.

Malá rybářská vesnička Votsi již téměř srostla s Patitiri, ale dodnes si zachovala svůj tradiční malý přístav. Najdete v něm malé rybářské lodě kaikis i romantické taverny, které nabízejí okouzlující a malebnou scénu. Tato obec je situována na břehu jedné z nejkrásnějších zátok ostrova Alonissos a během last minute dovolené tady můžete také navštívit nádhernou pláž. V půvabné vesničce Steni Vala, která leží na severovýchodním pobřeží ostrova a dříve byla základnou pro piráty, žije jen několik rodin. Tato malá osada se nachází u malé zátoky, která připomíná fjord a pomalu se z ní stává turistická oblast.

Ostrov Alonissos je známý pro své nádherné pláže s tyrkysovou vodou, obklopené borovicemi a mramorovými útvary. Mnoho lidí ostrov označuje jako ten s nejčistší vodou v Egejském moři. Možná i díky tomu žije v místním mořském parku vzácný druh tuleně, monachus monachus. Většina pláží je přírodní, jen některé z nich jsou trochu uměle vytvořené. Alonissos má spoustu nádherných zátok a oblázkových pláží, které jsou stále nedotčené cestovním ruchem. Jen málo z nich nabízí takové služby, jako je třeba půjčovna lehátek a slunečníků. Pokud chcete prozkoumat Alonissos v čase dovolené last minute na vlastní pěst, určitě si najdete nějakou tu vlastní, malou a odlehlou zátoku.

Jen pár kilometrů severovýchodně od Patitiri se rozkládá písečná pláž Chrisi Milia, známá jako nejkrásnější pláž Alonissosu. Je to jedna z mála pláží na ostrově, kde jsou lehátka a slunečníky, stejně jako nabídka vodních sportů. Písek je tady zlatý a velmi jemný, moře je čisté a má tyrkysovou barvu. Další pláž Milies leží hned naproti Chrisi Milia. Je to krásné místo s barevnými oblázky a průzračnou smaragdovou vodou. Tento malý klenot je zastrčený uprostřed malé zátoky a je ideálním místem pro opalování uprostřed nedotčené přírodní krásy.

Severovýchodně od Patitiri se rozkládá písečná pláž Kokkinokastro, obklopená červenými útesy. V její blízkosti si můžete v průběhu last minute pobytu prohlédnout pozůstatky zdí antického města Ikos. Na protilehlém ostrůvku Kokkinonisi (nebo také Vrahos) byly objeveny nástroje z období paleolitu, které jsou prvním důkazem lidské civilizace v regionu Egejského moře.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Alonissos

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na ostrově Alonissos je publikována v sekci dovolená ostrov Alonissos.