-

Last minute ostrov Chios

Ostrov Chios last minute - informace

Chios je populárním prázdninovým cílem hlavně pro obyvatele řecké pevniny. Zahraniční cestovatelé ho kvůli dovolené tolik nenavštěvují jako ostatní ostrovy ve východní části Egejského moře, ke kterým patří například ostrovy Lesbos a Samos či jižněji ležící Kos a Rhodos. Z tohoto důvodu tady budete mít pocit, že jste v tom opravdovém Řecku. Pokud chcete během vaší last minute dovolené na Chiosu poznat ostrov na vlastní pěst, objevíte tady krásné vesnice a zátoky, které působí skutečně autenticky a nedotčeně.

Last minute ostrov Chios - fotografie

Chios se nachází jen asi 7 kilometrů od pobřeží Turecka a ostrované žijí z cestovního ruchu jen do určité míry. Služby spojené s cestováním a last minute dovolenou totiž nejsou jejich hlavním zdrojem příjmů. Tím je především masticha, unikátní druh pryskyřice, která se používá mimo jiné pro výrobu žvýkaček nebo zubních past. Mnoho lidí se také věnuje rybolovu, zemědělství nebo námořní dopravě. Chios je totiž považován za tradiční námořnický ostrov. O místních kapitánech se dokonce zpívá v díle To Naftaki řeckého skladatele Jorgose Zambeta: vezměte si lodního mechanika z Mytileny a kapitána z Chiosu. Obrovské množství řeckých posádek pochází právě z Chiosu. Malý ostrov Oinousses, který se nachází hned vedle, je místem nejslavnější kapitánské školy v Řecku.

Podle některých historiků je ostrov Chios rodištěm slavného spisovatele Homéra, kde zde také strávil nějaký čas v 8. století př.n.l. ještě předtím, než se vydal na cesty. Název ostrova pochází z řeckého slova pro sníh (chioni), protože patron ostrova, bůh Poseidón, se narodil při sněžení.

Last minute ostrov Chios - fotografie

V antických dobách dosáhl ostrov Chios. díky obchodu s vínem a mastichou, velké prosperity. Byl ale také prvním ostrovem v Řecku, který využíval otroctví. Později zde v průběhu času vládli Makedonci, Římané, Benátčané nebo Turci. V době turecké okupace zažil Chios jeden z nejhorších masakrů v Řecku. Když místní lidé povstali proti nadvládě Turků, bylo za trest 30.000 lidí popraveno a zbývající obyvatele Turci zotročili. Tento brutální čin se dotkl mnoha evropských osobností z oblasti umění a literatury, jako například Victora Huga a Eugena Delacroix, který vytvořil slavný obraz Vraždění na Chiu, který je dnes vystaven v pařížském muzeu Louvre.

K zajímavostem, na které určitě stojí za to udělat si během last minute dovolené na ostrově Chios čas, určitě patří kámen označovaný jako Homérův kámen (Petra Omirou). Prý na něm tento slavný řecký básník sedával a tvořil. Agia Markella je název kláštera, který je přístupný i pro veřejnost a nachází se na okraji obce Volissos. Každoročně se v něm 22. července organizuje slavnost na počest světce. Nea Moni je další klášter a je turisty ještě navštěvovanější než Agia Markella. Jeho vznik se datuje až do 11. století.

Chios má podél pobřeží mnoho rybářských vesniček a několik malebných středověkých vesnic, které jsou krásně zachovalé. Místní nazývají tyto vesnice Mastichochoria. Právě v této oblasti rostou keře řečíku lentišku, ze kterého se získává pryskyřice masticha. Díky tomu tady v minulosti žilo mnoho bohatých rodin, které si zde nechaly postavit krásná panská sídla, která můžete o dovolené last minute na ostrově Chios obdivovat dodnes. Najdete tu také hrad z 15. století, stejně jako kostely a ruiny antického chrámu věnovanému bohyni Athéně.

Hlavní město se jmenuje stejně jako ostrov, tedy Chios. Je také hlavním přístavem a najdete ho na východním pobřeží. Město utrpělo mnoho škod při těžkém zemětřesením na konci předminulého století, kdy přišlo i o velkou část krásné architektury. Nicméně v centru se ještě dochovala část starého města s neoklasicistními budovami, mešitami a domy se silným arabským vlivem. Nejvýznamnějšími zajímavostmi města Chios jsou městská zahrada, antické divadlo, ruiny antického města a stará zařízení, která jsou umístěná uvnitř janovské pevnosti.

Obec Kardamila na severovýchodě ostrova je rozdělena do dvou částí. Pano Horio je ta starší část a nachází se na úpatí strmého kopce, v oblasti s mnoha platany. Druhá část je Kato Horio, která je také nazývána Marmaro. Zde jsou v čase last minute dovolené k vidění tradiční kamenné domy, zdobené květinami. Malebná obec Karyes je postavená jako amfiteátr na svahu kopce. Je známá pro svůj jedinečný výhled a pramenitou vodu, která je nejlepší na ostrově.

Vesnička Mesta také patří k oblasti Mastichochoria a je nejlépe zachovalou středověkou vesnicí na Chiosu a kdo se zajímá o historii a architekturu, měly by si o své last minute dovolené v Řecku udělat čas na její návštěvu. Domy jsou postaveny těsně vedle sebe a vypadají tak jako opevněná zeď. Úzké dlážděné uličky se vinou kolem domů a vedou k centrálnímu náměstí. Jednou z nejkrásnějších vesnic na ostrově je Pyrgi, které bylo pojmenováno po středověké věží, která stála ve středu obce. Je také nazýváno malovanou vesnicí pro výzdobu svých domů, jejichž fasádu zdobí šedé a bílé geometrické tvary.

Obec Volissos je údajně rodištěm básníka Homéra. Za vidění tady stojí klášter Agia Markella, pevnost, vodní větrné mlýny a byzantské kostely v okolí. Městečko Vrondados se nachází na západním pobřeží, má asi 5.000 obyvatel je mezi nimi mnoho námořníků. Za zmínku stojí větrné mlýny, kostely Agios Stephanos, Agios Markos a Panagia Erithiani, stejně jako hrob řeckého spisovatele Psycharise.

Nejznámější pláží je asi Karfas, ale v okolí města Chios jsou i další hezké pláže. Karfas je největší turistické letovisko na ostrově, které vítá každé léto tisíce návštěvníků. Pokud hledáte během last minute dovolené klidnější pláže, doporučujeme například Kato Fana. Chios nabízí jak dlouhé písečné pláže tak i menší s barevnými kamínky.

Pláž Agia Markella je dlouhá, písčito-oblázková pláž, která se rozprostírá před klášterem sv. Markella, patrona ostrova Chios. Pěší cesta na konci pobřeží vede na místo, kde zemřel Markella jako mučedník. Na tomto místě také vyvěrá ze země teplá termální voda. Krásná písčito - oblázková pláž Daskalopetra dostala své jméno podle skály, na které podle legendy učil slavný básník Homér. V blízkosti pláže se nachází malebný přístav s tavernami, které nabízejí místní speciality a čerstvé ryby. Mezi další zajímavé pláže ostrova Chios patří například Elinta, Lithi, Mavra Volia nebo Vroulidia. Na mnoha plážích na ostrově je možné provozovat různé vodní sporty.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?