-

Last minute ostrov Ios

Ostrov Ios last minute - informace

Ostrov Ios patří do skupiny Kykladských ostrovů a leží mezi ostrovy Naxos a Paros na severu a ostrovem Santorini a jihu. Podle historika Hérodota je Ios místem posledního odpočinku slavného řeckého básníka Homéra a ruiny v obci Plakoto jsou známé právě jako Homérův pomník. Ostrov je velmi oblíbené místo pro last minute dovolenou v Řecku hlavně mezi milovníky všech možných párty a lidmi, kteří mají rádi noční život a zábavu. Stejně jako Mykonos nebo Paros, patří i Ios mezi nejživější a nejčastěji navštěvované ostrovy Kyklad. Nabízí celou řadu barů a nočních klubů a je to ráj jak pro věkem mladé návštěvníky, a i pro mladé duší.

Last minute ostrov Ios - fotografie

Ios je hezký, ale poněkud drsný, ostrov s mnoha zajímavostmi, které určitě stojí za vidění. Ale protože, na rozdíl od zde převažující mladé klientely, ti dospělí rekreanti zrovna netouží trávit svojí letní dovolenou u moře bujarou noční zábavou, mívají zdejší pláže často celé dopoledne jen pro sebe. Pro většinu místních je pověst jejich ostrova dvousečnou zbraní. Na jedné straně je mnoho mladých návštěvníků důležitým zdrojem příjmů pro ostrovany, ale na straně druhé se ostrov stal značně komerční destinací a z chování některých mladých lidé nejsou místní nijak nadšeni.

Ale Ios má také svou klidnější stranu pro ty, kteří si na last minute dovolené v Řecku chtějí především odpočinout a třeba i poznat ostrov zblízka. Najdete tady nejen mnoho nádherných pláží, z nichž mnohé jsou dosud turisty ze zahraničí neobjevené, ale také zajímavé hlavní město, skalnatou krajinu a celou řadu archeologických pamětihodností. Díky těmto dvěma rozdílným charakteristikám je ostrov považován za jeden z nejvhodnějších Kykladských ostrovů pro letní dovolenou. Místní obyvatelé se živí vedle cestovního ruchu také zemědělstvím a rybolovem.

Last minute ostrov Ios - fotografie

Prvními osadníky ostrova Ios byli pravděpodobně příslušníci kmene Pelasgů, neboť téměř všechny názvy ostrovů v okolí začínají na písmeno I. Není to ovšem prokázáno zcela jednoznačně. Ve 2. tisíciletí př. n.l. se zde pravděpodobně usadili Mínojci, které poté vystřídali Dórové, Benátčané a později Turci, kteří tu panovali až do konce 19. století. V 60. letech 20. století se stal Ios oblíbeným prázdninovým cílem pro hippies z celého světa. A to je jeden z důvodů, proč mají příznivci tohoto hnutí ostrov Ios v oblibě i dnes.

Městečko Chora na západním pobřeží ostrova je hlavním městem a zároveň jedinou opravdovou obcí na Iosu. Je vybudováno jako amfiteátr a každého návštěvníka okouzlí bílými domky a úzkými dlážděnými uličkami, vypadajícími téměř jako bludiště. V této typické kykladské vesnici, jedné z nejkrásnějších v celém souostroví, najdou turisté na dovolené v Řecku hotely, taverny, restaurace, obchody se suvenýry, trhy i velké množství barů a nočních klubů. Pokud chcete poznat skutečnou krásu a kouzlo Chory, je nejlepší se vydat po jejích uličkách za denního světla. Z nejvyššího bodu obce, Panagia Gremiotissa, budete mít nezapomenutelný výhled nejen na okolní moře, ale také na úžasný západ slunce.

Last minute ostrov Ios - fotografie

Za krásnými, bíle omítnutými větrnými mlýny, stojí amfiteátr Odysseas Elytis, pojmenovaný po slavném řeckém básníku, ve kterém se v letním období konají koncerty a divadelní hry. Velmi zajímavé jsou také ruiny benátské pevnosti na vysokém pahorku. Přes velké množství turistů a pestrý noční život si však Chora dosud udržuje svůj tradiční charakter.

Ormos je přírodní přístav Iosu a nachází se ve stejnojmenné zátoce. Vyplouvají z něj pravidelně výletní lodě na sousední ostrovy. Kolem zátoky se rozkládá Yialos, druhá nejzalidněnější oblast na ostrově po Choře. Byla postavená na svazích hory jako amfiteátr, do dnešní doby si uchovává svůj tradiční kykladský charakter a je z ní hezký výhled na moře. V obílených domcích si můžete ke strávení last minute dovolené pronajmout pokoje, ubytování ale nabízí i penziony a hotely. Od jachetního přístavu až k pláží Yialos se nachází mnoho restaurací a plážových barů.

Last minute ostrov Ios - fotografie

Vesnička Mylopotas leží asi 3 kilometry jižně od Chory a poslední dobou se z ní stává turisticky nejrozvinutější a nejoblíbenější oblast ostrova. Má mnoho hotelů, apartmánů, a dokonce i kempy. Dlouhá písečná pláž Mylopotas láká každou letní sezónu mnoho návštěvníků a nabízí různé sportovní aktivity a zábavu.

Krása pláží na řeckém ostrově Ios je opravdu impozantní. Kilometry dlouhé, zlatým pískem pokryté pobřeží vytváří společně s křišťálově čistým a smaragdově zbarveným mořem krásný obrázek. Některé pláže jsou rušné, jiné zase zcela osamělé. Podél silnice na východním pobřeží, u kláštera Kalamos, se nachází nádherná a dlouhá písečná pláž Kalamos. Je to jedna z mnoha pláží, která obvykle bývá velmi tichá a téměř osamělá. Člověk má tady často možnost být zcela sám.

Silnice z Kalamosu vede dál směrem na jih, kolem pláže Plakes. Jde o hezké a zároveň klidné místo s neuvěřitelně čistou vodou a jemným zlatým pískem. Pláž Yialos se nachází jen pár minut chůze od přístavu Ormos, na konci silnice, která vede podél zátoky Yialos. Je to velmi populární pláž, ale o něco méně rušná než Mylopotas. Její jemný bílý písek a křišťálově čistá voda jsou opravdu příjemným zážitkem. Pláž je obklopena restauracemi, kavárnami a malými obchody a přímo na pláži si můžete vyzkoušet různé vodní sporty.

Nádherná zátoka Koubara je vzdálená asi 30 minut chůze od přístavu Ormos severozápadním směrem. Dostanete se k ní ale i autobusem. Jde o asi 300 metrů dlouhou písečnou pláž s tavernami a soukromými pokoji k pronájmu v blízkém okolí. V baru na pláži si zase můžete objednat osvěžující koktejly. Koubara je velmi klidné místo, nijak nerušené hlukem a cestovním ruchem. Je ideálním místem ke koupání vzhledem v mělké vodě podél skal a také k potápění podél útesů. Západy slunce jsou tady úžasné stejně jako jemný zlatý písek.

Jihozápadně od Chory se rozkládá nejrušnější pláž na Iosu, Mylopotas. Ta je během letních měsíců opravdu velmi navštěvovaná. Písečná pláž je dlouhá asi kilometr a nabízí lehátka a slunečníky, plážové bary, restaurace i širokou škálu vodních sportů. Její smaragdově zbarvená voda je jedinečným zážitkem, stejně jako čistý zlatý písek. Z Chory se sem dostanete autobusem nebo na hřbetě osla. Idylická, skrytá malá zátoka Papa se nachází na jih od Kalamosu a je ideálním místem k relaxaci.

Na jižním pobřeží ostrova Ios, na konci pláže Mylopotas, vede silnice na kopec a odbočuje před klášterem Kalamos vpravo. Tudy se dostanete k nádherné, téměř opuštěné zátoce Manganari. Tato okouzlující zátoka je rozdělena do pěti pláží se zlatým pískem a oblázky, které jistě okouzlí každého návštěvníka. Nabízí se tady i různé vodní sporty a rybí taverny. Také zátoka Agia Theodoti má nádhernou pláž se zlatým pískem a křišťálově čistým mořem. Zelené údolí Psathi nabízí dvě divoké pláže, naprosto nedotčené cestovním ruchem. Jsou také díky větru oblíbené u surfařů, protože vlny jsou tady poměrně vysoké.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?