-

Dovolená Chania - hotely

Dovolená Chania - informace

Chania je druhým největším městem na ostrově Kréta v současnosti zde trvalé žije necelých 60.000 obyvatel. Nachází se v jeho západní části a je administrativní centrem západního regionu Kréty. Do Rethymna je to z Chanie asi 60 kilometrů a není bez zajímavosti, že Chania byla až do roku 1972 hlavním městem ostrova Kréta. Teprve poté tuto funkci převzal Heraklion.

Dovolená Chania - fotografie

Oblast Chania, a vlastně celá západní část ostrova Kréta, by se dala charakterizovat jako zelená a svěží oblast největšího z řeckých ostrovů. A díky příhodným podmínkám s relativním dostatkem vláhy je také nejúrodnější. Zkušení cestovatelé, kteří mají ostrov Kréta procestován, často tvrdí, že právě jeho západ je tím nejhezčím regionem na celé Krétě.

Chania má za sebou bohatou historii a její vznik je datován už do 13. století. V té době vládli Krétě Benátčané a právě ti zde založili první město s názvem La Canea, jež bylo vybudováno na rovinách antického města Kydonia. Z benátského období se v Chanii zachovala celá řada staveb a tak není divu, že se jí dodnes někdy přezdívá Benátky východu. Benátčané byli známí stavbou mohutných městských opevnění a po obvodu historického jádra města Chania se až do dnešních dnů dochovaly téměř 3 kilometry původních hradeb ze 16. století. Stejně tak jsou v Chanii dodnes k vidění zbytky původní benátské pevnosti Schiavo.

Dovolená Chania - fotografie

Zajímavostí Chanie je i zdejší přístav, který je charakteristický svým dlouhým molem, na jehož konci byl postaven maják. V přístavu dnes často kotví kopie historických lodí a turisté, kteří se v tu dobu v Chanii nacházejí, přístav často navštěvují. Z doby turecké nadvlády, která trvala od poloviny 17. století více než 200 let, si Chania uchovala několik mešit a minaret.

Milovníkům romantiky bývá doporučována večerní procházka historickým centrem Chanie, kde budou moci v malebných křivolakých uličkách trávit celé hodiny nenucenými a příjemnými procházkami. Zájemci o historii a řeckou kulturu určitě nevynechají možnost navštívit některé ze tří muzeí, na něž je Chania náležitě pyšná.

Vzhledem ke skutečnosti, že Chania je poměrně velké město, turisté sem většinou cestují za poznáním či zábavou, a obvykle se ubytovávají v letoviscích, které jsou od města vzdálena několik kilometrů. Za všechny lze jmenovat obce Souda nebo Kalyves východně od Chanie či naopak Agia Marina, Maleme a Kolymbari západně od Chanie. Posledně jmenovaná letoviska se nalézají, podobně jako Chania samotná, na břehu stejnojmenného zálivu.

Kam jinam na Krétě na dovolenou?