Druhý největší italský ostrov Sardinie (italsky Sardegna) leží ve Středozemním moři, na západ od pevniny, východní břehy ostrova omývá Tyrhénské moře. Rozlohou zaujímá 24 090 km2, je dlouhý téměř 270 kilometrů a široký 12 kilometrů, obyvatel zde žije přes 1 600 tisíc. Sardinie se dělí na 8 provincií – Cagliari, Carbonia–Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Ogliastra, Olbia-Tempio, Oristano a Sassari. Místním jazykem je zejména italština a její dialekt sardinština, ale tyto jazyky si navzájem moc podobné nejsou.
První důkazy o osídlení ostrova pochází z doby 150 tisíc let př.n.l., první města, mezi nimi i to hlavní – Cagliari, vznikaly za dob Féničanů v 11. století př.n.l. , poté ostrov postupně obývali Kartaginci, Římané, Vandalové, Byzantinci, Saracéni a jiné národy. V 15. století se Sardinie stala součástí španělského království, na začátku 18. století patřila chvíli Habsburkům, a poté Sardinskému království. V roce 1861 ji získalo italské království a po 2. světové válce se Sardinie stala autonomní oblastí italské republiky. Dosud Sardinie patří k méně vyspělým oblastem Itálie, ale díky začínajícímu rozmachu turistiky se konečně začíná ekonomicky osamostatňovat.
Panuje zde středomořské klima, dešťových srážek je v létě minimálně, zima je mírná s již častějšími srážkami. Slunečních dnů je zde průměrně na dvě třetiny roku. Ostrov je poměrně hodně kopcovitý, převážně ve východní části, nejvyšším vrcholem je La Marmora (1834 m.n.m.). Střed ostrova je zaostalý a málo obydlený, turistů zde moc nepotkáte. Pláže jsou písčité, oblázkové nebo i se skalnatými útesy, každý si zde najde tu svou, místní pláže patří mezi nejčistší v Evropě. Moře je nádherné, s průzračnou tyrkysovou vodou, která ještě nebyla znečištěna turismem. Kromě lenošení na plážích si můžete vyzkoušet například horolezectví na stometrových skalách, milovníci historie si můžou prohlédnout kamenné starodávné „věže“ - nuraghy nebo navštívit některé z těchto míst: Alghera – nejhezčí městečko na ostrově, leží na západní straně, říká se mu také malá Barcelona, protože má katalánský původ, dokonce se zde i katalánštinou hovoří. Místní nápisy jsou proto psané i ve dvou jazycích – katalánském a italském. První středisko Sardinie, kde se začal rozvíjet turismus, v hlavní sezoně je zde turistů téměř stejně jako počet obyvatel – 40 tisíc. Má historické centrum s věží Torre della Maddalena a kostelem Duomo di Santa Maria, najdete zde přístav i letiště. Vyrostlo zde velké množství hotelů, restaurací a rekreačních letovisek.
Na severu najdete známou pláž La Bombarde nebo i další Punta Negra a Lido di Giovanni. Costa Smeralda - letovisko, které je součástí Smaragdového pobřeží, je zde známá pláž Rena Bianca. Costa Paradiso – skalnaté středisko na severu, přístupné jen jednou cestou z hor. Jsou zde menší pláže, obklopené z jedné strany mořem a z druhé skalami. Moře je zde nádherně čisté, oblíbené mezi potápěči. Golfo di Marinella – nádherné písečné pláže v zálivu na severovýchodě ostrova. Je zde spousta malých zátok s bílými plážemi, mírným vstupem do čistého moře. Sjíždí se sem italská smetánka, jsou zde i soukromé pláže se soukromými přístavy pro luxusní jachty. Gastronomickou specialitou na ostrově je langusta po katalánsku, dlouhou historii mají místní výrobny skvělých sýrů z ovčího, kravského nebo kozího mléka. Nezapomeňte také ochutnat vynikající sardinská vína.