-

Dovolená Jordánsko

Dovolená Jordánsko - informace

Oficiální název Jordánska zní Hašimovské Království Jordánsko. Tento stát leží na Blízkém východě na rozloze 89.342 km2, žije zde kolem 1,15 milionu obyvatel a hlavním městem je Amman. Jordánsko má na západě hranice s Izraelem a palestinskými území, na severu se Sýrií, na severovýchodě s Irákem a na jihu a západě se Saúdskou Arábií. Na severozápadě Jordánska je Mrtvé moře (nejnižším bodem na Zemi (400 m.p.m.) a na jihozápadě Rudé moře. Jordánsko spojuje Mrtvé moře s Galilejským jezerem v Izraeli. Asi 80% země, zejména na východě, se skládá z pouště. Každé město má svůj souk (trh), nabídka kvalitních řemeslnických a klenotnických výrobků je skvělá. V Ammánu je vynikající trh se zlatem a šperky. Populárními suvenýry jsou hebronské sklo, perleťové krabice, vodní dýmky, keramika, vyšívané ubrusy, růžence s drahokamy a ručně vyšívané kaftany. Letovisko u Rudého moře - Aqaba nabízí spoustu možností ke koupání, jízdě na lodích, potápění a vodnímu lyžování. Je zde také potápěčské centrum, ale je otevřené pouze pro zkušené potápěče s licencí. Všude platí přísný zakáz trhání korálů a sbírání mušlí. Mnoho hotelů má své bazény a tenisové kurty, můžete si zde také zahrát fotbal nebo squash. Další populární turistickou oblastí je Mrtvé moře.

Dovolená Jordánsko - fotografie

V hlavním městě Amman žije třetina obyvatelstva. Město se rozkládá na sedmi pahorcích, které slouží v rozlehlém městě jako orientační body. V Ammánu je velký výběr prvotřídních hotelů a turistických zařízení, zejména v oblasti Jabal. V celém městě najdete pozůstatky řecké, římské i osmanské okupace. Nejvýznamnější památkou je římský amfiteátr (ze 2.století př.n.l) v centru města, ale také citadela Jebel-el-Qalat, nyní archeologické muzeum, Národní galerie a Lidové muzeum ty taktéž stojí za návštěvu. Asi hodinu cesty od Ammanu leží Jerash, jedno z nejlépe dochovaných římských měst. Ve městě Irbid se dochovalo mnoho římských hrobek a soch. Na severu v Umm Qais najdete ruiny biblického města Gadara. 24 km západně od Ammanu leží Iraq al-Amir, jediný dochovaný helénistický palác na Blízkém východě. Madaba a nedaleko ležící hora Nebo, kde Mojžíš řekl, aby byl pohřben, bylo vzkvétající byzantské město. Petra může být označena jako jeden z divů na Blízkém východě bylo rozsáhlé přírodní údolí schované ve skalách, z nichž bylo vytesáno město. Bylo zapomenuto po celá staletí a objeveno až v roce 1812. Horké a suché léto s chladnými večery, to je jordánské klima. Jordánské údolí, které leží pod hladinou moře, je teplé v zimě a v létě velmi horké. Nejvíce dešťových srážek zde spadne od listopadu do března, chladněji je od prosince do ledna.

Kam jinam na Blízkém východě na dovolenou?

Jordánsko není jedinou oblastí, kde se dá na Blízkém východě prožít nezapomenutelná letní dovolená u moře. Aktuálně se s námi můžete vydat na dovolenou na Blízký východ i na následující místa: Izrael, Katar, Mrtvé moře, Omán.