-

Last minute Menorca

Menorca last minute - informace

Druhý největší ostrov Baleárského souostroví Menorca leží z pohledu cestování a dovolené neprávem poněkud ve stínu populárnější a větší Mallorky. Menorca se nachází asi 40 kilometrů severovýchodním směrem od ostrova Mallorca a její charakter je velmi podobný její větší sestře. Také Menorca je působivým ostrovem s krásnými plážemi, čistým mořem podél členitého pobřeží, nedotčenou přírodou ve vnitrozemí, množstvím zachovalých historických památek a širokými možnostmi pro všechny, kdo se rozhodli na Menorce strávit last minute dovolenou.

Last minute Menorca - fotografie

Ti, kdo už na ostrově Menorca strávili nějaký čas, ji někdy nazývají též zeleným ostrovem, neboť sytě zelená barva je pro tento baleárský ostrov skutečně typická. Už při pohledu od pobřeží do vnitrozemí zaujmou na první pohled svěží a zelené vrcholky zdejších hor a i podél pláží se velmi dobře daří nejrůznější vegetaci. Nejčastěji se zde turisté setkávají s borovicemi, piniemi, doby, olivovníky a citrusovníky. Podél cest, které Menorku protínají křížem krážem rostou opuncie a kaktusové fíky. A i když je zelná asi nejčastější barva, se kterou se návštěvníci ostrova budou během svého pobytu na Menorce setkávat, zdaleka není jediná. Moře okolo ostrova Menorca má nádherně modrou barvu, písečné pláže podél pobřeží se zlatě třpytí v paprscích horkého slunce, ve vnitrozemí se k nebi vypínají skaliska okrového odstínu a horské vesničky tvoří bíle natřené kamenné domky.

Stejně jako Mallorca, i Menorca byla v minulosti ovlivňována mnoha různými kulturním vlivy zejména podle toho, který národ jí zrovna v tu dobu vládl. Na ostrově se tak do současnosti zachovala celá řada památek na civilizace a národy, které na ostrově zanechaly své stopy. Ostrované jsou si svého dědictví naštěstí dobře vědomi a tak se velmi snaží o to, aby ostrov zůstal pokud možnos nezměněn i pro další generace, ať se již jedná o přírodu, charakter nebo architekturu. Výsledkem této dlouhodobé snahy bylo vyhlášení velké části ostrova Menorca chráněným uzemím a ještě o něco později se ostrov stal biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Tento fakt se podepsal hlavně na regulaci cestovního ruchu, který dnes naštěstí tolik nezasahuje do původní krajiny ostrova tak zásadním způsobem, jako na ostatních Baleárských ostrovech.

Last minute Menorca - fotografie

Dalším výsledkem snahy místních je omezení výšky nově budovaných staveb. Díky tomu moderní hotely zapadají do okolní krajiny a nijak významně nenarušují její původní ráz. Regulace se podepsala i na celkovém počtu lůžek, které může Menorca turistům nejen na last minute dovolené nabídnout. Jejich počet se pohynuje kolem šedesáti tisíc, což je v porovnání třeba se sousední Mallorcou skutečně málo. Toto omezení se sice promítá do cen za ubytování, neboť nabídka nemůže kopírovat poptávku po dovolené na Menorce, ale zase návštěvníci ostrova dostanou po příletu na Menorcu za své peníze skutečně unikátní hodnotu. Život na Menorce si plyne svým nenásilným tempem a turisté, kteří se tady rozhodli strávit svou letní dovolenou u moře, si tady budou moci v jedinečném prostředí dokonale odpočinout od ruchu velkoměst a shonu moderní civilizace.

Pobřeží ostrova Menorca je poměrně členité a jeho délka dosahuje téměř dvou stovek kilometrů. A i když se v některých letoviscích nalézají dlouhé a písčité pláže, typické pro Středomoří, většinu pobřeží lemují malé pláže s písčitým či oblázkovým povrchem, které jsou od sebe navzájem odděleny skalisky. To skýtá turistům, kteří se na takovou pláž vydají ať už po souši, nebo po moři, možnost užívat si sluníčka a příjemně prohřátého moře takřka v dokonalém soukromí. Zajímavostí ostrova jsou poměrně ostře řezané zálivy, které některé z propagačních materiálů o ostrově přirovnávají k severským frjordům a které bývají zakončené malou pláží, většinou přístupnou pouze z moře. Nejvíce se jich nalézá podél pobřeží v oblasti Cales Coves. Nejdelší pláží ostrova Menorca, na kterou také míří nejvíce turistů, trávících na tomto Baleárském ostrově dovolenou typu last minute, se nachází u letoviska Son Bou na jihozápadním pobřeží ostrova. Ta se táhne podlél břehu v délce přesahující 2 kilometry a přímo nad ní byla postavena luxusní residenční čtvrť.

Last minute Menorca - fotografie

Kdo by chtěl na své dovolené last minute na ostrově Menorca poznat i něco z jeho historie a kultury, měl by se určitě vydat alespoň na krátký výlet do hlavního města Mahón. To se nachází na konci úzkého zálivu na východním cípu ostrova a zejména v jeho historickém centru je k vidění celá řada historických budov a staveb. A kdo už do Mahónu zavítá, neměl by vynechat ani návštěvu místního přístavu. Milovníci dávné historie pak budou během svých objevných cest po ostrově narážet na dávné megalitické stavby, které jsou roztroušeny po celém ostrově a připomínají život dávné civilizace, pro kterou byla Menorca kdysi domovem.

Další sekce katalogu Menorca

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Menorce je publikována v sekci dovolená Menorca. Právě nabízená zvýhodněná dovolená s bonusem za včasnou rezervaci a nejrůznější předsezónní akční nabídky na Menorcu jsou k nalezení v sekci Menorca first minute.