-

Last minute ostrov Ithaka

Vathi (Ithaka)

Last minute Vathi (Ithaka) - ilustrační foto
Na dovolenou se slevou v poslední minutě přijíždějí do Vathi nejčastěji mladší ročníky, které zde hledají zábavu jak přes den, tak i v průběhu večera a noci.

Ostrov Ithaka last minute - informace

Ithaka leží severovýchodně od Kefalonie a oba ostrovy odděluje průliv široký asi 4 km. Severním směrem, asi 10 kilometrů od Ithaky, leží další velmi oblíbený ostrov Lefkada, na kterém každoročně tráví nejen svou last minute dovolenou několik tisíc turistů z celého světa. Administrativně patří Ithaka ke Kefalonii a se svými 96 km2 jde o druhý nejmenší ostrov Jónského moře.

Last minute ostrov Ithaka - fotografie

Ithaka má velice bohatou kulturní a historickou tradici a na první pohled působí na návštěvníky svými přírodními kontrasty. Unikátní, pro Ithaku tak charakteristické, je ostré střídání bujné a divoké a naopak velmi kultivované a opečovávané vegetace. Ithaka proslula v mytologii coby místo, kde kdysi vládl král Odysseus a něco z jeho temperamentu se na ostrově dochovalo dodnes. Obyvatelé Ithaky jsou známí svým silným poutem k vlasti a proto je dnes ostrov symbolem vlastenectví a silnou vazbou k rodnému kraji.

Správním centrem ostrova Ithaka je malebné městečko Vathi, které svírá ve své náruči ostrůvek Lazareto s jeho benátskou pevnosti. Pruh země, široký 620 m, spojuje v Aetu oba tyto poloostrovy a kdo bude trávit svou last minute dovolenou v Řecku na Ithace právě v těchto místech, určitě by se sem měl zajet alespoň podívat. Z kláštera Aja Panajia ton Katharon je totiž nádherný výhled na celý ostrov. Nachází se zde krásná zvonice se vzácnou ikonou Ježíše Krista.

Last minute ostrov Ithaka - fotografie

Velmi zajímavým místem je malá osada Exodi. Dnes zde žije jen zlomek lidí než tomu bylo před 100 lety. Zdejší domy vzbuzují v člověku dojem, jako by byly doslova nalepené na svah. Na vrcholku stejnojmenné hory se tyčí opuštěný klášter Pernarakia a na každého z turistů, kteří přiletí na dovolenou do některého za letovisek ostrova Ithaka a zavítají právě sem, toto místo působí svou jedinečnou architekturou.

Vůbec nezáleží na tom, zda se turisté dostali na Ithaku díky dovolené, zakoupené s last minute slevou, nebo svou cestu na Ithaku plánovali dlouho dopředu. V každém případě stojí za to si alespoň jeden den z pobytu vyhradit na procestování a poznávání tohoto jedinečného ostrova.

Last minute ostrov Ithaka - fotografie

Jízdou po pobřežní silnici se návštěvníci ostrova Ithaka dostanou do další, turisticky velmi oblíbené, vesničky s názvem Kioni. Ta je charakteristická půvabnými domy obklopenými cypřiši a olivovníky. Na jejím konci je několik oblázkových pláží vhodných ke koupání. Turisty nebývá nijak přeplněna a proto ji k návštěvě často volí především romantické duše, pro které je dovolená na Ithace jako dělaná.

Cesta na jih ostrova Ithaka pokračuje horskou silnicí, u které se ve výšce asi 500 metrů nachází vesnice Anogi. Její zvláštností jsou působivé a bizarní skalní útvary, které vznikly při zvětrávání skal. V centru vesnice je kostel, pocházející z benátského období, s velmi pěknnou zvonicí (kampanilou) se zachovalými freskami.

Nad zálivem Dexa vede poměrně úzká silnice k Jeskyni nymf. Někteří historikové tvrdí, že právě zde měl bájný král Odysseus ukrýt poklady. Prohlídka této jeskyně nemusí být na každého působivá, neboť interiér jej již značně poškozen. Co by si ale návštěvník tohoto místa rozhodně neměl nechat ujít je obdivuhodný antický sarkofág vytesaný ze skály. Od jeskyně pak dále vede další cestička k místu, kterému Řekové říkají hrob Kassonaki.

Silnice směřující jižním směrem dovede turisty, kteří se rozhodli si svou last minute dovolenou na ostrově Ithaka zpestřit i poznáváním vnitrozemí ostrova, k prameni jménem Arethusa. Pramen sám není ničím příliš zajímavý, ale váže se k němu legenda o tom, že zde každý den otrok Eumaeus napájel Odysseovo stádo prasat a ta pak díky vodě z pramenu byla pěkně tučná.

O pár kilometrů dále, přímo na kopci, stojí vesnice Perachori. Velmi dobře se zde daří vinné révě a proto se tu každoročně koncem srpna koná slavnost vína. Víno se koštuje ve velkém množství a vše se zajídá tradičními pokrmy v místních tavernách. Ani tuto vesnici neminulo zemětřesení roku 1953. Komu se bude chtít, může se vydat ještě do zhruba 1 kilometr vzdáleného starého města Paleochora, kde jsou k vidění jeho ruiny a trosky.

Ithaka je vhodným místem především pro ty, kteří touží po klidu a pohodě. Dovolená v této části Řecka rozhodně nikoho nezklame a pokud se navíc podaří pobyt zakoupit s nějakou zajímavou last minute slevou, k dokonalému prožitku zaslouženého času odpočinku už nebude chybět vůbec nic.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Ithaka

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Ithace je publikována v sekci dovolená ostrov Ithaka.