-

Last minute ostrov Naxos

Agia Anna

Protože Agia Anna nepatří k největším letoviskům ostrova Naxos, je možnost strávit tady dovolenou s last minute slevou spíše výjimečná.

Ostrov Naxos last minute - informace

Naxos je jedním z řeckých ostrovů, který má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Jedná se o ideální lokalitu pro ty, kteří o své last minute dovolené v Řecku upřednostňují klid a chtějí si plnými doušky užívat slunečních paprsků na pláži u vyhřátého moře. V případě Naxosu se jedná současně o destinaci, kde se nebudou nudit ani turisté, kteří o dovolené nevydrží trávit celé dny lenošením na pláži a dá se tady i bezvadně užít zábava a noční život.

Last minute ostrov Naxos - fotografie

Naxos je nejzelenějším a největším ostrovem v Kykladském souostroví a je velmi odlišný od sousedních ostrovů, ke kterým patří například Paros, Milos nebo Santorini. Své výjimečnosti vděčí Naxos zejména rozmanité krajině. Jedná se o ostrov s opravdu impozantními horami, s úrodnými náhorními plošinami, údolími, řekami, potoky a rozsáhlými jeskyněmi. Nechybějí zde ani písečné pláže s dunami a porosty cedrů. Ostrov Naxos patří plným právem k těm vůbec nejoblíbenějším ostrovům mezi klasickými turisty, cestujícím na dovolenou především kvůli odpočinku, tak i baťůžkáři, neboť zde byla během posleních několika desetiletí vybudována velmi dobrá turistická infrastruktura. Nejvíc návštěvníků určitě zavítá během last minute dovolené do hlavního města Chora a do okolních vesniček.

Kromě cestovního ruchu patří k důležitým způsobům obživy ostrovanů také zemědělství. Podle řecké mytologie pocházel z Naxosu bůh vína Dionýsos, což je důkazem toho, že byl tento ostrov vždy velmi úrodný a plodný. Místní obyvatelé se samozřejmě živí i rybolovem, ale ne v takové míře, jako je tomu na jiných ostrovech v Řecku. Naxos býval v minulosti známý také kvůli místním tkalcům, ale tato činnost již pomalu upadá. Na ostrově se také těží zvláštní druh písku, který se používá k výrobě brusného papíru, jenž se pak vyváží do mnoha zemí celého světa.

Last minute ostrov Naxos - fotografie

Ostrov Naxos je zmíněn v mnoha řeckých mýtech. Zeus, nejvyšší bůh řecké antiky, se sice narodil na ostrově Kréta, ale vyrůstal prý na Naxosu. Obyvatelé Naxosu se mu klaněli a na hoře Za (Zeus) mu postavili chrám. Když se Diovi narodil na Naxosu jeho syn Dionýsos, pečovali o něj nymfy. Bůh Dionýsos pak tomuto ostrovu požehnal a od těch časů se tu výborně daří vinné révě, ze které se pak lisuje lahodné víno, jež můžete během last minute dovolené na Naxosu ochutnat. Dalším poutavým řeckým mýtem je příběh o Ariadně, která pomohla Théseovi zabít Minotaura a ze strachu před svým otcem uprchla se svým hrdinou. Zatímco spala ji ale Théseus opustil a když se o tom dozvěděl Dionýsos, pojal ji za svou manželku. Podle další legendy nakonec spáchala sebevraždu a skočila dolů z útesů.

Ostrov Naxos byl již někdy v období 4000 - 1100 př.n.l. správním centrem Kyklád a v té době bylo jeho hlavní město Naxos (Chora). Za starověku bylo nazýváno také Calliopolis (Nejlepší město). Předpokládá se, že svůj současný název dostal ostrov po prvním vládci králi Naxaovi, nicméně v průběhu svých předlouhých dějin byl znám i pod jinými názvy. Říkalo se mu i Stroggyli (Kulatý) anebo Dionysian. Ostrov byl též známý díky sochám, které zde byly vytesány. Těmi nejznámějšími jsou lvi z Delosu.

Last minute ostrov Naxos - fotografie

Jednou z největších atrakcí města Naxos je Portara, tedy Velká brána, postavená na poloostrově před městem Chora. Tato pamětihodnost bezesporu patří k nejčastěji fotografovaným památkám ostrova a většina z turistů, kteří tráví na ostrově svou last minute dovolenou v Řecku, si k ní udělá alespoň krátký výlet. Byla postavena na příkaz tyrana Legdama v 6. století př.n.l.. Původně zde sice měl stát chrám boha Apollóna, ten ale nikdy nebyl zcela dokončen. Je odtud vidět až na sousední ostrov Paros, nicméně nejlepší dobou k návštěvě tohoto místa je určitě doba západu slunce.

Části opuštěného chrámu byly využity ke stavbě hradu Kastro, který dodnes dominuje starému městu Chory. Mnoho úzkých uliček po celém městě vede až ke hradu. Určitě byste měli o vaší last minute dovolené navštívit i místní archeologické muzeum nebo kostely Agios Nicodemus a Nectarios, kde se nachází opravdu nedocenitelné vydání Nového zákona, dar od ruské carevny Kateřiny. Ve městě samotném je dosud k vidění spousta benátských vil s překrásnými mramorovými znaky, kde stále ještě žijí potomci dávných Benátčanů. Uvnitř města pak můžete navštívit i archeologická naleziště.

Hned za městečkem Galanado se tyčí věž Belonia, vedle které stojí kostel sv. Jana. Ve vesničkách Vívlos a Tripodes je k vidění několik tradičních řeckých větrných mlýnů a Prompona je zase producentem znamenitého vína, které rozhodně stojí za ochutnání. V obci Ano Sagri se nachází klášter Agios Eletheriou, který během dob okupace ze strany Turecka sloužil jako tajná řecká škola. Městečko Apiranthos je známé i pod označením Mramorová vesnice, neboť silnice a budovy tady byly postaveny právě z tohoto materiálu. Bylo tu otevřeno i malé muzeum.

Ve vesnici Fleria stojí socha ze 7. století, která představuje kúrose (mladíka) a je vysoká úctyhodných 6.40 metru. Tato vesnice je i výchozím bodem pro výlety na horu Za. Byzantské hlavní město Naxosu bývalo Halci, kde ale v současnosti tady o dovolené spatříte již jen benátské paláce a nejstarší palírnu ostrova, kde se zpracovávají na pálenku citróny. Vesnička Koronida, jíž se také říká Komiaki, je nejvýše položenou obcí na celém ostrově (leží ve výšec asi 700 metrů). Vesnice Apollona se může pochlubit ruinami antického chrámu, který byl zasvěcen Apollónovi. Je tady k vidění jeho ležící socha, dlouhá asi 10 metrů.

Dalšími velkými lákadly ostrova Naxos je asi 30 věží, známých jako pyrgi. Jsou pozůstatky jakéhosi obranného systému ostrově, který vznikal od 15. do 18. století. Po celém ostrově je roztroušeno velmi mnoho starých kostelů a až z 11. století pocházejí nádherné kostely Aghioi Apostoli a Aghios Diassoritis. V nich jsou umístěny jedny z nejlépe dochovaných fresek z 12. století. Objevíte tu i mnoho úžasných jeskyní, například jeskyně Za obsahuje celou řadu fantastických stalagmitů.

Kykladský ostrov Naxos je přímo předurčen k trávení last minute letní dovolené na pláži. Mnozí návštěvníci pak zjišťují, že právě na Naxosu se nacházejí snad ty nejlepší pláže v celém Řecku. Jsou pokryty jemným pískem i hrubšími oblázky a je jich tady opravdu velké množství. Na některých si můžete půjčit lehátka a slunečníky, jiné jsou zase úplně opuštěné. Mezi nejznámější patří pláže u vesnic Agia Anna, Agios Georgios anebo Plaka. Na jižním pobřeží bývá moře nejklidnější a většina pláží má dobrou turistickou infrastrukturou, což se týká pláží jak severního, tak i jižního pobřeží.

Agios Georgios se nachází kousek od Chory a jde o písečnou pláž, ideální pro last minute dovolenou rodin s dětmi. Díky svému umístění bývá často zaplněná turisty. Poblíž najdete mnoho taveren, hotelů i obchodů. Pláž Agios Prokopios je zase považována za jednu z nejlepších na ostrově. Na jejím severním okraji spadají velké skály do moře a vytvářejí jedinečnou krajinu. Pláž Orkos se rozkládá mezi plážemi Plaka a Mikri Vigla a je vyhlášená mezi surfaři. Mikri Vigla leží v jihozápadní části Naxosu a je považována za jedno z nejkrásnějších míst na ostrově kvůli své pláži s bílým pískem a křišťálově čistou smaragdovou vodou.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Naxos

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Naxosu je publikována v sekci dovolená ostrov Naxos.