-

Last minute ostrov Paros

Alyki

Užijte si u moře v prázdninovém středisku Alyki příjemnou last minute dovolenou a sami poznáte, proč se na Paros v Řecku turisté každou sezónu tak rádi kvůli zdejšímu podnebí a moři vracejí nejen na žádané zájezdy se slevami za nákup na poslední chvíli

Ostrov Paros last minute - informace

Řecký ostrov Paros se nachází uprostřed Kykládského souostroví, ke kterému patří i další ostrovy, jako například Santorini, Mykonos, Milos a Naxos. Během last minute dovolené na Parosu čeká na turisty mnoho zážitků a je zde toho skutečně hodně k vidění. Dokonce se místní víno řadí k nejznámějším v Řecku. Samozřejmě, že se na ostrově nacházejí také vynikající pláže, i když se mnoho návštěvníků nejraději zdržuje v hlavním městě Parikia. V něm se nerušeně potulují úzkými postranními uličkami, lemovanými bíle natřenými domky. V místním přístavu panuje čilý ruch, protože na ostrově působí téměř všechny hlavní trajektové společnosti. Z tohoto důvodu je tento ostrov opravdu ideálním pro přesuny v čase last minute dovolené v Řecku z jednoho ostrova na druhý.

Last minute ostrov Paros - fotografie

Jiný typ návštěvníků ostrova Paros zase dává naproti tomu o dovolené přednost menším vesnicím, zejména pak rybářské vesnici Naoussa. Rybářské lodě jsou ale k vidění skoro všude podél pobřeží a rybolov je tu dodnes jedním z hlavních zdrojů příjmů obyvatel ostrova. Nesmíme zapomenout ani na paroský mramor, známý již od starověku, který byl odjakživa nezanedbatelným zdrojem příjmů ostrovanů.

Cestovní ruch se na ostrově začal rozvíjet na konci šedesátých let 20. století a nakonec se Paros stal pravděpodobně nejnavštěvovanějším ostrovem Kyklád. Má téměř vše, co může návštěvník od takového řeckého ostrova na své last minute dovolené očekávat. Vládne tady kosmopolitní atmosféra s rušným nočním životem, k vidění tu jsou četné antické památky, kláštery, kostely a především nádherné písečné pláže. Navíc tady narazíte na mnoho vysloveně klidných oblastí, kde si budete moci dokonale vychutnat zdejší tradiční způsob života.

Last minute ostrov Paros - fotografie

Paros byl osídlen již někdy kolem roku 4000 př.n.l. a brzy začal vzkvétat. Všude v Kykládách, a to včetně Parosu, se totiž nacházela bohatá ložiska mramoru. Paros byl tehdy ještě nazýván Minoa, což naznačuje, že tam s největší pravděpodobností žili Mínojci, původem z ostrova Kréta. Hlavním městem ostrova je Parikia, která se rozprostírá v jeho severozápadní části. V rámci jednodenních výletů sem připlouvá i mnoho návštěvníků z přístavu Pirea nedaleko Athén i ze sousedních ostrovů, na kterých tráví svou dovolenou last minute. Ulice jsou moc hezké, ale snad neustále plné turistů, protože téměř každá budova tady nějak souvisí s cestovním ruchem. Najdete zde různé možnosti ubytování, autopůjčovny, taverny, restaurace, kavárny i bary.

Přístavu samotnému dominují okouzlující staré větrné mlýny, které stojí hned u silnice. Jen kousek opodál spatříte bílý kostel sv. Nikolaose. Dobré pláže na ostově Paros najdete hned po pravé straně přístavu, ve směru na Livadii, Krios, mys Agios Fokas a k jeskyni Archilochus. Parikia ovšem ani zdaleka není jen přístav a moře. Za pobřežím se totiž rozkládá staré město s mnoha postranními uličkami, kolem kterých byly postaveny tradiční kykladské domky. Kolem náměstí Milenců stojí vily z 18. století, zdobené překrásnými mramorovými ozdobami a také mnoho menších kostelů. V samém srdci starého města se tyčí starý hrad, který je dnes již jen ruinou a k jehož stavbě byly zčásti využity trosky někdejšího starověkého chrámu Démétér.

Last minute ostrov Paros - fotografie

Kostel Panagia Ekatontapilliani je jedním z vůbec nejstarších, nejzachovalejších a nejvýznamnějších kostelů v celém Řecku. Byl postaven na půdorysu antického chrámu, údajně kolem roku 300, svatou Helenou. V jeho zahradě bylo otevřeno i zajímavé byzantské muzeum. Za kostelem roste malé borovicové houští, které je velmi zajímavé. Ukazuje totiž sílu zimního větru, který formuje stromy ve stejném úhlu. Pokud bude vaše last minute dovolená na Parosu probíhat někde nedaleko, určitě se ve vesničce zastavte alespoň na krátký výlet. Nedaleká obec Agios Anna stojí také za návštěvu, protože právě odtud si budete moci vychutnat úžasný výhled po celém ostrově Paros.

Vesnice Dilio se může pochlubit pozůstatky starověkého Apollónova chrámu a asi 11 kilometrů od Parikie stojí proslulý Asklepios, chrám zasvěcený bohovi lékařství. Sem Řekové z Parosu v dávných dobách přicházeli, aby si tady léčili různá onemocnění. Naoussa je hezké městečko na severní straně ostrova, kde si lze prohlédnout ruiny staré benátské pevnosti z 15. století. Kolem přístavní promenády stojí taverny, restaurace a kavárny. Každý rok se tu 23. srpna konají velké slavnosti, kdy si obyvatelé Naoussy připomínají své vítězství nad pirátem Barbarossou z Turecka. Na sto člunů se pak zúčastní předvádění bitvy a celá sláva trvá až do časných ranních hodin.

Asi 8 kilometrů jižně od Naoussy objevíte vesnici Piso Livadi s malým přístavem, ze kterého se lze přeplavit na sousední ostrov Naxos. Nechybí zde ani malá písečná pláž, nedaleko které se rozkládá větší a známější pláž Logaras. Na kopci se rozprostírá krásná obec Marpissa, která je okouzlující a plná historie. Dlážděné uličky lemují typické kykladské domky a vesnička se může pochlubit mnoha kostely ze 16. a 17. století, zříceninou benátského hradu a několika větrnými mlýny. Především milovníky přírody potěší o dovolené na ostrově Paros návštěva Údolí motýlů, poblíž něj jsou ještě dva kláštery, Longovarda a Christos.

Na ostrově Paros narazíte na mnoho pláží a je opravdu velmi těžké určit, která z nich je nejlepší. Pro rodiny s dětmi to bude zřejmě pláž Kolymbithres, která se rozkládá na přímo fantastickém místě. Tvoří ji jemný písek a skalní útvary připomínají měsíční krajinu. Je to pláž opravdu jedinečná a okouzlující. V blízkosti Naoussy na severním pobřeží jsou dvě pláže, tzv. Menší a Větší Piperi, a hned vedle nich se rozprostírají další pláže - Lymnes, Santa Maria, Xifari, Lageri. Trochu dál jižním směrem leží krásná pláž Ampelas a na všech jmenovaných plážích si budete moci dokonale užít vaší dovolenou last minute na Parosu.

Chris Akti znamená v řečtině Zlatá pláž a je skutečně přímo proslulá svým zlatým pískem. Je to asi vůbec nejznámější pláž na ostrově Paros. Díky příznivým větrům je oblíbeným místem pro dovolenou mezi milovníky surfování. Každý rok v srpnu se tady konají sportovní klání surfařů z celé Evropy. Pláž je to široká a protkaná písečnými dunami. Je i dobře organizovaná a nechybějí tu slunečníky, taverny, kavárny a bary pro pořádání rozmanitých typů večírků přímo na pláži. Nedaleko najdete i dobrá místa k ubytování.

Region Chris Akti je charakteristický velmi úrodnou půdou, je tu mnoho polí a silnice je lemována cypřiši, palmami, olivovníky, vinicemi a ovocnými sady. Piso Livadi na východním pobřeží ostrova Paros se zase může pyšnit téměř zlatou pláží s velmi dobrým zázemím pro všechny návštěvníky. Jen pár minut pěšky od Piso Livadi se rozkládá dobře organizovaná pláž Logaras s jemným pískem. Asi 20 kilometrů od Parikie stojí vesnička s pláží Drios.

Na ostrově Paros se návštěvníci mohou naplno věnovat nejrůznějším vodním sportům či potápění. Kromě toho se tady můžete zabavit jízdou na kole i běháním, což bude velice snadné, neboť celý ostrov je poměrně plochý. Dají se tu provozovat i jiné sporty, většina z nich však spíš jen ve větších střediscích. Působí zde také potápěčské školy a velice oblíbenou kratochvílí je rybolov.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Paros

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Parosu je publikována v sekci dovolená ostrov Paros.