-

Last minute ostrov Paxi

Ostrov Paxi last minute - informace

Zajímavé je, že mnoho turistů o Paxi, malém ostrově v západní části Řecka, často vůbec neslyšelo, a přitom je to téměř ideální místo odpočinku pro ty, kteří hledají klidnou last minute dovolenou v Řecku. Ostrov Paxi (často nazývaný také Paxos) je nejmenším ostrovem z Jónských ostrovů a nachází se jen pár kilometrů jižně od ostrova Korfu. Další oblíbené ostrovy Jónského souostroví Lefkada, Kefalonia, Ithaka a Zakynthos leží asi 80 kilometrů jihozápadním směrem. Ostrov Paxi má rozlohu pouhých 19 kilometrů čtverečních, na délku měří asi 10 kilometrů a na šířku má maximálně 3 kilometry. Trvale zde žije asi 3.500 obyvatel a téměř polovina z nich bydlí v hlavním městě Gaios.

Podle mytologie stvořil ostrov Paxos bůh Poseidón pomocí svého trojzubce, když se dotkl nedalekého Korfu, aby měl se svou novou ženou Amfitrítou klidné místo. Ačkoli byl ostrov osídlen s největší pravděpodobností daleko dříve, za první doložené osadníky jsou považováni Féničané. I název ostrova tomu napovídá, neboť pax znamená ve fénickém jazyce břidlice. Postupně zde poté vládli Římané a Byzantinci a ve středověku na ostrov pravidelně útočili piráti. Na konci 18. století se tady usadila Napoleonova vojska a po většinu 19. století byl ostrov britským protektorátem. Nezávislost získal teprve roku 1864.

Cestovní ruch se sice na Paxi rozvíjí již několik let, ale místní se stále živí také rybařením a pěstováním oliv a vinné révy. Zdejší olivy jsou známé pro svou vynikající kvalitu v celém Řecku. Olivový olej z Paxosu dosahuje té nejvyšší kvality a používá se mimo jiné k výrobě mýdla a šamponů. Všechny tyto výrobky zde můžete samozřejmě během vaší last minute dovolené zakoupit a to především u pobřežní promenády v Gaiosu.

Na Paxi není žádné letiště a na ostrov se tedy dá dostat téměř výhradně trajektem. Jedinou výjimkou je spojení malými hydroplány z ostrova Korfu. Trajekt jezdí dvakrát denně mezi přístavem Igoumenitsa na pevnině a ostrovním přístavem Gaios. V hlavním městě Gaios se dá ubytovat hned v několika penzionech a soukromých pokojích, které jsou cenově dostupné. I v některých menších obcích, ke kterým patří Longos nebo Lakka, jsou turistům nejen na last minute dovolené k dispozici pokoje k pronájmu, taverny a kavárny. Jasně modré moře kolem Paxi je ideální pro koupání, surfování, potápění i šnorchlování.

Krásně zelený a hornatý ostrov Paxi toho turistům nabízí k vidění mnoho. Nádherné pláže, klidné zátoky, zelenající se přírodu i velmi příjemné ostrovany. Mnoho návštěvníků se sem vrací rok co rok, aby si na tomto idylickém ostrově užili o last minute dovolené pohostinnost a jeho krásnou krajinu. Na Paxosu se nachází množství olivových hájů, jejichž pokroucené a zakrslé bizarní olivovníky jsou často stovky let staré. Střídají se s malými vinicemi a rozmanitými květinami. V tomto klidném a nedotčeném místě můžete nerušeně odpočívat a nechat za sebou každodenní stres. I přesto, že je tady jen několik písečných pláží, ostrov se stal jedním z nejoblíbenějších prázdninových míst v Jónském moři.

Malebné hlavní město Gaios na východním pobřeží ostrova má vlastní přístav. Život se tady odehrává především v kavárnách a tavernách v okolí přístavu a na benátském náměstí. Pokud budete mít o dovolené čas, navštivte místní malé muzeum, které je otevřeno denně. Nejlepší nejbližší pláží je Mongonisi, která je zároveň nejlepší písečnou pláží na celém ostrově. Mogonisi je vlastně malý ostrůvek, který je spojen kameny s Paxi. V okolí se ale nachází mnoho dalších zátok, které čekají na své objevení a prozkoumání.

Co se týče nočního života, nečekejte tady žádné divoké večírky. Několik barů najdete pouze v hlavním městě Gaius. Místo toho si můžete užívat teplé letní večery vaší dovolené last minute na Paxi s vychlazeným nápojem v ruce na terase jedné z místních taveren.

Longos je malá rybářská vesnička s přístavem, která leží, stejně jako Gaios, na východním pobřeží Paxi. Je to tady ale mnohem tišší a klidnější než v hlavním městě. Pronajmout si tady můžete apartmán nebo soukromý pokoj a kromě několika taveren jsou tady i malé supermarkety a tradiční řecké pekárny. Díky tomu, že se místní živí především rybařením, zdejší taverny nabízejí vynikající speciality z čerstvě ulovených ryb a jiných darů moře. Poblíž se nachází pláž Levrehio, která je vynikající pro šnorchlování. Jen o kousek dál je pláž Monodendri, která je větší a dobře organizovaná.

Lakka je druhá největší obec na Paxosu, která se nachází v severní části ostrova. Stejně jako v Gaiosu i tady denně kotví jachty. Restaurace jsou zde o něco dražší, neboť je navštěvují zejména bohatí majitelé jachet. Místní zátoka ve tvaru podkovy je dobře chráněná, je ideální ke koupání a velmi bezpečná pro děti. Pláže kolem Lakki jsou také populární mezi surfaři. V blízkosti letoviska jsou navíc některé úžasné mořské jeskyně, které rozhodně stojí za návštěvu.

Za vidění bezpochyby stojí i jeskyně Ipapanti na západě ostrova, ke které se dostanete pouze lodí po moři. U břehů ostrova Paxi se také nachází jeskyně Papanikolis, ve které se během 2. světové války ukrývala řecká ponorka a která je dobře dostupná lodí.

Ve všech výše popsaných místech jsou dobré pláže ke koupání, které vám rozhodně vaši last minute dovolenou v Řecku zpříjemní. Většina pláží na ostrově je oblázkových. Nejlepší pláží je již zmíněná Mongonissi na samém jižním cípu ostrova, kde turisté najdou jak taverny, tak i sprchy a jiné služby. Protože většina letovisek s plážemi je na východní, chráněné straně Paxi, jen zřídka v nich narazíte na vysoké vlny.

Paxi je populární i mezi turisty, kteří si dovolenou rádi zpříjemní pěšími výlety. Vzhledem malé velikosti ostrova je ale mnoho tras po ostrově spíše procházkami. Populární je například trasa z Lakky ke starému britskému majáku. Z Gaiosu se zase můžete vydat k opuštěné vesničce Geremonachos. Delší a náročnější procházky jsou možné v řídce obydlené západní části Paxosu.

Na nedaleký ostrůvek Antipaxi (nebo také Antipaxos) se můžete denně dostat výletní lodí z přístavu Gaios. Cesta trvá jen asi 25 minut. Na Antipaxi se nacházejí několik pláží, které patří k jedněm z nejlepších v Řecku. Dvě nejznámější pláže na tomto malém ostrově jsou Vrikas a Voutomi. Obě jsou písečné a s průzračnou vodou, což je ideální pro šnorchlování. V létě jsou tu otevřené taverny a ubytování nabízejí jednoduché soukromé pokoje. Nicméně většina návštěvníků jsou jednodenní výletníci z Paxi. V zimě je Antipaxos téměř neobydlený a jen těžko se na něj dostanete.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Paxi

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Paxi je publikována v sekci dovolená ostrov Paxi.