-

Dovolená ostrov Alonissos

Dovolená ostrov Alonissos - informace

Základní informace o ostrově Alonissos

Dovolená ostrov Alonissos - fotografie

Z hlediska cestovního ruchu je dovolená na ostrovech Severních Sporad zajímavá především pro turisty, kteří chtějí poznat typický řecký život mimo známá a rušná letoviska. K nejvýznamnějším ostrovům souostroví patří Skiathos a Skopelos. Na většině ostrovů skupiny nehledejte žádná velká turistická zařízení jako jsou například na Krétě nebo Rhodu. Cestovatelům, kteří se rozhodli strávit dovolenou na některém z ostrovů Severních Sporad, je většinou k dispozici ubytování v malých hotelech a penzionech s rodinnou atmosférou.

Vesnice tady povětšinou tvoří typické bílé domky, stojící po stranách křivolakých uliček. K moři a ani na pláž to většinou není nikdy daleko, takže dovolená v této části Řecka je skutečnou dovolenou u moře. Obyvatelé souostroví jsou známí svou pohostinností a přátelskostí ke všem návštěvníkům. Dodnes se drží svých tradic, z nichž mnohé mají své kořeny až v časech starověku. Na tyto slavnosti jsou samozřejmě velmi srdečně zváni i všichni turisté.

Geografie ostrova Alonissos

Dovolená ostrov Alonissos - fotografie

Alonissos je třetím největším ostrovem Severních Sporad, který má rozlohu asi 65 kilometrů čtverečních. Ostrov je asi 20 kilometrů dlouhý a v nejširším místě necelých 5 kilometrů široký. Trvale zde žije skoro 3.000 obyvatel, toto číslo však v době letních dovolených přirozeně vzrůstá. V současnosti se obyvatelé ostrova se živí především cestovním ruchem a pár ostrovanů se věnuje zemědělství, zejména vinařství a pěstování oliv a fíků. Rybolov zde hraje, na rozdíl od většiny ostrovů v Řecku, pouze malou roli.

Nejvyšší bod ostrova Gioura se nachází v nadmořské výšce jen asi 570 metrů. Hlavním městem ostrova je městečko Patitiri s přístavem, ale do roku 1965 zastávalo tuto funkci městečko Alonissos. To ale bylo zničeno zemětřesením a správa ostrova Alonissos se přesunula do Patitiri. V poslední době je však opuštěné město Alonissos opět postupně obnovováno. Staví se tu nové hotely, ve kterých mohou být turisté, kteří chtějí strávit svou dovolenou v Řecku právě na Alonissu, ubytováni. Zajímavostí je, že na ostrově existuje pouze jedna hlavní silnice, na níž je ale i tak jen velice malý provoz. Mnoho menších vesnic je dnes svými obyvateli úplně opuštěno a dovolená na ostrově Alonissos strávená poblíž nějaké takové vesničky tak bude mít i náboj tajemna.

Dovolená ostrov Alonissos - fotografie

Alonissos byl osídlen již v pravěku, pozůstatky prvních primitivních nástrojů a kostí vyhynulých zvířat jsou podle vědců staré kolem 100.000 let. V dlouhé historii ostrova zde postupně vládli Kréťané, Mykéňané, Athéňané, Římané, Byzantinci, Benátčané i Turci. Teprve ve 20. století se ostrov stal součástí Řecka.

Dovolená na ostrově Alonissos

Alonissos je velmi hornatý a jeho pobřeží členité. Mořská voda v jeho okolí patří k vůbec nejčistším nejen v celém Egejském moři, ale téměř na celém světě, tudíž dovolená na Alonissu je jako stvořená pro příznivce šnorchlování a potápění. Na severu ostrova byl roku 1992 založen mořský park, který slouží jako mořská chráněná rezervace. Ta se specializuje zejména na ochranu středomořského druhu tuleně, tuleně mnišího. Ten byl kdysi rozšířen v širokých oblastech celého Středozemního moře, ale nyní mu bezprostředně hrozí vyhynutí.

Centrum zóny této chráněné krajinné oblasti je turistům striktně uzavřené a vědci sem povolí návštěvu jen ve skutečně výjimečném případě. Zato jižní část ostrova je jedním z nejlepších míst pro potápění a šnorchlování v celém Egejském moři a na dovolenou sem přijíždějí potápěči z celé Evropy. Skalnatý povrch s mnoha balvany poskytuje skvělé úkryty a turisté tak mohou pod hladinou pozorovat rozmanitou mořskou faunu a flóru. A co jiného by měla letní dovolená v Řecku turistům nabídnout než čisté moře?

V přístavním městečku Patitiri se nachází většina hotelů, barů a nočních klubů ostrova. Nejvíce turistů, pro které byla dovolená na ostrově Alonissos volbou, jak strávit dny volna a odpočinku, bývá ubytována právě tady. Během letní sezóny je v provozu trajektové spojení do Soluně na řecké pevnině a na další řecké ostrovy. Patitiri je také výchozím bodem autobusového spojení do bývalého hlavního města Alonissu (označovanému též někdy Chora) a dále do Steni Vala. Odtud pak vyplouvají výletní lodě s návštěvníky podél pobřeží až k mořskému parku Marine Park. Celkově lze konstatovat, že Alonissos je klidným ostrovem, kam mnoho turistů rozhodně nemíří a nabízí milovníkům klidu a pohody možnost prožít tady čas, který si plně zaslouží označení ideální letní dovolená.

Pláže ostrova Alonissos

Jemné písečné pláže na Alonissu nejsou, pláže jsou tady tvořeny především hrubším štěrkem. Na velkou většinu pláží se dostanete jen pěšky nebo člunem po moři. I když je cesta někdy poněkud méně příjemná, odměnou za namáhavou cestu vám bude klid, který nebude skutečně ničím a nikým rušen. Pokud je pro vás dovolená synonymem odpočinku v téměř naprostém soukromí, je Alonissos jasnou volbou.

Díky tomu, že je moře kolem ostrova velmi čisté, nabízí skvělé podmínky ke koupání. Kromě Patitiri najdete zátoky ke koupání také v místech Rsoum, Votsi, Milia, Chrisi Milia, Kokkinokastro, Tzortzi Gialos, Lepto Gialos a Agios Dimitrios na východním pobřeží a dále pak v místech Marpounta, Vithisma, Megalos Mourtias a Mikros Mourtias na jižním pobřeží.

Kromě nich se nachází na západním pobřeží ostrova pláže Gialia, Tsakalia, Tourkoneri a Megali Ammos. Pokud patříte mezi ty z turistů, pro které je dovolená strávená na jednom místě jaksi neúplná a rádi během pobytu v cizí zemi poznáváte nová místa, půjčte si auto nebo loď a na tyto pláže se dostanete z místa pobytu většinou za 10 až 45 minut. Lodí se můžete vydat i na okolní neobydlené ostrovy Peristera, Kyra Panagia, Gioura, Psathoura a Skantzoura, kde jsou také hezké pláže.

Malá pláž Mikros Mourtias v jihozápadní části ostrova má povrch tvořený pískem a oblázky. Dostanete se k ní kolem starého vesnického hřbitova nebo lodí. Až do poloviny 70. let byla využívána jako malý přístav k plavbám lodí na Skopelos a v současnosti si ji oblíbili nudisté. Velmi pěkná oblázková pláž Megalos Mourtias je díky své kráse a klidu velice oblíbená a v jejím okolí je hned několik taveren, kde se můžete také dobře najíst.

Velmi hezká písečná pláž je Vithisma, kam se nejlépe dostanete lodí. Vezměte si ale sebou jídlo, žádná taverna tady není. Ale zase je dovolená strávená na této pláži plná romantiky. Oblázková pláž Marpounta je naopak celkem poměrně dosti navštěvovaná a protože nabízí občerstvení a možnost vyzkoušet si řadu vodních sportů, volí ji jako místo své dovolené aktivnější jedinci. Pláž Milia Gyalos tvoří oblázky a písek a od Patitiri je vzdálená asi 5 kilometrů. Dlouhá písečná pláž Chrisi Milia je ideálním místem ke strávení dovolené pro rodiny s dětmi nebo neplavce, protože má jen velmi pozvolný vstup do moře.

O pláži Kokkinokastro se říká, že když se u ní potopíte, spatříte ruiny starověkého města pod vodou. I tady se můžete setkat s nudisty. Pro mnoho lidí je pláž Megali Ammos nejzajímavějším a nejodlehlejším místem v severní části ostrova Alonissos. Její návštěvu doporučují také milovníci přírody.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?