-

Dovolená ostrov Chios

Dovolená ostrov Chios - informace

Základní informace o ostrově Chios

Dovolená ostrov Chios - fotografie

Chios je vlastně název celého souostroví, které se skládá ze stejnojmenného hlavního ostrova, ostrůvků Inousses, Psara a Antipsara, a z některých menších neobydlených ostrovů. Nachází se regionu Severní Egeis, téměř na dohled je Turecko, jehož pobřeží je vzdálené necelých 10 kilometrů a jeho nejbližšími sousedy jsou ostrov Lesbos (nebo též Lesvos), ležící necelých 50 kilometrů severně a ostrov Samos, který se nachází asi 60 kilometrů jihovýchodním směrem.

Ostrov Chios, jehož název se píše někdy i Hios, byl v dávných dobách označován za ostrov blažených. Je pátým největším ze všech řeckých ostrovů (největším je Kréta, druhá je Evia a třetí místo patří již zmiňovanému Lesbosu) a desátým největším ve Středozemním moři. Má rozlohu bezmála 850 kilometrů čtverečních a trvale tu žije asi 52.000 obyvatel, z nichž většina žije ve stejnojmenném hlavním městě. V letní sezóně, kdy dovolená na řeckých ostrovech vrcholí, je na ostrově pochopitelně lidí daleko více. Celková délka pobřeží přesahuje 200 km.

Dovolená ostrov Chios - fotografie

Cestovní ruch na ostrově Chios zatím nehraje žádnou významnější roli a ve srovnání s ostatními řeckými ostrovy, jako je Rhodos nebo Zakynthos, sem na letní dovolenou přijíždí relativně málo turistů. Velkou část návštěvníků ostrova během léta tvoří původní obyvatelé Chiosu, kteří dnes žijí doslova po celém světě. Většina ostrovanů, kteří se z Chiosu před lety odstěhovali, však svorně tvrdí, že se na stáří na rodný ostrov zase vrátí.

Geografie a historie ostrova Chios

Chios býval kdysi hustě zalesněn, ale stavba lodí, potřeba prostoru pro chov koz a různé lesní požáry způsobily zásadní pokles zásob dřeva v některých částech zdejších lesů. Kromě dovolené, kterou zde mohou v současnosti turisté prožít, vešel v minulosti ostrov ve všeobecnou známost také kvůli pěstováním mastichových keřů, které mu ve své době přinesly značnou prosperitu. Tyto stálezelené stromy jsou zdrojem cenné přírodní pryskyřice a od srpna do konce října se z nich získává masticha.

Podél pobřeží se nachází několik menších idylických přístavů a střed ostrova je z části zalesněný a z části je tvořen holou kamenitou pouští. Na severu ostrova se zvedají pohoří Amani a Pelineon, které zde v nejvyšších místech dosahují nadmořské výšky až 1.297 metrů. Rušné hlavní město ostrova se nachází na východním pobřeží a má zcela jedinečnou atmosféru. Kdo si o dovolené na Chiosu najde čas a udělá si do města alespoň výlet, určitě nebude svého rozhodnutí litovat.

O několik kilometrů dál na jih od hlavního města se rozprostírá úrodná planina Kambos s nádhernými panskými domy, obklopenými voňavými citrusovými zahradami, s ozdobenými cisternami na vodu a se studnami s uměleckými pumpami. Toto místo svědčí až do dnešní doby o bohatství ostrova již za vlády Janovanů a pro turisty, pro které dovolená neznamená setrvání po celou dobu na jednom místě, jde o vděčné výletní místo.

Ostrov Chios má za sebou skutečně velmi bohatou historii, která sahá až do starověku. Svědectví o stále se měnících vládcích ostrova najdete doslova všude a údajně se zde měl narodit i básník Homér. Zajímavostí ostrova je hrdost místních žen, které si i po svatbě ponechávají svá původní příjmení a dědí také majetek. Je to starý zvyk, který má své kořeny v minulosti, kdy se většina chioských mužů vydávala na moře a správu svých majetků tehdy ponechávali svým ženám.

Dovolená na ostrově Chios

Chios ovšem v žádném případě není jen místem vhodným k poznávání kultury a krás zdejší krajiny. I pro vyznavače nočního života bude dovolená na Chiosu jako stvořená, a to zejména v hlavním městě, kde se konají ty nejrůznější párty. Ať už se rozhodnete strávit klidný večer v kavárně v přístavu nebo protančit celou noc v některém z místních klubů, program je zde natolik široký, že tu snad každý jedinec může strávit nezapomenutelný večer.

Chios je oblíbenou prázdninovou destinací především mezi turisty z řecké pevniny, pro které je dovolená na ostrově Chios vítanou možností útěku od každodenního shonu. Zahraniční turisté tento ostrov zatím nenavštěvují tak často jako ostatní ostrovy Egejského moře. Máte tak jedinečnou šanci udělat si tady skutečnou představu o tom, jak vypadá skutečné Řecko. Pokud se rozhodnete prozkoumat ostrov na vlastní pěst, objevíte všude krásné vesnice, osamocené zátoky a nedotčenou přírodu.

Na jih od hlavního města Chios se nachází obec Kambos, kde jsou k vidění nádherné vily a zahrady a díky dávné sopečné činnosti tady vznikla zajímavá pláž. Ta je tvořena především černými kameny, které používali Janované jako dlažbu pro cesty ke svým domům. Černá barva kamenů dává pláži zajímavý nádech a určitě stojí za to ji vidět. Dovolená prožitá na pláži z černých kamenů určitě bude patřit k nevšedním zážitkům.

Pláže ostrova Chios

Poblíž obce Emporios se nalézá hezká pláž Mavra Voila. V její bezprostřední blízkosti byly nalezeny artefakty ze 6. století př.n.l. a mezi dochovanými archeologickými nálezy je dokonce chrám bohyně Athény. Blízko Mavra Voily, v široké zátoce, mají turisté, kteří se rozhodli prožít dovolenou v Řecku právě v těchto místech ostrova Chios, k dispozici další krásnou pláž Komi. Je jednou z mála písečných pláží na ostrově Chios a pro svou délku takřka ideálním místem pro příjemné dlouhé procházky. Dovolená u pláže Komi je tak jasnou volbou pro romantické duše.

Na jihu od města Chios se nachází pláž Karfas, která je jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově. Je asi 400 metrů dlouhá a 30 metrů široká. Kromě toho, že se zde můžete na dovolené na Chiosu koupat a opalovat, nabízí i mnoho dalších aktivit, jako je třeba windsurfing, plachtění anebo vodní lyžování. Pobřeží se tady svažuje do moře jen pozvolna a pláž je tak ideálním místem pro rodiny s malými dětmi. Díky vysoké kvalitě vody, bezpečnosti a službám získala dokonce Modrou vlajku.

V asi 7 km vzdálené vesničce Vavili můžete navštívit kostel Panagia Krina, který pochází z roku 1278. Turisty tady téměř žádné nepotkáte, jen čas od času některý zamíří do některé zdejší taverny za malým občerstvením. Vesnice vešla ve známost kvůli místní specialitě, proslulým sladkým fazolím. V okolí obce stojí stále ještě celá řada středověkých janovských vil, na které se určitě vyplatí zajet se během dovolené podívat.

Lithi Beach na západním pobřeží byla v římských časech hlavním přístavem ostrova Chios a v současné době se zde nachází krásná pláž. Kvůli mnoha tavernám, které jako speciality nabízejí vynikající plody moře, je toto místo skvělou kombinací slunění a gastronomie. Kdo je přesvědčen, že dovolená by měla mít šťávu, měl by zamířit právě do této části ostrova Chios.

Záliv Nagos má také své vlastní speciality. Protože je situován na severní straně ostrova, skýtá zdejší moře skvělou možnost ochlazení v horkých dnech. I na této nádherné kamenité pláži najdete útulné taverny s příjemnou obsluhou. Jméno tohoto zálivu pochází od slova Naos, které v řečtině znamená slovo chrám. Pozůstatky chrámu zde byly skutečně nalezeny na kopci s výhledem na záliv a v současnosti byl na stejném místě postaven kostel.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?