-

Dovolená ostrov Ithaka

Vathi (Ithaka)

Vathi je hlavním městem ostrova Ithaka a letní dovolená je tu atraktivní hlavně pro turisty, kteří si chtějí bavit nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění.

Dovolená ostrov Ithaka - informace

Základní informace a historie ostrova Ithaka

Dovolená ostrov Ithaka - fotografie

Ostrov Ithaka se řadí do skupiny Jónských ostrovů v západní části Řecka. Leží severovýchodním směrem od Kefalonie a oba ostrovy od sebe dělí průliv široký 4 kilometry. V celém souostroví je Ithaka co do rozlohy druhá nejmenší a jak z pohledu velikosti, tak popularity jsou před ní známější Lefkada, Zakynthos a i o něco více vzdálené, severně ležící Korfu. To je ale současně důvodem, proč se o ní mluví jako o velmi klidném místě pro nerušenou dovolenou.

Rozloha ostrova Ithaka jen lehce překračuje 90 kilometrů čtverečních a na délku měří okolo 30 kilometrů. Není tedy žádný problém procestovat ostrov během jediného dne dovolené na Ithace od severu až k jejímu jižnímu cípu.

Dovolená ostrov Ithaka - fotografie

Ithaka proslula především díky dávné řecké mytologii. Právě zde totiž vládl král Odysseus, který inspiroval Homéra k sepsání eposů Ilias a Odyssea. Bohaté kulturní tradice a historické kořeny jsou na ostrově patrné doslova na každém kroku. Své současné návštěvníky pak láká Ithaka na prožití klidné a příjemné dovolené v Řecku na březích Jónského moře.

Dovolená na ostrově Ithaka

Jaké jsou tedy konkrétní důvody pro to, že dovolená na ostrově Ithaka je tak žádaná? Především jsou to kouzelné písečné pláže, kterých je na ostrově hned několik, jsou ideálním místem k dokonalému odpočinku a relaxaci a na kterých je dovolená v Řecku splněným snem. Dále je to pak přátelskost, vstřícnost a pohostinnost ostrovanů, kvůli které se sem turisté rádi vracejí. K velmi pádným důvodům pro cestu na ostrov Ithaka patří také nezměrné přírodní bohatství a okouzlující scenérie s jeho nezaměnitelným, a možná až trochu svérázným, koloritem. V neposlední řadě se zde pak nachází mnoho historicky zajímavých míst, která určitě stojí za návštěvu.

Dovolená ostrov Ithaka - fotografie

Příroda Ithaky je, stejně jako příroda dalších Jónských ostrovů, charakteristická svou sytě zelenou barvou. Kromě několika odrůd vína a olivovníků se na ostrově dobře daří borovicím a nejrůznějším druhům cypřišů.

Turisté, pro které je správná dovolená především klasický plážový odpočinek a relaxace u šplouchajících vln moře, směřují nejčastěji na pláže v jižní části ostrova Ithaka. K nejznámějším patří Skinos, která leží na sever od Vathy, Sarakiniko ležící východním směrem od Vathy či Dexa, která s Vathy přímo sousedí. Naopak milovníci surfingu, kiteboardingu a dalších plachtařských sportů se sjíždějí za městečko Stavros na severu Ithaky, kde se nachází malé přístaviště Frikes a kde panují skvělé podmínky k provozování jejich oblíbených sportů.

Možnosti výletů na ostrově Ithaka

Protože délka ostrova Ithaka nepřesahuje 3 desítky kilometrů, i těm turistům, jejichž dovolená na Ithace má trvat jen pár dní, se naskýtá skvělá možnost ji i během krátkého pobytu poznat v celé její kráse. K výletům za poznáním volí návštěvníci nejčastěji skútr nebo automobil zapůjčený v některé z mnoha půjčoven. Na celou řadu místa se ale dá dojít pohodlně pěšky, dojet na kole a nebo, pokud není řečtina problémem, využít služeb místní autobusové dopravy.

Většina výletníků míří do města Vathy. To leží v krásné zátoce na severu Ithaky a je zároveň ostrovním hlavním městem. V roce 1953 bylo značně poničeno zemětřesením, ale jeho obyvatelům se naštěstí podařilo drtivou většinu škod opravit. A tak zde dnes turisté mohou obdivovat zbytky benátského opevnění či si vychutnat lahodné jídlo a dobré pití v některé z místních taveren či restaurací a obohatit tak zážitky z dovolené na ostrově o další, tentokrát kulinářský rozměr.

Platrithias v severní části ostrova Ithaka je malým městečkem, které proslavil zdejší minerální pramen. Poblíž města se do současnosti dochovaly terasovité pozůstatky antických svatyní, o kterých se traduje, že byly kdysi součástí slavné Homérovy školy. O několik set metrů dále se pak nachází archeologické muzeum, o němž mnozí historici tvrdí, že stojí na místě dosud stále neobjeveného bájného Odysseova paláce. Některé exponáty v muzeu vystavené jsou datovány do doby před více než 2.300 lety.

Nejlidnatější obcí ostrova Ithaka je Perachori. Nachází se na prudkém svahu a tudíž je z ní krásný výhled na přilehlou zátoku. Kdo do těchto míst během dovolené na Ithace zavítá, neměl by si nechat ujít návštěvu nedalekého kláštera Taxiarchon a kostela Svatého Rafaela. Jde totiž o velmi zachovalé a dobře udržované architektonické památky, které stojí za návštěvu. O něco výše nad Perachori pak leží bývalé hlavní město Ithaky Paleochora, ve kterém jsou dodnes k vidění ruiny středověkých kamenných budov.

Na Ithace se nenachází letiště a tak sem většina turistů připlouvá po moři trajektem ze sousedního ostrova Kefalonia. Další spojení je možné z ostrova Lefkada, o něco více vzdáleného Korfu nebo z přístavu Patras na řecké pevnině.

Pro toho, pro koho nemusí hezká dovolená nutně znamenat monstrózní místa plná turistů a svůj volný čas raději tráví v klidu a pohodlí, je Ithaka dobrou volbou, jak prožít v Řecku příjemný a hlavně ničím nerušený čas odpočinku.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Ithaka

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Ithace, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Ithaka.