-

Dovolená ostrov Kalymnos

Armeos

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Armeos a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Kalymnosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Kantouni

Dovolená v turistickém resortu Kantouni znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Kalymnos v Řecku létá každou sezónu především

Massouri

Massouri patří k nejznámějším prázdninovým resortům na Kalymnosu, ovšem i tak zde dovolená znamená především pohodu a odpočinek, neboť celý ostrov leží stranou hlavního turistického ruchu.

Myrties

Dovolená Myrties - ilustrační foto
Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Myrties na Kalymnosu v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Platis Yialos

Letní dovolená, prožitá u moře v některém z hotelů nebo dalších ubytovacích zařízeních prázdninového střediska Platis Yialos na Kalymnosu patří k oblíbeným způsobům, jak si v Řecku skvěle odpočinout od každodenních starostí a nechat zrelaxovat jak tělo, tak i duši

Dovolená ostrov Kalymnos - informace

Základní informace o ostrovu Kalymnos

Dovolená ostrov Kalymnos - fotografie

Letní dovolená u moře na Kalymnosu, jednom z ostrovů souostroví Dodekanés, se v posledních několika letech zařadila k nejžádanějším. Kalymnos ležím asi 20 kilometrů zaápadně od tureckého poloostrova Bodrum a do stejnojmenného města je to odsud asi 40 kilometrů. Jihovýchodně od Kalymnosu, ve vzdálenosti odhadem deseti kilometrů, se nachází ostrov Kos a ze severozápadního výběžku ostrova Kalymnos je to jen zhruba kilometr a půl na ostrov Leros.

Od severu k jihu měří Kalymnos asi 20 kilometrů a jeho šířka se pohybuje kolem čtrnácti kilometrů. Celková rozloha ostrova jen o málo přesahuje sto kilometrů čtverečních a dovolená, strávená na tomto ostrově, je velmi podobná dovolené, prožité na jakémkoliv jiném ostrov je ze souostroví Dodekánés. Jde o poměrně hornatý a na většině území vyprahlý ostrov, ovšem podobně jako na dalších Dodekanéských ostrovech, i tady se nachází několik zelených a velmi úrodných údolí, kde se dobře daří kupříkladu vinné révě, citrusům nebo olivám.

Dovolená ostrov Kalymnos - fotografie

Podnebí na Kalymnosu je typicky středomořské, což znamená mírné a poměrně deštivé zimy a naopak horká a suchá léta. Turisté, přilétající si užít na Kalymnos moře a slunce, se nemusejí obávat, že jim jejich dovolená proprší. Teploty vzduchu se v létě pohybují nad 30 stupni Celsia a teplota vody kolísá kolem pětadvaceti stupňů.

Rozvoj turistiky začal na ostrově Kalymnos až teprve kolem osmdesátých let minulého století. To zde v důsledku pravděpodobně nějaké epidemie vyhynuly prakticky veškeré mořské houby, které tvořily po několik staletí hlavní zdroj příjmů ostrovanů. Cestovní ruch měl kompenzovat vzniklé ztráty. Letoviska na ostrově Kalymnos jsou tak vesměs moderní a dovolená, strávená ve zdejších přímořských střediscích, určitě splní veškerá očekávání turistů.

Pláže na Kalymnosu

Dovolená ostrov Kalymnos - fotografie

Pobřeží ostrova Kalymnos je velmi členité a skály či útesy je rozdělují na menší zátoky, v nichž se vyskytují nejčastěji malé oblázkové pláže. To je dobrou zprávou pro romantiky, pro něž může znamenat dovolená na Kalymnosu vytoužený pobyt v opuštěné zátoce, kterou budu mít jen pro sebe a budou si zde moci užívat dostatku soukromí.

V západní části ostrova Kalymnos, na pobřeží orientovaném směrem k Egejskému moři, se nalézají 2 písečné pláže a několik oblázkových. Vzhledem k nedostatku pláží na ostrově se většina turistiky koncentruje právě v této oblasti. V západní části Kalymnosu se podél pobřeží nacházejí moderní hotelová městečka a plážím tu nechybí obvyklá turistická infrastruktura. Na většině z nich je možné si zapůjčit slunečníky a plážová lehátka a stejně tak je tady možné vyzkoušet celou řadu vodních sportů od jízdy na vodních skútrech či lyžích přes šnorchlování až po přístrojové potápění.

Přes několik exponovaných pláží na západě ostrova je však Kalymnos velmi klidnou destinací a dovolená v jeho letoviscích je vyhledávána hlavně turisty, kteří si chtějí odpočinout od každodenního městského shonu a užít si všudypřítomného klidu.

Letoviska ostrova Kalymnos

Hlavním městem ostrova je Pothia, někdy nazývaná také jako Kalymnos. Jde současně od nejvýznamnější přístav na ostrově a v minulosti městečko prosperovalo zejména díky obchod s mořskými houbami. I když už má ostrov Kalymnos vybudováno vlastí mezinárodní letiště, většina turistů se na něj přepravuje lodí a dovolená mnohých z nich začíná připlutím do přístavu Pothia. Městečko bylo vybudování na svazích kolem zátoky, v níž je situován přístav a celá oblast připomíná jakýsi gigantický amfiteátr. V městečku si mohou turisté dát něco dobrého v několika restauracích a tavernách a také zde najdou obchody a obchůdky se nejrůznějším zbožím.

Asi 5 kilometrů západně od Pothie, na opačné straně ostrova, leží v současnosti nejvyužívanější letovisko na ostrově Panormos. K němu patří i dvě pláže s názvy Plati Gialos a Kantouni. Většina z turistů, ubytovaných v letovisku Panormos, se chodí koupat právě na tato místa. Pláž Plati Gialos měří na délku asi 300 metrů a je známá svým černým pískem. Od pláže Kantouni, ležící jen kousek severně, je Plati Gialos oddělena skalisky.

Necelé dva kilometry severně se pak nachází další dvě oblíbená letoviska, ve kterých je dovolená na Kalymnosu obvykle žádaná, a sice Mirties a Masouri. Ta leží přímo proti malém ostrůvku Telendos a obě obce spolu tvoří jeden propojený komplex. Zdejší pláže jsou písečné, občas se oblázkovými úseky, a jejich barva je spíše tmavší. Vzhledem k značnému zájmu turistů o tato letoviska zde již byla vybudována veškerá potřeba infrastruktura a jejich návštěvníci si tu mohu zajít na něco dobrého do několika taveren a restaurací. Ze zdejšího přístavu také pravidelně vyjíždí trajekt na ostrov Telendos.

Ostrov Telendos

Telendos leží ve vzdálenosti asi jednoho kilometru od západního pobřeží ostrova Kalymnos. Doprava na něj je možná jak přímo z Kalymnosu, tak sem také přijíždějí lodě ze sousedního ostrova Kos. Telendos je velmi hornatý a kromě několika hotýlků je zde ještě pár restaurací. Jinak je ostrov neobydlený. Nejhezčí pláží je údajně Chochlakas, na kterou se lze dostat pohodlně pěšky přímo z přístaviště. Příznivci naturismu pak mají dispozici maličkou pláž Paradise.

Horolezectví na Kalymnosu

Dovolená na ostrově Kalymnos je také velmi atraktivní pro příznivce skalního lezení a horolezce. Po celém ostrově je roztroušeno několik vhodných terénů a panorama s blankytně modrým mořem v pozadí jen podtrhuje jedinečnost tohoto místa pro horolezectví. Většina lezeckých terénů se nachází nedaleko městečka Masouri na západním pobřeží ostrova, takže turisté, kteří se sem přijel vykoupat a zároveň lézt po skalách, mají všude blízko. Jejich dovolená je tak obvykle kombinací pobytu na ostrovních plážích a lezením po zdejších stěnách.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Kalymnos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Kalymnosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Kalymnos.