-

Dovolená ostrov Limnos

Agios Ioannis (Limnos)

Dovolená Agios Ioannis (Limnos) - ilustrační foto
Agios Ioannis je v malým letoviskem na západě ostrova Limnos, kde se bude díky zdejší písečné pláži a klidu v obci dovolená líbit i rodinám s malými dětmi.

Plati

Dovolená Plati - ilustrační foto
Obec Plati v asi kilometr široké zátoce patří k místům, kde se bude dovolená na Limnosu zamlouvat každému, ať již jde o dospělého nebo malého cestovatele.

Dovolená ostrov Limnos - informace

Základní informace o ostrově Limnos

Řecký ostrov Limnos se rozkládá v severní části Egejského moře, necelých 100 kilometrů jižně od ostrova Thassos. Z Chalkidiki je to na Limnos asi 50 kilometrů a za dobrého počasí je možné z ostrova spatřit nejvyšší horu na Chalkidiki, posvátný Athos. Limnos má rozlohu necelých 500 kilometrů čtverečních a je osmým největším ostrovem Řecka. Celková délka pobřeží je asi 260 km a žije zde kolem 17.000 obyvatel. Nejbližšími okolními ostrovy jsou Agios Efstratios (asi 30 km) a turecký Gökçeada (cca 22 km). Na ostrov se dostanete letadlem nebo lodí z řecké pevniny, v letních měsících odtud vyplouvají lodě a trajekty i na sousední ostrovy a také do Soluně.

Historie ostrova Limnos

Dle řecké mytologie byl Limnos domovem boha kovářství Héfaista, jednoho z dvanácti hlavních bohů starověkého Řecka. Podle archeologických nálezů byl ostrov osídlen již někdy během doby kamenné. Kvůli své geografické poloze byl Limnos mnohokrát cílem dobyvatelských nájezdů a za celou historii se zde vystřídalo ve vládnutí mnoho národů.

Proto je na ostrově Limnos v současnosti k vidění mnoho nejrůznějších architektonických stylů. Na dovolené na Limnosu tady uvidíte benátské pevnosti, panská sídla, turecké mešity, kostely nebo nálezy z helénských vykopávek. Během obou světových válek mnoho obyvatel ostrov opustilo a přestěhovalo se na řeckou pevninu. V současné době se místní lidé živí vedle cestovního ruchu také tradičním zemědělstvím, vinařstvím, včelařstvím a v neposlední řadě též rybolovem.

Geografie ostrova Limnos

I když se ostrov Limnos nachází v centru regionu Severní Egeis, dosud není tolik dotčen masivním turismem jako jiné větší ostrovy v této oblasti, jako je Lesbos nebo Samos. Najdete tady dlouhé pláže a klidné zátoky, a Limnos je tak ideální pro ty, pro které je klidná a ničím nerušená dovolená prioritou. Bylo zde už ale postaveno i několik moderních hotelů, apartmány i penziony.

Limnos je sopečného původu a záliv Moudros v jižní části a zátoka Pournia v severní části ho rozdělují na dvě nestejně velké poloviny. I když je krajina docela nehostinná, je velmi pestrá. Pokud se na dovolenou na Limnos vydáte lodí, jako první vás určitě zaujmou bizarní skály, za kterými se rozprostírají kopce s olivovníkovými a fíkovníkovými háji a několika vinicemi. Na kopcích také uvidíte stát větrné mlýny.

Dovolená na ostrově Limnos

Díky zajímavé krajině je Limnos ideálním místem pro pro pěší turistiku, a to jak ve vnitrozemí, tak i podél pobřeží s písečnými plážemi. Svou dovolenou v Řecku sem přijíždějí strávit hlavně aktivní jedinci a příznivci trekkingu. Na východě Limnosu, blízko obce Hortaolimni, se rozkládají mokřady, kde hnízdí mnoho vzácného ptactva. Mimo jiné tento biotop obývají asi 2 tisícovky plameňáků. Dovolená v této části Limnosu je tak zajímavou pro milovníky přírody.

Hlavním městem ostrova Limnos je Myrina (nebo také Kastro). Je to přístavní město, které najdete na západním pobřeží, kde se prý kdysi rozkládalo dávné antické město. Nad Myrinou se tyčí benátský hrad, který měl sloužit jako obrana před tureckými útoky. Okolo hradu byly postaveny rozlehlé vily místních rejdařů a když na ostrově vládli Turci, byly vedle nich postaveny také bohaté osmanské domy. Milovníci historie, kteří budou trávit dovolenou u moře právě na Limnosu, by také určitě měli navštívit muzeum archeologie nebo katedrálu Agia Triada.

V centru města zase najdete dlouhou nákupní promenádu se spoustou nejrůznějších obchodů. Nejen tady, ale i u přístavu a podél zdejších pláží, čekají na své hosty hotely a apartmány, ve kterých se dá prožít úžasná dovolená. Pláže mají písečný povrch a v jejich bezprostředním okolí můžete posedět v jedné z mnoha taveren či ouzerií.

Letoviska ostrova Limnos

Asi 25 kilometrů východním směrem od Myriny leží 2. největší město Limnosu Moudros. Díky své příhodné poloze jde o jeden z nejbezpečnějších přístavů v celém Egejském moři. V období 1. světové války tady dokonce kotvila středomořská flotila. V jeho okolí můžete o dovolené na Limnosu navštívit několik archeologických nalezišť. Severovýchodně odtud se na jednom skalním ostrohu nalézají pozůstatky starověkého divadla a nedaleko odtud objevili při vykopávkách svatyni ze 4. století a pohřebiště s řeckými, římskými a byzantskými hrobkami. Severním směrem zase leží pozůstatky z byzantského období. Pokud jste si však do Moudrosu přijeli užít letní dovolenou, můžete vyrazit na zdejší pláže Faranaki nebo Havouli.

Malé pobřežní městečko Koutali stojí u silnice, která vede z Plaky do zálivu Moudros. Místní pláže jsou krásné, mělké a písčité. U rybářského přístavu stojí pár malých taveren, ze kterých můžete pozorovat lovce mořských hub a dopřát si přitom nějakou tu místní pochoutku z čerstvě ulovených ryb a vychutnávat si klid malého městečka. Dovolená na Limnosu strávená v Koutali by se dala nejlépe charakterizovat jako naprosto klidný a ničím nerušený čas odpočinku a relaxace.

Na nejzazším severovýchodě ostrova Limnos se nachází rybářská vesnička Plaka s přístavem a v místních tavernách si můžete objednat vynikající pokrmy z čerstvě ulovených ryb. Co by konec konců byla dovolená na řeckém ostrově bez ochutnání skvělé ryby? U zátoky také objevíte malou a krásnou pláž. Ke zdejším zajímavostem patří dva nedaleké kláštery Haralambos a Agios Sostis. U toho druhého se každý rok na začátku září konají náboženské slavnosti k uctění svatého Sostise.

Pláže ostrova Limnos

Na Limnosu je dohromady asi sto pláží, některé jsou písečné, jiné oblázkové. Všechny jsou ale krásné a nabízejí koupání v průzračném Egejském moři, takže dovolená tady obvykle splní veškeré představy návštěvníků ostrova. Mezi ty nejoblíbenější patří pláž Plati, asi 2 km od ostrovní metropole. Kromě sportovního vyžití nabízí příjemné posezení v okolních tavernách a plážových barech. Vodní sporty si můžete vyzkoušet i na pláži Riha Nera, o něco klidnější je to na pláži Kokkina nebo Makris Gialos. Dovolená na Limnosu má veškeré předpoklady k tomu, aby se stala nezapomenutelným zážitkem.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Limnos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Limnosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Limnos.