-

Dovolená ostrov Milos

Adamantas

Adamantas je největším přístavem ostrova Milost a turisté, jejichž dovolená s odehrává právě v této části ostrova, tu budou moci trávit spoustu času na jedinečné pobřežní promenádě.

Pollonia

Pollonia, původně chudá rybářská vesnice v severovýchodní části ostrova Milos, nabízí ubytování v regionu, kde letní dovolená plyne klidným a nenuceným tempem.

Dovolená ostrov Milos - informace

Původně vulkanický ostrov Milos se nachází v jižní části Egejského moře, v souostroví Kyklady. Ke Kykladskému souostroví patří například ještě Santorini, Paros či Naxos. Trvale zde žije necelých 5.000 obyvatel a ostrov zaujímá rozlohu jen něco málo přes 140 kilometrů čtverečních. Od západu k východu měří asi 20 kilometrů a ze severu na jih je toto číslo poloviční. V jeho bezprostředním okolí se nachází další ostrovy, z nichž je většina neobydlená. K těm největším patří Antimilos, Kimolos a Polyagios. Dovolená na ostrově Milos zatím není tak populární, jako je tomu u dalších řeckých ostrovů, a tak se pobyty na Milosu vyznačují především klidem a všudypřítomnou pohodou.

Dovolená ostrov Milos - fotografie

Stejně jako ostrov Santorini, jež leží směrem na východ od ostrova Milos a dovolená na něm má punc jedinečnosti, je i Milos pozůstatkem dávné sopečné exploze a jeho střed tvoří zatopená kaldera. Dovolená je ve zdejších letoviscích vyhledávána zejména jedinci, kteří vyžadují během dnů volna hlavně klid a nechtějí trávit svůj čas odpočinku v exponovaných letoviscích, kde letní dovolená u moře znamená sdílení stejného zájmu s desetitisíci dalších turistů a pobyt v přeplněných letoviscích, která žijí jak přes den, tak také během noci.

Veškerý život a turistický ruch se na ostrově Milos koncentruje do jeho severní části. Zde leží hlavní město ostrova Plaka a pak také vesničky Mandrakia, Mytakas, Pachnea, Filakopi a Polonia. Dovolená v těchto místech bývá velmi příjemná, neboť na severu ostrova Milos se nachází nížina, která je zelená a zalesněná a svažuje se až k moři. Letní dovolená u moře tady tak nepřipomíná pobyt na vyprahlém ostrově, ale turisté se pohybují v příjemně zelené přírodě.

Dovolená ostrov Milos - fotografie

I když není Milos nijak velkým ostrovem, jeho členité pobřeží se táhne délce několika desítek kilometrů a jsou zde četná zákoutí, skrývající nejrůznější pláže všeho druhu. Velké úseky pobřeží ostrova Milos lemují bílé útesy, jinde se naopak objevují černá vulkanická skaliska. To vše je pak prokládáno písečnými či oblázkovými zátokami. Miloské pobřeží je tak ideálním místem ke koupání, neboť skrývá četné pláže. Těmi nejznámějšími jsou Paliochori na jižním pobřeží ostrova nedaleko stejnojmenného letoviska, a pak také Achivadolimni, nacházející se na nejvzdálenějším místě hlavního miloského zálivu.

Dovolená na ostrově je tak zajímavá hlavně v jeho severní části, kde se také nalézá jeden z nejdůležitějších přírodních úkazů na Milosu. Pláž Sarakiniko leží na severním pobřeží nedaleko letoviska Mandrakia a dá se říci, že dovolená na Milosu bez návštěvy této zajímavé přírodní pláže, v jejíž blízkosti se nalézá několik podvodních jeskyních, by nebyla úplná.

Dovolená ostrov Milos - fotografie

Za návštěvu určitě stojí také místo zvané Papafragas, jež leží nedaleko letoviska Pachena v severovýchodní části ostrova. To tvoří vysoké útesy, v nichž však již mořský příboj za tisíciletí vymlel až neuvěřitelně krásné oblé jeskyně. Moře se zde na několika místech zařezává do již ohlazených skal a vytváří nejrůznější útvary v podobě průlivů, skalních mostů a miniaturních zálivů. Toto místo se stalo oblíbeným místem pro koupání a turisté, jejichž dovolená se odehrává někde v blízkosti, sem často jezdí alespoň na krátký výlet.

Nedaleko letoviska Pachena se nacházejí také známé písečné zálivy a naopak asi 2 kilometry západně, u vesničky Agios Gerasimos, je na pobřeží dobře znát původ ostrova Milost. Zde mohou turisté obdivovat černé sopečné útesy, které spadají až k hladině průzračně čistého Egejského moře.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?