-

Dovolená ostrov Naxos

Agia Anna

Agia Anna je příjemným letoviskem asi kilometr od letiště na Naxosu a letní dovolená tu obvykle plynech klidným a nenuceným tempem.

Agios Prokopios

Agios Prokopios je vesničku, podél níž se táhne jedna z nejhezčích pláží ostrova Naxos. Proto je tady dovolená žádána milovníky plážového lenošení a odpočinku.

Chora (Naxos)

Hlavní město ostrova Naxos je z pohledu turistiky dokonale vybavené a tak se tady bude dovolená líbit zejména turistům kteří se rádi baví i po večerech a v noci a rádi chodí do společnosti.

Pirgaki

Letovisko Pirgaki je malou vesničkou na jihozápadě ostrova, kde si budou moci turisté užívat na dovolené stranou rušných center klidu a pohody.

Plaka

Vesnička Plaka se rozkládá asi deset kilometrů jižně od letiště a dovolená u moře tady bude vyhovovat turistům, kteří chtějí být mimo hlavní cestovní ruch ostrova Naxosu.

Dovolená ostrov Naxos - informace

Základní informace o Naxosu

Dovolená ostrov Naxos - fotografie

Ostrov Naxos je největším z ostrovů v Kykladském souostroví, ke kterému patří i další ostrovy, jako jsou například Andros, Milos, Mykonos, Paros a známý ostrov Santorini. Letní dovolená na ostrově Naxos je mezi turisty velmi oblíbená zejména pro to, že ze všech Kykladských ostrovů je Naxos nejzelenějším ostrovem. Protože je poměrně rozlehlý a zabírá plochu téměř 430 kilometrů čtverečních, vláha se tady udrží ze zimního období až do léta a příroda je tady příjemně zelená.

Škoda je, že Naxos zatím není pro turistiku tolik vyhledávaný a využívaný a dovolená v jeho letoviscích zatím mnoha turistům nic neříká. Ze stejného důvodu tady většinou chybí i turistická infrastruktura, kterou se pyšní známější ostrovy. Tato skutečnost ale může být současně velkou výhodou pro ty jedince, kteří rádi tráví čas volna ve stranou hlavního turistického ruchu ležících letoviscích a dovolená právě na Naxosu je splněním představ o dokonalém odpočinku a relaxaci.

Dovolená ostrov Naxos - fotografie

Ostrov Naxos si i v současnosti udržuje svou přirozenou krásu. I když na okolních ostrovech se již mnoho letovisek podřídilo současným trendům masové turistiky a dovolená jejich letoviscích připomíná dovolenou v oblíbených prázdninových střediscích třeba na Krétě či ostrovech Korfu nebo Zakynthos, letoviska na ostrově Naxos si stále ještě zachovávají svou původní atmosféru.

Jedním z důvodů tohoto stavu jsou zdejší nížiny, které netrpí takovým nedostatkem vody jako většina ostrovů v Kykladském souostroví a ostrované tak mohou ve své domovině pěstovat nejrůznější plodiny či chovat domácí zvířata. Ostrov je tím pádem z velké části soběstačný a nebyl nucen, tak jako další ostrovy Řecka, orientovat se na cestovní ruch jako hlavní zdroj svých příjmů.

Podnebí ostrova Naxos

Dovolená ostrov Naxos - fotografie

Podnebí na Naxosu je typicky středomořské. To znamená že jsou zde horká a suchá léta a poměrně deštivé zimy. Během letní sezóny zde prší jen výjimečně a tak se tady nemusejí obávat, že by jim snad měla letní dovolená u moře propršet nebo by mělo být nebe nad ostrovem dlouhodobě zatažené.

Během léta atakují teploty vzduchu hranici 30 stupňů Celsia a teplota vody kolísá kolem pětadvaceti stupňů. I během podzimu, na konci hlavní turistické sezony, je možné se na Naxosu vykoupat v příjemně prohřátém moři a užít si sluníčka v době, kdy se již ve střední Evropě začíná pomalu ochlazovat.

Pláže na Naxosu

Podobně jako na dalších ostrovech Egejského a také Jónského moře, je i tady pro většinu turistů hlavním důvodem, proč by se jejich dovolená měla odehrávat na ostrově Naxos, zdejší pobřeží a jeho pláže. Někteří tvrdí, že pláže na ostrově Naxos jsou vůbec nejkrásnějšími v celém Řecku. To může, ale nemusí, být pravda, každopádně místní pláže se vyznačují průzračně čistou mořskou vodou v jejich blízkosti a dlouhými písečnými pásy, táhnoucími se podél pobřeží.

Většina z pláží ostrova má jen mírný vstup do moře a proto je dovolená v naxoských letoviscích vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Rodiče se totiž nemusejí bát nechat koupat své ratolesti v moři samotné, aniž by se museli obávat jejich bezpečnost.

K nejznámějším plážím patří Agios Georgios, která se nalézá na jižním okraji hlavního města ostrova Naxos Chora a patří k turisticky hojně využívaným. Na délku má téměř kilometr a nechybí tady obvyklá turistická vybavenost. Její návštěvníci mají možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky a také je se tady dá provozovat spousta vodních a plážových sportů.

Jihozápadně od Naxoského letiště pak leží hned dvě pláže, Agios Prokopios a Agia Anna. Obě se nacházejí u stejnojmenných letovisek a vyznačují se jemným pískem a jen mírným vstupem do moře. Vzhledem k blízkosti letiště jsou tyto pláže oblíbené mezi rodinami s dětmi, pro něž dovolená na Naxosu neznamená nutnost dlouhého transferu z letiště k hotelu. Obě pláže jsou plně vybavené a ta u letoviska Agios Prokopios patří se svou délkou téměř dvou kilometrů k nejdelším plážím na ostrově. Jejich návštěvníci tady mohou pochopitelně vyzkoušet celou řadu vodních a plážových sportů.

K nejzajímavějším plážím na ostrově Naxos patří pláž Aliko nedaleko letoviska Pirgaki na západním pobřeží ostrova. Tady se bude dovolená líbit všem turistům, kteří si rádi užívají na plážích s jemným pískem. Na pláži Aliko je totiž písku tolik, že se tady dokonce tvoří písečné duny a někomu mohou připomínat miniaturní poušť na pobřeží Egejského moře.

Jen asi kilometr severně od písečné pláže Aliko se nachází další pláž s názvem Kastraki u stejnojmenného letoviska. Ta se táhne v délce více než kilometru a dovolená se tu bude líbit zejména turistům, jejichž ideální dovolená u moře znamená koupat se na nepřelidněných plážích s dostatkem prostoru. Pláž v Kastraki pak plynule přechází v pláž nedaleko letoviska Mikri Vigla, která má na délku také více než kilometr a protože se zde často vyskytují velké vlny, je oblíbená zejména mezi milovníky vodních sportů.

Ještě dále na sever leží malé letovisko Plaka, jehož pláž se též proslavila malými písečnými dunami. Letní dovolená u moře v její blízkosti je oblíbená zejména mezi příznivci naturismu, neboť ačkoliv není nudismus na tomto řeckém ostrově povolen, na této pláži je tolerován.

Podél pobřeží ostrova Naxos se samozřejmě nachází ještě celá řada dalších pláží, ať už velkých či malých, na kterých si budou moci jejich návštěvníci užít průzračně čistého moře a středomořského slunce v dostatečné míře. Dovolená na ostrově Naxos zkrátka slibuje každému splnit to, co od pobytu na řeckém ostrově očekává.

Hlavní město Chora

Letní dovolená na Naxosu se bude zamluvat i milovníkům historie a staré řecké kultury. Hlavním městem ostrova je Chora, jež je situována na západním pobřeží. Někdy bývá nazývána stejně jako celý ostrov Naxos. Jednoznačnou dominantou tohoto města je starý benátský hrad, jenž se tyčí nad městem a měl ostrov chránit před nájezdníky.

Asi nejznámější památkou na ostrově Naxos je starověká kamenná brána Portara, jež byla postavena na malém ostrůvku u vjezdu do přístavu města Naxos. Kromě ní se na ostrově nachází ještě spousta dalších památek hlavně ze starověku, které stojí za návštěvu.

Chora je plná restaurací a taveren, nabízejících skvělé pokrmy z lahodné a hlavně zdravé středomořské kuchyně, a na příjemné posezení je možné zajít do některé z kaváren a vináren. V centru městečka také je zde dispozici spousta obchodů s nejrůznějším zbožím, od potravin přes suvenýry až po oblečení.

Ostrov Naxos není typickým ostrovem, na kterém by život neutichal ani po setmění. A tak se tu dovolená asi nebude moc líbit turistům, kteří se chtějí bavit v noci. I když je zde několik barů a nočních podniků, které zavírají až nad ránem, jedinci se zájmem o noční zábavu by měli volit dovolenou například na nedalekém Mykonos.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Naxos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Naxosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Naxos.