-

Dovolená ostrov Paros

Alyki

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Alyki a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Parosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Logaras

Dovolená v turistickém resortu Logaras znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Paros v Řecku létá každou sezónu především

Město Paros (Parikia)

Paros, nebo též Parikia, je hlavním městem ostrova Paros se spoustou možností ubytování a tak tady bude dovolená vyhovovat téměř každému z jeho návštěvníků.

Naousa

Letovisko Naousa je situováno v asi tři kilometry široké zátoce v severní části ostrova Paros a dovolená se tady bude líbit zejména rodinám s malými dětmi.

Parikia

Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Parikia na Parosu v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Dovolená ostrov Paros - informace

Základní informace o ostrově Paros

Dovolená ostrov Paros - fotografie

Ke Kykladám, jež se nacházejí asi uprostřed mezi řeckou pevninou a Tureckem, patří i ostrov Paros. Ten leží ve vzdálenosti necelých deseti kilometrů od ostrova Naxos a spolu s ostrovy Santorini, Mykonos, Milos, Andros a dalšími tvoří Kykladské souostroví. Ostrov Paros je z těchto ostrovů třetím největším a již od starověku je znám těžbou kvalitního mramoru.

Dovolená na ostrově Paros tak bude zajímavá především pro milovníky historie a antického umění, neboť ze zdejšího mramoru byla zhotovena kupříkladu známá socha Venuše Milské, pojmenované podle nedalekého ostrova Milos. Ta je v současnosti jedním z hlavních exponátů pařížského Louvru. Stejně tak posloužil zdejší poloprůsvitný mramor jako základní materiál pro sochu bohyně vítězství z ostrova Samothraki, který se nachází daleko na severu Egejského moře nedaleko turecké pevniny.

Dovolená ostrov Paros - fotografie

Paros zatím není turisticky příliš využíván a tak se bude dovolená na tomto ostrově líbit hlavně turistům s romantickou duší a též dobrodruhům, kteří nehledí na množství turistických služeb, které současná prázdninová letoviska nabízejí, ale naopak si rádi vychutnávají atmosféru dávných časů a původního Řecka. Paros totiž charakterizuje v první řadě pohoda a všudypřítomný klid a dovolená zde bude z opačné strany spektra než bývá obvyklá v masově využívaných turistických střediscích. I tak se ale na Parosu najdou letoviska, v nichž je během hlavní sezóny dovolených vcelku rušno.

Ostrov Paros má oválný tvar a zabírá plochu bezmála dvou stovek kilometrů čtverečních. Trvale na ostrově žije asi 10 tisíc obyvatel a dovolená v jeho letoviscích je zdrojem obživy hlavně pro mladší generaci ostrovanů.

Pláže na Parosu

Dovolená ostrov Paros - fotografie

Podobně jako na dalších řeckých ostrovech v Egejském i Jónském moři, i v případě Parosu jsou hlavními důvody, proč je pro přilétající či připlouvající turisty dovolená v paroských letoviscích volbou, jak stráví svůj odpočinkový čas, pláže podél Egejského moře. Paros je na místa ke koupání poměrně bohatý a svým návštěvníkům nabízí jak písečné, tak také skalnaté pláže nejrůznějších velikostí a tvarů. Každý si tady tak bude moci vybrat místo, kde mu bude koupání v příjemně prohřátém moři nejlépe vyhovovat.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám, které na ostrově panují, je dovolená v letoviscích podél pobřeží Parosu vyhledávána nejen příznivci klasického plážového odpočinku a lenošení, ale také aktivními jedinci, kteří si zde mohou užívat takových sportů, jako je surfování nebo jízda na plachetnici.

K nejznámějším plážím na ostrově patří Zlatá pláž neboli Golden Beach. Ta je písečná a nalézá se v jihovýchodní části ostrova, přímo naproti neobydlenému ostrůvku Drionisi. Svůj název získala podle barvy písku, který ji pokrývá. Na délku má téměř kilometr a dovolená u moře se zde bude líbit i rodinám s dětmi, protože je z ní jen mírný vstup do vody.

Severně od pláže Golden Beach se pak nachází menší a také písečná pláž New Golden Beach, na níž se nachází paroský surfový klub. Díky zdejším jedinečným příznivým podmínkám pro tento sport jsou na těchto plážích každým rokem pořádány závody v rámci Světového šampionátu ve windsurfingu. V této části Parosu je tak dovolená velmi atraktivní a žádaná mezi příznivci tohoto moderního sportu.

V severní části ostrova, podél západního pobřeží zálivu, v němž leží vesnička Naousa, se nachází oblíbená pláž u letoviska Kolimpithres. Na ní je možné se dostat buď lodní dopravou z Naousy, nebo si vypůjčit automobil či motocykl a dojet k ní po vlastní ose. Pláž u střediska Kolimpithres leží nedaleko ostrůvku Agia Kali a moře je zde, jak už to bývá na řeckých ostrovech zvykem, průzračně modré a čisté. A díky mírnému vstupu do vody je tato pláž, částečně písčitá a částečně kamenitá, vhodná i pro rodinnou dovolenou. Turisté mají také možnost vyzkoušet na pláži Kolimpithres například vodní lyžování či jízdu na vodním skútru.

Vůbec nejrušnější pláží ostrova je Punda Beach na jeho východním pobřeží, nedaleko letoviska Piso Livadi. Na pláži nechybí obvyklá turistická vybavenost a její návštěvníci si zde mohou vypůjčit také slunečníky a plážová lehátka. V blízkosti pláže jsou hned 3 bary a život zde obvykle nekončí s přicházejícím večerem. Dovolená v její blízkosti se tak bude líbit hlavně turistům, kteří se rádi během svých dnů volna a odpočinku baví.

Zajímavosti ostrova Paros

Těm z turistů, pro něž dovolená na některém z řeckých ostrovů neznamená pouze pobyt v hotelu a nejbližší pláži, ale také snaha poznat něco více z navštívené destinace, se nabízí možnost poznávat ostrov, nejlépe zpoza volantu vypůjčeného automobilů či řídítek malého motocyklu. Podél pobřeží ostrova Paros se nachází celá řada malebných vesniček, vyznačujících se modrými dřevěnými okenicemi a bílou barvou zdí. Prakticky v každé z vesniček je k vidění nějaký zajímavý kostelíček nebo kaplička a koho zajímá, jak se žilo ve starém Řecku, měl by se vydat za poznáním do vnitrozemí ostrova.

Hlavním městem Parosu je Parikia, nebo také Paros. Ta je situována v zálivu na západním pobřeží ostrova a je současně největším ostrovním přístavem. Dovolená v okolí Parikie bude určitě vyhovovat milovníkům historie, protože přímo v centru se nachází starobylý chrám z 10. století, který patří k vůbec nejvzácnějším a nejvýznamnějším církevní památkám v celém Řecku. Nedaleko něho bylo otevřeno archeologické muzeum, které je zaměřené na zdejší mramor a výrobky z tohoto kvalitního materiálu.

Kdo už se vydá na cestování po ostrově, neměl by vynechat již zmiňované letovisko Naousa v severní části Parosu. Někteří znalci řeckých ostrovů tvrdí, že městečko je jedním z nejkrásnějších míst v Kykladském souostroví vůbec. Jeho návštěvníci mohou zajít na něco dobrého do některé z místních restaurací či posedět nad sklenkou vína do jedné z místních vináren.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Paros

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Parosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Paros.