-

Dovolená ostrov Paxi

Gaios

Dovolená v malebném letovisku Gaios, nacházejícím se na východním pobřeží ostrova Paxi, zatím o své místo na turistickém nebi bojuje. To je ale dobrou zprávou pro všechny, co si sem přijíždějí užít klid a pohodu.

Dovolená ostrov Paxi - informace

Základní informace o Paxi

Dovolená ostrov Paxi - fotografie

Souostroví Paxos tvoří obydlené ostrovy Paxi (Paxos) a Antipaxi (Antipaxos) a mnoho dalších neobydlených ostrovů, jako například Mongonisi, Kaltonisi, Agios Nikolaos anebo Marmaro. Nacházejí se v Jónském moři v západní části Řecka a jsou součástí Jónských ostrovů, ke kterým patří také pro letní dovolenou u moře oblíbené ostrovy Korfu, Kefalonia nebo Zakynthos. Dovolená na Paxi však zatím není tak populární jako na zmiňovaných ostrovech.

Hlavním ostrovem celého souostroví je Paxi a dovolená je zde také nejžádanější. Kdo se rozhodne strávit dovolenou v Řecku právě na Paxosu, měl by počítat s tím, že nejde o nijak velký ostrov. Má rozlohu jen asi 19 kilometrů čtverečních, na délku měří 10 kilometrů a na šířku nejvýše 2 kilometry. Trvale zde žije kolem 2.500 obyvatel. To je ale pořád mnohem více než na sousedním ostrůvku Antipaxi, který je od Paxi vzdálený asi 3 kilometry a obývá ho jen pár desítek obyvatel. A to navíc pouze během léta, kdy na ostrov přijíždějí turisté prožít čas své dovolené v Řecku. V zimním období je prakticky neobydlen. Místní lidé jsou kromě cestovního ruchu živi především z pěstování olivovníků.

Historie Paxi

Dovolená ostrov Paxi - fotografie

Podle řecké mytologie vytvořil ostrov Paxi Poseidón, bůh moře. Prvními osadníky byli zřejmě Féničané, v 2. století př.n.l. se tady zase usadili Římané. Podle jedné z legend se na ostrov na nějaký čas uchýlil římský vojevůdce Antonius s manželkou Kleopatrou po porážce v bitvě u Actia roku 31 př.n.l.. Od dob středověku je historie ostrovů úzce spojena s dějinami blízkého ostrova Korfu. Do 18. století byly ostrovy pod nadvládou Benátčanů a v té době zde bylo vysázeno na několik set tisíc olivovníků. Vyráběl se z nich olivový olej, který byl pro svou vynikající kvalitu vyhlášen za nejlepší svého druhu v celém Středomoří. Někdy během 18. století se na Paxi usadili piráti, kteří odtud napadali obchodní lodě. Téměř po celé 19. století na ostrově vládli Britové a teprve v roce 1864 získal ostrov nezávislost.

Dovolená na Paxi

Na ostrov Paxi jezdí nejčastěji trávit svoji letní dovolenou Řekové z pevniny, ale také hodně Britů a Italů. Ostrov je bohatý na bujnou zelenou vegetaci a díky velkému množství olivovníků nabízí při procházkách v horkých měsících velice vítaný a příjemný stín. Dovolená na Paxi má však pro někoho jeden drobný nedostatek, a sice že na Paxi ani Antipaxi se není možné dostat letadlem. Dostanete se sem pouze hydroplánem z Korfu nebo trajektem z řecké pevniny či okolních ostrovů. Pokud se chcete ubytovat na Antipaxi, doporučujeme udělat rezervaci dlouho dopředu, protože nabídka ubytování je tady skutečně malá. Pokud se ale stane, že dovolená na Antipaxi bude již vyprodaná, určitě stojí za to vypůjčit si člun a vydat se na Antipaxi po moři alespoň na krátký výlet.

Dovolená ostrov Paxi - fotografie

Příjemné je, že ostrov Paxi dosud není zasažen masovým turismem a stále ještě nabízí svým návštěvníkům původní atmosféru, klid a pohodu. Dovolená na Paxi tak má nádech romantiky a starých časů. Je ideálním místem pro vyznavače a příznivce pěší turistiky, neboť nabízí mnoho zajímavých tras. Vydat se můžete k nejrůznějším zátokám a plážím, k vesničkám na pobřeží nebo do vnitrozemí.

Hlavním centrem souostroví Paxi je městečko Gaios s malým přístavem, ve kterém kotví jachty i výletní lodě. Většina návštěvníků sem zavítá na krátký výlet. Uvidíte tu hezké barevné domky a malebný kostelík, navštívit můžete obchůdky se suvenýry nebo posedět v tavernách, které nabízejí místní kuchyni se znamenitým vínem. Zajímavým místem je i Národopisné muzeum, které najdete na pobřežní promenádě u přístavu. Přiblíží vám život místních obyvatel, boj za svobodu proti Turkům a také období 2. světové války, kdy ostrov obsadili Němci.

Výlety na Paxi

Zajímavým výletním cílem na Paxi je také vesnička Magazia, ke které se dostanete z Gaiosu směrem na sever po úzké silnici. Je známá díky muzeu Bogdanatika, které je věnováno výrobě olivového oleje. Bylo založeno roku 1865 a vy se tady můžete blíže seznámit s tímto žlutým zlatem. Obec je také dobrým výchozím bodem pro cestu do vesničky Voikatika, v níž byl postaven kostelík Agii Apostoli. Od něj se vám naskytne krásný výhled na okolní pobřeží s útesy a moře.

Dalším, poměrně hodně navštěvovaným místem, je malá vesnička Longos na východním pobřeží. Pokud patříte mezi romantické duše a vaše dovolená v Řecku probíhá právě na Paxi, určitě se sem vydejte. Můžete zde vidět malý přístav a starý větrný mlýn. Stojí zde jen pár desítek domků, ve kterých jsou většinou zřízeny taverny a bary, které nabízejí tradiční speciality. Několikrát do roka se tady koná hudební a jazzový festival.

Téměř na samém severu Paxi se u malé zátoky rozkládá obec Lakka, která je druhou největší na ostrově. Do místního přístavu připlouvají především výletní lodě, které tady mají malou zastávku. Můžete si tady pronajmout loďku a vydat se na plavbu podél pobřeží k majáku nebo k okolním jeskyním. Jedna z nich je dokonce tak veliká, že se zde během 2. světové války mohla ukrýt řecká ponorka. V zátoce objevíte i několik pláží, kde jsou v nabídce vodní sporty.

Pláže Paxi

Na ostrově moc pláží nenajdete a naprostá většina z nich je oblázková. Omývá je ale čisté a průzračné moře, které je tak ideální pro milovníky šnorchlování a potápění a dovolená je tady pro ně velice atraktivní. Pokud si chcete od dovolené na Paxi užít pobyt na písečné pláži, musíte se vydat na samý jih Paxi, kde je po mostě dostupný malý ostrůvek Mongonisi.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?