-

Dovolená ostrov Skopelos

Agnontas

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Agnontas a sami se přesvědčte, proč je dovolená na ostrově Skopelosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Elios

Dovolená v turistickém resortu Elios znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na ostrov Skopelos v Řecku létá každou sezónu především

Glyfoneri

Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Glyfoneri na ostrově Skopelosu v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Město Skopelos

Letní dovolená, prožitá u moře v některém z hotelů nebo dalších ubytovacích zařízeních prázdninového střediska město Skopelos na ostrově Skopelosu patří k oblíbeným způsobům, jak si v Řecku skvěle odpočinout od každodenních starostí a nechat zrelaxovat jak tělo, tak i duši

Neo Klima

Dovolená Neo Klima - ilustrační foto
Letecká doprava je nejrychlejším a také nejbezpečnějším způsobem cestování a tak je jasné, že i dovolená v letovisku Neo Klima s leteckou dopravou patří k žádaným pobytům u moře na ostrově Skopelosu a turisté možnost letu na dovolenou do Řecka čím dále častěji využívají

Panormos (Skopelos)

Příjemná letní dovolená u šumícího moře v Řecku je naplněním představy o odpočinku pro mnoho turistů nejen z České republiky a i to je důvodem, proč stále více rodin či samostatných jedinců přilétá za odpočinkem do prázninového resortu Panormos (Skopelos) na ostrově Skopelosu

Stafilos

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Stafilos a sami se přesvědčte, proč je dovolená na ostrově Skopelosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Dovolená ostrov Skopelos - informace

Základní informace o ostrově Skopelos

Dovolená ostrov Skopelos - fotografie

Malý řecký ostrov Skopelos se rozkládá jen několik desítek kilometrů od řecké pevniny. Řadí se ke Sporadským ostrovům, oblíbenému regionu pro dovolenou v Řecku, v severní části Egejském moři. Ke Sporadam patří také nedaleký ostrov Skiathos nebo jižně ležící Skyros. Od ostrova Alonissos je vzdálen asi 4 kilometry západním směrem, od Skiathosu 8 kilometrů východním směrem a od ostrova Evia asi 25 kilometrů směrem na severovýchod. Skopelos je druhým největším ostrovem severních Sporad, rozlohu má necelých 100 kilometrů čtverečních a trvale na něm žije asi 5.000 obyvatel.

Geografie Skopelosu

Skopelos je tvořen dvěma skalními masivy rozdílné velikosti, které od sebe odděluje úzká rovina. Ta se táhne od hlavního města Skopelos na severním pobřeží ostrova jižním směrem až k mysu Stafilos. Menší, východní část, je velmi strmá a jen špatně přístupná a není příliš vhodná pro pobyt u moře. Proto je zde dovolená vhodná pro dobrodruhy a příznivce pěší turistiky. Vrchol východního skalního masivu se jmenuje Palouki a dosahuje výšky 567 metrů. Mnohem rozlehlejší severozápadní pohoří dosahuje maximální výšky 682 metrů, do které se šplhá vrchol Delfi. Severovýchodní pobřeží je převážně strmé, na západním a jižním pobřeží se nacházejí četné zátoky a pláže a právě do těchto míst míří největší množství turistů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Řecku právě na ostrově Skopelos.

Dovolená ostrov Skopelos - fotografie

Ostrov Skopelos je hodně zelený, se spoustou stromů a jiné vegetace, takže dovolená na tomto ostrově nepřipomíná pobyt na vyprahlé poušti. Na jeho jihu a západě objevíte ty nejhezčí pláže z písku a oblázků. Přestože má velice zajímavou a krásnou krajinu, přijíždí sem kvůli strávení letní dovolené kupodivu podstatně méně turistů než třeba na sousední Skiathos. Důvodem je možná i to, že na ostrově není žádné letiště. Nejbližší letiště jsou na ostrovech Skiathos a Volos, odkud se pak na Skopelos pokračuje lodí do přístavu. Z Volosu trvá plavba lodí asi 3 hodiny, ze Skiathosu o něco méně, asi hodinu.

Hlavní město ostrova Skopelos se nachází v jihovýchodní části ostrova, u severního pobřeží. Je nejen hospodářským centrem ostrova, ale i nejdůležitějším přístavem. Žije zde více než polovina všech ostrovanů. Jeho historická stará část je častým výletním cílem pro mnoho turistů. Kromě hlavního města funguje na ostrově ještě další přístav Loutraki, kde jsou k vidění například pozůstatky akropole Selinoutra. Z obou přístavů se také dají podnikat zajímavé výlety lodí na okolní ostrovy, které jsou ale z větší části neobydlené.

Dovolená na ostrově Skopelos

Dovolená ostrov Skopelos - fotografie

Dovolená na Skopelosu určitě potěší obdivovatele starověkých církevních památek. Na ostrově jich je k nalezení několik stovek, mimo jiné nejrůznější kostely, kláštery nebo kaple. Dokonce v samotné ostrovní metropoli Skopelos je jich k vidění nejméně sto. Krásnými stavbami jsou také místní domky, které díky své bílé barvě nádherně kontrastují s modrou barvou Egejského moře. Ve vnitrozemí se zase nabízí mnoho pěších tras, která vás zavedou přes zelené vonící lesy a olivovníkové háje. Pro sportovně založené jedince tak může být dovolená na ostrově příjemně stráveným časem aktivního odpočinku.

Významnější a také větší obce se nacházejí v severní části ostrova Skopelos. Mezi ně patří například Glossa, druhé největší město Skopelosu, které je ale klidnější a prý i hezčí než hlavní město. Jeho přístavem je Loutraki, kam nejprve připlouvají trajekty při cestě z ostrova Volos. Klima je zase starobylá vesnice na severu, nedaleko od Glossy. Obec Neo Klima (jiným názvem Elios) byla založena na západním pobřeží v roce 1965 dva kilometry na jih od původní Klimy, která byla těžce poškozena při zemětřesení.

Jinak jsou na ostrově Skopelos už jen malé vesničky a osady, v nichž se dá prožít krásná romantická dovolená. Panormos se rozkládá u největší zátoky na západním pobřeží s rozsáhlou pláží a každou letní sezónu zde tráví dovolenou u moře značná část návštěvníků ostrova. Agnondas na jižním pobřeží je třetím přístavem ostrova, kam občas připlouvají trajekty. Na cestě mezi Agnondasem a Panormosem leží osady Alikias, Ditropos a Loutsa, severně od nich Mortero. 1,5 km západně od Agnondasu se nachází Limnonari u malebné zátoky. Ve vnitrozemí ostrova, ve vzdálenosti 5-6 kilometrů od přístavu Skopelos, leží Pefkias, Diakopi, Ananiáš, Pyrgos, Karia a Pano Karia. Jediným místem na strmém severovýchodním pobřeží, kde nejsou žádné pláže ani přístavy, je Kalogeros.

Historie Skopelosu

Archeologové se domnívají, že první osady tady byly obydleny již v období neolitu. Hroby v Sendoukii uprostřed ostrova patří do tohoto období a mohou být zajímavým tipem na výlet tak, aby se dovolená na Skopelosu neprožila jen v hotelu a jeho nejbližší pláži. Skopelos byl také svého času kolonií mínojské Kréty. V roce 1936 byl na ostrově objeven mimořádně bohatě vybavený hrob, mezi nalezenými artefakty byl například pozlacený meč z helénského období. Jedná se o zatím největším objevený mykénský meč.

Pláže na ostrově Skopelos

I přesto, že je Skopelos dosud ještě poměrně málo dotčen cestovním ruchem, místní pláže mají poměrně dobře vyvinutou infrastrukturu. Na některých z nich najdete půjčovny lehátek a slunečníků, bary a taverny, a také základny pro vodní aktivity. Pokud ale chcete poznat osamocené a klidné pláže a vaše dovolená by měla mít nádech romantiky, doporučujeme se vydat na průzkum podél pobřeží, a to jak po souši, tak i po moři. Tou nejhezčí pláží je prý písečná pláž Milia, kterou najdete na severu. Do moře se svažuje pozvolna a díky stromům v její blízkosti tady v horkém létě najdete i stín.

Mezi krásné pláže na ostrově Skopelos patří i Hovolo, kterou tvoří písek s oblázky. Lemují ji bílé skály a opět se jen velmi zvolna svažuje do moře. Pláž Kastani se zase proslavila nejen díky průzračnému moři, ale také díky tomu že se u ní natáčel v roce 2008 film Mamma Mia! s písničkami od švédské skupiny ABBA. Kdo se rozhodne pro dovolenou v Řecku strávit právě u Kastani, bude si moci kdykoliv tímto muzikálem svůj pobyt na ostrově Skopelos připomenout.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Skopelos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na ostrově Skopelosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Skopelos. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na ostrov Skopelos jsou prezentovány v sekci ostrov Skopelos first minute.