-

Dovolená Monastir

Letecky do Monastiru

Hammametský záliv

Jedno z nejhezčích letovisek

Monastir - ilustrační fotografie

U východního pobřeží Tuniska, na jižním okraji Hammametského zálivu, leží přístav Monastir. Starý Monastir je situován na východním výběžku skalnatého, asi 5 kilometrů dlouhého, poloostrova. Turisté, kteří již v Monastiru nebo jeho nejbližším okolí někdy strávili dovolenou, se víceméně shodují, že Monastir je jedním z nejhezčích turistických středisek v Tunisku. A jeho krásy lákají na jižní cíp Hammametského zálivu stále více zahraničních návštěvníků. Ti do Monastiru nejčastěji přilétají (někdy ovšem i připlouvají) strávit svou letní dovolenou především v čase hlavních školních prázdnin.

Koupání a pláže

Skanes a Dkhila

Podobně jako kupříkladu v Hammametu, i v Monastiru se turisté mohou koupat v příjemně prohřátém moři na vícero místech. Ty nejznámější pláže v Monastiru, na kterých jeho návštěvníci obvykle tráví svou dovolenou, se nacházejí v turistických zónách Skanes a Dkhila. Turisté tady najdou to, kvůli čemu do Tuniska přiletěli. Zdejší pláže s písčitým povrchem rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co může tuniské pobřeží pro dovolenou nabídnout. Na dovolené v Monastiru se bude líbit i aktivním jedincům. Podél pobřeží se budou moci věnovat různým aktivitám. K nabídce pláží nejen v historickém Monastiru totiž patří i nepřeberné množství vodních a plážových sportů. Zájemci tu mohou využít kupříkladu nejrůznější vybavení pro plachtění. Populární aktivitou je i windsurfing a paragliding. A jak už bývá v přímořských letoviscích podél Středozemního moře zvykem, samozřejmě nemůže chybět ani vodní lyžování. Hráči golfu mají k dispozici dvě krásná golfová hřiště. A to se každé z nich se pyšní 18 jamkami!

Vzdálenější pláže

Monastir - ilustrační fotografie

Kromě pláže přímo na poloostrově, na němž se rozkládá Monastir, se další možnosti koupání nabízejí severozápadně od centra. Dále za Skanes se turisté na dovolené v oblasti Monastiru mohou koupat na plážích, jejichž povrch je tvořen jemným bílým pískem. Hezká, asi 10 kilometrů dlouhá pláž, začíná prakticky na západním okraji města. Ze Skanes se táhne podél pobřeží Hammametského zálivu takřka až k letovisku Sousse. Tato oblast zatím není tak intenzivně turisticky využívána. Množství hotelů podél ní je (alespoň zatím) poměrně nízké. A protože je pláž dosti široká, i uprostřed hlavní sezóny dovolených si tu každý najde dostatek prostoru. Povrch pláže tvoří jemný písek. Vstup do vody je pozvolný a skutečně jen mírný. I proto má Monastir pověst letoviska, vhodného pro dovolenou mladých rodin s dětmi.

Historie

Významný přístav

Dá se říci, že Monastir je především přístavním městem. Ideální podmínky, které skýtá coby kotviště, se táhnou celou dlouho historií Monastiru. Prvotní osídlení zde bylo založeno již Féničany. Součástí byl, jak jinak, i přístav. Důležitého významu nabyl Monastir v době Římské říše. To zde byl vojenský tábor, z něhož bylo v roce 46 před naším letopočtem vedeno římské vojenské tažení do Afriky.

Dědictví Habiba Burgiby

Monastir - ilustrační fotografie

Monastir se dostal do popředí zájmu samotných Tunisanů ve druhé polovině minulého století. Roku 1903 se zde totiž narodil státník a budoucí první tuniský prezident Habib Burgiba. Ten prakticky celý svůj život strávil právě v Monastiru. A v tomto městě také roku 2000 umírá. Na jeho příkaz zde proběhly první rozsáhlé restaurátorské práce. Burgiba se v průběhu života snažil transformovat Monastir v elegantní a moderní velkoměsto. Právě jemu vděčí místní kupříkladu za budovu Národního paláce, kterou nechal vybudovat. Má taktéž zásluhu na úpravách prostranství před zdejším klášterem, nazývaným Ribat. V současnosti trvale žije v Monastiru asi 40.000 obyvatel.

Mauzoleum

Na svou zřejmě nejslavnější osobnost obyvatelé Monastiru nezapomněli. U severním okraje města, na hřbitově Sidi el Mezeriho, se dá navštívit jeho mramorové mauzoleum. To na první pohled zaujme zlacenou kopulí a dvojicí 25 metrů vysokých minaretů. Uvnitř mauzolea jsou vedle ostatků Habiba Burgiby, spočívající ve velkém sarkofágu, uloženy i ostatky dalších členů jeho rodiny. K zajímavým místům patří i hrobka Sidi el Mezeriho. Ta byla vystavěna již ve 12. století a dala jméno celému hřbitovu.

Současnost

Více než jen moře a pláže

Monastir - ilustrační fotografie

Pozitivní zprávou pro všechny turisty, kteří se se chystají na dovolenou do Monastiru, je fakt, že ačkoliv je v současnosti Monastir plný moderních hotelových komplexů a další turistické infrastruktury, dokázal si zachovat mnoho ze své původní atmosféry. Zejména ve staré části města mohou jeho návštěvníci vnímat jeho podmanivé kouzlo, arabského ducha a atmosféru dávno minulých časů. Monastir je v současnosti městem, kde se snoubí pradávná kultura s moderní a progresivní současností. Turisté, přilétající na dovolenou do Monastiru z nejrůznějších koutů světa, se mohou těšit nejen na šumící moře a dlouhé písečné pláže. Čekají na ně i historické památky z období Fénické a Římské říše.

Ribat

Hlavní dominantou města Monastir je bezpochyby opevněný islámský klášter Ribat. Jde o historickou památku, kterou by měl každý turista na dovolené v Monastiru rozhodně navštívit. Celý komplex byl dokončen v posledním desetiletí 8. století našeho letopočtu. Již od počátku byla jeho hlavní funkcí obrana. Během své dlouhé historie chránil obyvatele města proti křesťanům v období Svaté války a celá staletí ochraňoval místní před nájezdy Berberů a dalších znepřátelených kmenů. Ve stavbě jsou rafinovaně spojeny vojenské a sakrální účely. V komplexu Ribatu vedle sebe žili vojáci i duchovní. Není bez zajímavosti, že monastirský Ribat patří k nejstarším a současně nejzachovalejším na celém území Tuniska. Jeho architektura a jedinečná okolní příroda je důvodem, proč tuto stavbu můžeme vidět v několika celovečerních filmech.

Medina

Monastir - ilustrační fotografie

Podobně jako kupříkladu Hammamet, i Monastir má svou medinu. Ta leží asi půl kilometru od pobřeží. A ani návštěvu mediny by si neměli turisté, kteří tráví v Monastiru dovolenou, neměli nechat ujít. K vidění je hned několik mešit a dalších zajímavých tradičních islámských staveb. V úzkých a křivolakých uličkách mediny zve k návštěvě řada restaurací, kaváren a barů. Ty zvou turisty k ochutnání tradiční tuniské kuchyně. Též si tady mohou dopřát sklenku ušlechtilého vína nebo si připít unikátním fíkovým brandy.

Dovolená v Monastiru aktuálně

Monastir

Letecká doprava je nejrychlejším a také nejbezpečnějším způsobem cestování. Je proto jasné, že i dovolená v letovisku Monastir s leteckou dopravou patří k žádaným pobytům u moře v Monastiru. Turisté možnost letu na dovolenou do Tuniska využívají stále častěji.

Skanes Monastir

Vychutnejte si do poslední chvíle letecký pobyt u moře v oblasti letoviska Skanes Monastir. Na vlastní kůži poznejte, z jakého důvodu je dovolená v Monastiru v Tunisku nejen mezi Čechy tak populární. A proč se do těchto míst tolik lidí kvůli prohřátému moři, slunečnému počasí a koupání vrací.

Více dovolené v Monastiru

Ucelená a pravidelně aktualizovaná nabídka zájezdů do Monastiru bez ohledu na způsob dopravy, pořádaných českými cestovními kancelářemi, je prezentována na našem partnerském webu. Dovolená se slevou na poslední chvíli v Monastiru, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute Monastir. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce do Monastiru jsou prezentovány v sekci Monastir first minute. Pokud je pro vás přijatelný odlet ze zahraničního letiště v Německu, Rakousku či Polsku v příznivé dojezdové vzdálenosti od České republiky, podívejte se na to, jakou nabízejí dovolenou v Monastiru německé cestovní kanceláře.