-

Last minute Formentera

Playa Migjorn

Last minute Playa Migjorn - ilustrační foto
Užijte si u moře v prázdninovém středisku Playa Migjorn příjemnou last minute dovolenou a sami poznáte, proč se na Formenteru na Mallorce, Ibize, Menorce nebo Formenteře turisté každou sezónu tak rádi kvůli zdejšímu podnebí a moři vracejí nejen na žádané zájezdy se slevami za nákup na poslední chvíli

Formentera last minute - informace

Ze čtyř největších Baleárských ostrovů je Formentera, která zabírá plochu necelých 100 kilomertrů čtverečních, ostrovem nejmenším. Od ostrova Ibiza, se kterým tvoří (a ještě spolu s několika menšími ostrůvky) Formentera takzvané Pytyuské ostrovy, leží jen necelých 8 kilometrů. Ale i když jsou si tyto dva ostrovy z celých Baleár nejblíže, jsou současně z celého souostroví těmi nejodlišnějšími. Zatímco Ibiza je známá jako strov zábavy a proslavila se svým bujarým nočním životem a nikdy nekončící zábavou, Formentera je jejím pravým opakem.

Last minute Formentera - fotografie

Mořská úžina mezi Formenterou a Ibizou se nazývá Freo a i když přes ni několikrát denně jezdí pravidelné spoje mezi oběma ostrovy, turisté si při jejím přejezdu často připadají, jako by se ocitli v jiném světě. Ostrov je velmi často označován za středomořský ráj, který směle snese srovnání s nejvyhlášenějšími letovisky v Karibiku. Formentera je totiž oázou klidu, pohody a nedotčené přírody. Břehy ostrova lemují jak malebné pláže se sněhobílým pískem a azurově modrými vodami Středozemního moře, tak také drsná skaliska a romantické útesy, padající z výšky až k blankytně modré hladině moře.

Formentera je, zejména v porovnání s Mallorkou nebo sousední Ibizou, jen velmi málo navštěvovaná a last minute zájezdy na tento malebný ostrov jsou spíše vzácností než pravidlem. Jedním z důvodů, proč na tak krásném ostrově, jakým Formentera je, tráví svou letní dovolenou jen relativně málo turistů, může být fakt, že na ostrově není letiště. Jedinou možností, jak se dá na ostrov dostat, je lodí. Nejjednodušší cesta na Formenteru tak vede přes Ibizu a poté trajektem nebo katamaránem do přístavu La Savina. Odtud pak turisté cestují taxíky nebo veřejnou dopravou na své hotely a penziony. Možná právě toto poněkud komplikované cestování je příčinou, proč většina turistů zůstává na Ibize a dále na Formenteru pokračuje skutečně jen hrstka turistů.

Last minute Formentera - fotografie

Trvale žije na ostrově Formentera jen asi 7.500 stálých obyvatel. V letní sezóně však počet obyvatel ostrova značně stoupá. Hlavním městem Formentery je malebné městečko Sant Francesc de Formentera, kde mohou turisté na last minute zájezdech na Formenteru obdivovat krásné historické jádro. Na malém náměstí v centru městečka se nachází radnice, národopisné muzeum Museo de Etnografia de Formentera. Na první pohled pak zaujme zdejší dominanta, mohutný kostel z 18. století. K posezení v příjemném chládku pak zve několik restaurací a kaváren a především suvenýry tu nabízí také několik malých obchůdků a krámků.

Určitou povinností pro každého turistu, který se vypraví na některý z last minute zájezdů na Formenteru, je návštěva majáku Far de la Mola. Ten se tyčí k nebi na náhorní plošině v nadmořské výšce 123 metrů nad mořem, až na samém okraji strmých útesů, lemujících okraj náhorní plošiny La Mola. Ta se nachází ve východní části ostrova a bývá častým výletním místem návštěvníků ostrova, kteří z něj chtějí poznat i něco více než jen okolí svého hotelu. Maják byl uveden do provozu v roce 1861 a svou funkci plní až do současnosti.

Last minute Formentera - fotografie

Protože se maják nachází na nejvyšším místě celého ostrova, je odsud krásný výhled na zdejší takřka pohádkovou krajinu a tyrkysově modré moře v okolí ostrova. K přírodní atrakci pro návštěvníky náhorní plošiny La Mola patří ještěrky pityuské (Podarcis pityusensis), kterým se tady mezi kameny velmi dobře daří.

Na jihu ostrova se nachází mys Cap de Barbaria. Jeho charskteristickým poznávácím znamením je maják Far des Cap Barbaria a také mohutná věž Torre des Garroveret z 18. století, která měla ostrov chránit před útokem z moře. Krajina v této části ostrova je poměrně pustá a některé propagační materiály o ostrově ji popisují jako měsíční krajinu. Ovšem návštěva tohoto místa v pozdních odpoledních hodinách a sledování jedinečného západu slunce patří k nejpůsobivějším zážitkům z last minute zájezdů na ostov Formentera.

Last minute Formentera - fotografie

Většina turistů však míří na Formenteru kvůli jejím plážím. Těch je na ostrově hned několik a jejich celková délka se blíží 20 kilometrům. Pláže na Formenteře jsou vesměs čisté a ve většině přírodní. Nejznámější a také nejnavštěvovanější pláží ostrova je pláž Es Pujols ve stejnojmenném letovisku. Ta se nachází v severní části ostrova a naproti ní jsou se v moři ve vzdálenosti jen několika stovek metrů od břehu nacházejí 4 malé neobydlené ostrůvky.

Obecně mají pláže na Formenteře písečný povrch a pozvolný vstup do moře, takže jsou vhodné i pro rodiny s malý dětmi. K údajně nejkrásnějším plážím ostrova patří pláž Platja de Migjorn na jeho jižní straně. Tato pláž se táhne podél severního pobřeží velkého zálivu v délce přesahující 6 kilometrů. Další populární pláží je S'Espalmador. Kdo si chce užít koupání na této pláži, musí se ovšem nejprve dopravit na ostrůvek Espalmador, ležící asi 300 metrů od nejsevernějšího výběžku Formentery.

Kam jinam na Mallorce, Ibize, Menorce nebo Formenteře na last minute dovolenou?

Formentera není jediným místem, kde se dá na Mallorce, Ibize, Menorce nebo Formenteře prožít last minute dovolená. Aktuálně se s námi můžete vydate se slevou na poslední chvíli (last minute) na Mallorku, Ibizu, Menorku nebo Formenteru a ušetřit i na následující místa: Ibiza, Mallorca, Menorca.

Další sekce katalogu Formentera

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Formenteře je publikována v sekci dovolená Formentera. Právě nabízená zvýhodněná dovolená s bonusem za včasnou rezervaci a nejrůznější předsezónní akční nabídky na Formenteru jsou k nalezení v sekci Formentera first minute.