-

Last minute ostrov Kalymnos

Armeos

Užijte si u moře v prázdninovém středisku Armeos příjemnou last minute dovolenou a sami poznáte, proč se na Kalymnos v Řecku turisté každou sezónu tak rádi kvůli zdejšímu podnebí a moři vracejí nejen na žádané zájezdy se slevami za nákup na poslední chvíli

Kantouni

Pokud plánujete dovolenou na Kalymnosu v Řecku a chcete při jejím nákupu ušetřit, zkuste se vypravit do letoviska Kantouni v době hlavní turistické sezóny, kde je zde možné pořídit pobyty s leteckou dopravou za atraktivní last minute ceny v porovnání s cenami katalogovými

Massouri

Vzhledem ke skutečnosti, že ani Massouri a vlastně ani celý Kalymnos nepatří k turisticky masově využívaným, vyznačují se last minute pobyty v této části ostrova hlavně pohodou a klidem.

Myrties

Last minute Myrties - ilustrační foto
Jste-li ochotni při nákupu dovolené u moře v Řecku trochu riskovat a nevadí vám odletět do vybrané destinace jen pár dní po jejím nákupu s tím, že cena za pořízení leteckého zájezdu bude výhodná, pak určitě stojí za zvážení last minute nabídka do středika Myrties na Kalymnosu

Platis Yialos

Letní last minute dovolená v letovisku Platis Yialos, zakoupená se slevou na poslední chvíli a prožitá v některém ze zdejších hotelů, bývá především během hlavní sezóny ze strany klientů často potávána a na Kalymnos v Řecku cestují k moři turisté z nejrůznějších koutů Evropy

Ostrov Kalymnos last minute - informace

První věcí, která obvykle člověka napadne při vyslovení názvu Kalymnos, budou zřejmě mořské houby. Tento produkt z Kalymnosu je znám již více než 500 let a mořské houby dodnes představují alespoň jakýsi povinný suvenýr z návštěvy tohoto řeckého ostrova. Každé jaro se tady dokonce konají slavnosti hledačů mořských hub, po kterých odjíždějí na 5 měsíců trvající cesty. Poté se vracejí nazpět, což je spojeno se slavnostní uvítací párty. V současné době se ale již mořské houby loví spíše podél pobřeží severní Afriky.

Last minute ostrov Kalymnos - fotografie Kalymnos leží ve východní části Egejského moře, vzdálen asi 20 kilometrů od tureckého pobřeží a asi 40 kilometrů vzdušnou čarou se nachází oblíbené turecké letovisko Bodrum. Jeho nejbližšími sousedy jsou ostrovy Leros, Pserimos a Kos.

Kalymnos je sám o sobě populárním prázdninovým ostrovem a přestože je většina zdejších pláží spíše skalnatých, mnoho turistů směřuje na last minute dovolenou právě sem a také se sem pravidelně vrací. Na tomto ostrově se totiž dá zažít opravdu mnoho věcí, je tu celá řada velmi zajímavých lokalit, krásné přírodní scenérie i dramaticky vyhlížející hory. Místní obyvatelé se živí kromě lovu mořských hub také cestovním ruchem a někde ještě i zemědělstvím. V údolích se pěstují ovoce a olivy a snad všude po ostrově se včelaří. Med z ostrova Kalymnos se dokonce prodává v různých gurmánských restauracích po celém Řecku.

Last minute ostrov Kalymnos - fotografie

V porovnání s jinými ostrovy hovoří obyvatelé Kalymnosu svým vlastním dialektem, který se liší od ostatních ostrovů Dodekanéského souostroví. Mohlo by to být způsobeno dórským původem místního obyvatelstva. Podle řecké mytologie dostal ostrov svůj název podle jednoho z titánů – Kalydnose. Byl to syn bohyně Gaii (Země) a Urana (Nebe). Podle oné legendy tu po něm zůstaly otisky jeho nohou, dvě roviny v blízkosti hor. V průběhu staletí zde vládli Achájci, Makedonci a Římané. Roku 535 došlo k silnému zemětřesení, které rozdělilo ostrov na dvě části, na dnešní Kalymnos a Telendos, nazývaný také někdy jako Spící princezna. Poté ostrov ovládli Byzantinci, Benátčané, rytíři z Rhodosu a Turci, během jejichž vlády se začalo s potápěním za mořskými houbami.

Hlavním městem je Pothia, kde můžete v čase last minute dovolené v Řecku navštívit pěkné malé muzeum, kde se dozvíte leccos zajímavého o celém ostrově. V Pothii stojí také kostel zasvěcený Kristu a také klášter jeptišek Agios Savas, který je otevřen i pro veřejnost a který určitě stojí za návštěvu. Zajímavá je i prohlídka některé z mnoha zdejších manufaktur na zpracování mořských hub. Dominantou Kalymnosu je velký kříž na jedné hoře východně od přístavu, který je v noci osvětlen modrým světlem.

Last minute ostrov Kalymnos - fotografie

Starým hlavním městem Kalymnosu je Chorio, kde se nachází hrad Kastro Chrysocheiras (Zlatá ruka), v němž svého času pobývali rytíři řádu Svatého Jana. Pozornosti návštěvníků se také těší citadela Pera Kastro z 9. století a pozůstatky kostela Ježíše Jeruzalémského z 5. století. Turistické centrum Kalymnosu se nazývá Vathy a je rafinovaně skryté v jedné ze zátok na východě ostrova. Je skoro neviditelné, pokud se k ostrovu blížíte nějakou lodí po moři. Jde bezesporu o vůbec nejzelenější část ostrova. Ještě před několika málo lety, před začátkem mohutného rozvoje zdejšího cestovního ruchu, tady stávala jen malá vesnička obývaná hlavně rybáři a zemědělci.

Myrties se nachází na západním pobřeží ostrova Kalymnos, v těsné blízkosti ostrůvku Telendos, který býval před tisíci lety spojen s Kalymnosem. Z Myrties se na Telendos dostanete lodí, stejně jako do přístavu Xirokampos na ostrově Leros. Již také existují plány na budoucí přímé propojení ostrovů Kalymnos a Leros přes úžinu mezi ostrovy. Tento projekt je zatím docela reálný, protože se ke stavbě takovéhoto mostu mezi dvěma většími ostrovy dá využít vedení silnice přes malé ostrůvky Glaronisia a Leriko. Ty by mohly sloužit jako spojovací body pro budoucí most. Obec Masouri, stojící hned vedle Myrties, je s několika hotely a dalšími druhy ubytování nejrozvinutější turistickou destinací této části ostrova.

Dalším ostrůvkem, který se nachází severně od ostrova Kalymnos, je Agios Petros. Malá vesnička na něm má jen pár obyvatel a malou tavernu. Najdete tady také malou pláž, která je ideální pro potápění. Mezi Kalymnosem a Kosem se nalézá ještě jeden menší ostrůvek Pserimos, na kterém narazíte na několik pláží a také na pár taveren. Každý den se na ostrov organizují celodenní výlety, což je určitě vítaným zpestřením last minute dovolené na ostrově Kalymnos a další příležitostí pro seznámení se s životem v Dodekanech.

Ostrov Kalymnos nabízí opravdu velké možnosti k provozování nejrůznějších druhů vodních sportů. Nejoblíbenějším z nich je tady určitě šnorchlování. Dobrým tipem na výlet jsou lázně s horkými vodními prameny v Thermě, které mají léčivé účinky. Perfektní podmínky najdou na ostrově také milovníci lezení po skalách a po horách. V posledních letech se totiž ostrov vyvinul v často vyhledávanou destinaci vyznavačů horolezectví. Kalymnos je totiž velmi hornatý a nacházejí se tady i opravdu jedinečné jeskyně. V severní části ostrova, která je obrácena k sousednímu ostrovu Leros, se nachází jeskyně Sykatti, která patří k nejznámějším jeskynním lezeckým terénům. Jeskyně se jinak stále používá již po celé desítky let k ustájení koz a pro výlety na člunech.

Noční život na Kalymnosu je doslova vyhlášený a velice rozmanitý. Většina barů, restaurací a kaváren se nachází v Pothii, Myrties a v Masouri. Podél pobřežní promenády objevíte širokou škálu dobrých restaurací a také taverny s místními specialitami, mezi které patří pokrmy z čerstvých ryb, grilované chobotnice a různé plody moře, jako třeba mořští ježci, pinnes (velké ústřice), achivades (ústřice) a fouskes. Vše se na stůl dostává zaručeně čerstvé přímo od místních rybářů. Všechny výše uvedené pochoutky chutnají nejlépe s pravým řeckým meze (drobné přílohy kolem talíře) a za popíjení ouza. Pokud budete trávit na ostrově Kalymnos last minute dovolenou u moře, měli byste ochutnat i místní paximadii, jakýsi druh sušenky, která se často podává ke kávě.

Jediné pláže s jemným pískem jsou na Kalymnosu pláže Kantouni a Elles, které se rozprostírají na západní straně ostrova. Mezi další známé pláže patří ty u Myrties a Masouri. Na jiné krásné pláže, které jsou ale tvořeny hrubými oblázky, narazíte u Arginontasu a poblíž Agios Petros. Jediná nudistická pláž ostrova Kalymnos nese označení Paradise Beach, tedy Rajská pláž.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Kalymnos

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Kalymnosu je publikována v sekci dovolená ostrov Kalymnos.