-

Last minute ostrov Karpathos

Amoopi

Užijte si u moře v prázdninovém středisku Amoopi příjemnou last minute dovolenou a sami poznáte, proč se na Karpathos v Řecku turisté každou sezónu tak rádi kvůli zdejšímu podnebí a moři vracejí nejen na žádané zájezdy se slevami za nákup na poslední chvíli

Aphiartis (Afiartis)

Na last minute dovolenou do Afiartisu cestují hlavně příznivci surfingu a windsurfingu a v neposlední řadě též turisté, kteří se po přistání nechtějí přepravovat nikam daleko na své ubytování.

Arkasa

Dovolená se slevou na poslední chvíli v Arkase je atraktivní pro všechny návštěvníky Karpathosu, kteří plánují koupat se na zdejší známé pláži Agios Nikolaos.

Kyra Panagia

Last minute Kyra Panagia - ilustrační foto
Atraktivní slevy na last moment dovolenou v letovisku Kyra Panagia jsou mezi turisty velmi žádané, ovšem jejich nedostatek zaručuje, že je zde možné užít si klidu a pohody.

Lakki (Karpathos)

Vzhledem ke skutečnosti, že Lakki je malým letoviskem s omezenou nabídkou ubytování, tu není last minute dovolená zatím příliš žádaná a turisté si mohou dopřát dokonalou relaxaci.

Lefkos

Protože se v blízkosti prázdninového střediska Lefkos nalézá hned 5 pláží s mírným vstupem do moře, je tady last minute dovolená oblíbená mezi rodinami s dětmi.

Pigadia

Last minute pobyty v hlavním městě ostrova Pigadia se řadí k velmi žádané dovolené na Karpathosu, neboť na turisty tady čeká veškerý komfort a výborná turistická infrastruktura.

Ostrov Karpathos last minute - informace

Karpathos - obecné informace

Last minute ostrov Karpathos - fotografie

Karpathos je krásný malý Dodekanský ostrov mezi Rhodem a Krétou, kterého se ještě naplno nedotkl masový rozvoj cestovního ruchu a kde žijí velmi přátelští obyvatelé. Díky větru, který tady vane skoro pořád, se stal tenhle ostrov zajímavou destinací pro last minute dovolenou na řeckých ostrovech pro vyznavače windsurfingu. Dalším příjemným vedlejším efektem letního větru je i fakt, že zahání leckdy otravné mouchy a v horkých prázdninových měsících příjemně ochlazuje.

Asi polovina ostrova Karpathos, a to hlavně v jeho severní části, je skalnatá pro turisty většinou nijak lákavá. Ovšem zbytek je porostlý bujnou vegetací a působí na návštěvníky přímo idylicky. Mnohé zdejší stavby jsou malé a původní, jiné zase naopak moderní a se vším komfortem. Tento kontrast mezi modernou a tradicí tu najdete i mezi místními obyvateli, protože někteří z nich stále ještě nosí tradiční světlé oblečení. Dávné tradice se na ostrově Karpathos stále dodržují a ostrované v nich rádi pokračují i nadále. Týká se to i hudby s klasickými nástroji jako jsou tsampouna, lyra či lauto. Vyhrává se na ně o svatbách i různých slavnostech, ve zdejších kavárnách i v restauracích, takže pokud bude vaše last minute dovolená na Karpathu probíhat v čase některé ze slavností, můžete tuto okouzlující atmosféru zažít na vlastní oči. Díky své rozmanitosti je tento ostrov také přímo ideální destinací pro fotografy a malíře. Několik umělců tady i trvale žije.

Historie ostrova Karpathos

Last minute ostrov Karpathos - fotografie

O ostrově Karpathos se zmiňoval již Homér ve svém slavném díle Ilias a byl tedy zřejmě osídlen již od pradávných dob. Podle jedné z legend tady žil král titánů Iapetos, syn bohyně země Gaie a boha nebe Urana. Z Diovy hlavy tu měla také vystoupit bohyně Athéna. Je velmi pravděpodobné, že ostrov byl součástí mínojského království, později sem přišli Dórové. V klasickém období byl Karpathos na vrcholu své slávy a kultura tu vzkvétala zejména díky blízkému přístavu Lindos na Rhodu. Na počátku 13. století se ostrov dostal pod názvem Sarpantos do područí Benátek, kde byl až do 16. století. To jej obsadili Turci. Roku 1912 byl Karpathos obsazen Italy a k Řecku se s konečnou platností navrátil až v roce 1948.

Oblíbeným výletním cílem turistů během dovolené last minute na ostrově Karpathos je vesnička Olympos. Vzhledem k tomu, že byl ostrov často vypleněn piráty, byly domky této obce postaveny z nenápadných stavebních elementů tvořených převážně přírodním pískovcem. Často byl také nazýván vesnicí žen, neboť muži byli nuceni buď bojovat proti Osmanům nebo pirátům a nebo museli obživu pro své rodiny získávat v cizině.

Kde na Karpathu strávit last minute dovolenou?

Last minute ostrov Karpathos - fotografie

Lefkos je krásná malá rybářská vesnička, která rozhodně stojí za návštěvu a kde se dá strávit i několik příjemných dní třeba v rámci last minute dovolené. V Arkase stojí kostel Agia Sofia (Svatá Moudrost) z 5. století. Obec Aperi se rozkládá v nadmořské výšce 320 m a původně byla hlavním městem ostrova Karpathos. Vypadá velmi krásně a pohled na malé kostely, náměstíčka a fontánu je opravdu okouzlující. Vesnička Menestes leží v horách, a vznikla už ve středověku. Stojí zde mnoho kostelů a je tu otevřeno také archeologické muzeum. Výhled do širokého okolí je z ní skutečně úchvatný.

Vounous byl v mykénské době pravděpodobně opevněným hradem a stávala zde i antická Poseidónova citadela, jejíž základy se dochovaly dodnes. Je odtud překrásný výhled na přístav hlavního města ostrova Karpathos. V oblasti Mili se nachází Poseidónova jeskyně se zdobenými hroby a svatyněmi. Předpokládá se, že svatyně snad měla být zasvěcena bohyni Afroditě, protože uvnitř byly nalezeny sochy Venuše. V průběhu času byla však jeskyně silně poničena zvířaty, která v ní bývala ustájena. V oblasti Afoti leží u pláže ruiny raně křesťanské baziliky St. Fotini.

Last minute ostrov Karpathos - fotografie

Pigadia je hlavním a zároveň přístavním městem ostrova Karpathos. Leží na jeho jihovýchodním pobřeží a bylo založeno kolem roku 1.000 př.n.l.. Dnes je považováno za centrum ostrova, kde se pořád něco děje. Díky malým příjemným obchodům, tavernám, typickým řeckým restauracím a klubům, kde můžete na vaší last minute dovolené v Řecku protančit celou noc den, to tady skutečně žije. Pigadia si ale i přes rozvoj cestovního ruchu zachovala mnoho ze svého starého šarmu. Užijte si tady procházky po romantické plážové promenádě nebo můžete navštívit některou z taveren v idylickém rybářském přístavu, odkud pak můžete sledovat rybáře při práci. Nebo se vydejte na cestu po klikatých uličkách a za každým rohem objevujte kousek typické řecké historie.

Pláže na ostrově Karpathos

Pronajatým autem se v čase dovolené last minute dostanete na většinu zajímavých míst na ostrově Karpathos, stejně jako k malým a klidným plážím. Mnoho z nich je rafinovaně ukrytých a můžete se k nim dostat jen po téměř nesjízdných cestách. Znalci ostrova tvrdí, že těmi vůbec nejlepšími plážemi jsou ty u Lefkosu. Tady je k nalezení i pláž vyhrazená pouze nudistům. Všeobecně se na ostrově Karpathos nachází velký počet pláží a zátok, které jsou jako stvořené ke skvělému koupání. Najdete tady jak písečné, tak i oblázkové pláže. Ty menší jsou sice poněkud dál od turistických letovisek, ale zato skýtají svým návštěvníkům dokonalý klid a bezprostřední blízkost k přírodě.

Jedna z vůbec největších pláží se nachází v Pigadii a jedná se o písečnou pláž. Čluny se lze bez potíží dostat z místního přístavu k plážím Kyra Panagia, Apella, Agios Nikolaos, Agios Minas, Diafani a Vananta. Na jihu ostrova jsou zase skvělé pláže Amoopi a Makris Gialos, perfektní pláže objevíte i u vesnic Nokia a Lakki. U malé vesničky Arkasa se můžete koupat na plážích Proini a Finiki a u Agios Nikolaos je zase údajně jedna z nejkrásnějších pláží v celém Řecku. V malé vesničce Aperi najdete malou oblázkovou zátoku Achata s nádherně modrou a křišťálově čistou vodou. Velmi dobré koupání je také u pláže Kyra Panagia, která je ještě navíc obklopena mnoha vzrostlými borovicemi.

Co na Karpathu

Karpathos je skvělou destinací k provozování windsurfingu a jiných vodních sportů, jako například šnorchlování nebo potápění. Je tu dokonce otevřena i škola potápění. Na last minute dovolené na Karpathu můžete také podnikat dlouhé pěší procházky a za prozkoumání stojí určitě zejména vesnice ve vnitrozemí ostrova Karpathos. Kvůli horskému skalnatému terénu je ostrov také vyhledávanou lokalitou mezi horolezci.

Většina nočních klubů a barů se nachází v hlavním městě Pigadia. Řekové se v těchto podnicích rádi baví až dlouho do noci, ale nikdy to nepřehánějí. Karpathos nabízí turistům rovněž mnoho klubů s řeckou i zahraniční hudbou, takže si tady najde skoro každý něco vhodného právě pro sebe. Jako suvenýry si turisté přivážejí nejen z last minute pobytu na Karpathu domů většinou ručně vyráběné textilie, malované keramické destičky, dřevěné hračky a kuchyňské nádobí. Kromě toho zde také rádi nakupují i přírodní produkty jako med, víno a olivový olej.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Karpathos

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Karpathosu je publikována v sekci dovolená ostrov Karpathos. Právě nabízená zvýhodněná dovolená s bonusem za včasnou rezervaci a nejrůznější předsezónní akční nabídky na Karpathos jsou k nalezení v sekci ostrov Karpathos first minute.