-

Dovolená ostrov Karpathos

Amoopi

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Amoopi a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Karpathosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Aphiartis (Afiartis)

Afiartis je vcelku rušné letovisko nedaleko karpathoského letiště a dovolená tu bude vyhovovat těm, kdo nechtějí absolvovat dlouhý transfer z letiště na svůj hotel.

Arkasa

V Arkase se bude dovolená líbit všem, kdo chtějí zažít opravdový Karpathos a prožít svůj čas zaslouženého volna v masovou turistikou zatím nezasaženém koutě ostrova.

Finiki

Dovolená v turistickém resortu Finiki znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Karpathos v Řecku létá každou sezónu především

Kyra Panagia

Kyra Panagia je letoviskem, které vzniklo teprve nedávno nedaleko zdejší písečné pláže. Protože je zde povětšinou klid, dovolená tu bude vyhovovat turistům, kteří si chtějí hlavně odpočinout.

Lakki (Karpathos)

Prázdninové středisko Lakki patří na ostrově Karpathos spíše k menším a turistika se tady teprve začíná rozvíjet. To je ale dobrou zprávou pro všechny, jejichž dovolená by měla být poklidná.

Lefkos

Vesnička Lefkos na západě ostrova nabízí svým návštěvníkům hned na několik písečných pláží a dovolená je tu díky jejich pozvolnému vstupu do moře ideální pro rodiny s dětmi.

Pigadia

Pigadia nebo též Karpathos je největším přístavem na ostrově a na dovolenou sem přijíždějí turisté, kteří vyžadují dokonalou turistickou vybavenost a kvalitní služby.

Dovolená ostrov Karpathos - informace

Základní informace a ostrově Karpathos

Dovolená ostrov Karpathos - fotografie

Dovolená na divokém ostrově Karpathos je již dlouho považován za tajný tip milovníků Řecka. Poté, co zde již více než 10 let přistávají charterové lety s turisty, se hlavně na jihu ostrova značně rozvinul cestovní ruch. Necelých 40 kilometrů severozápadně leží další z oblíbených řeckých ostrovů Rhodos a na největší řecký ostrov Kréta je to z Karpathosu asi 80 kilometrů jihozápadním směrem.

Ze severní části ostrova Karpathos je s pulsujícím jihem zatím spojena hrbolatou silnicí pouze vesnice Olympos. Ta se ale za dobu, co na Karpathos začali jezdit na dovolenou turisté, změnila jen velmi málo a vypadá skoro jako nějaké muzeum pod širým nebem. Karpathos je skvělou lokalitou pro milovníky pěší turistiky a pro vyznavače windsurfingu, pro které bude dovolená na Karpathosu jako v ráji. Zátoka Afiartis je dokonce považována za jednu z nejlepších surfařských oblastí v celém Egejském moři.

Dovolená ostrov Karpathos - fotografie

Hlavní město ostrova Karpathos nese jméno Pigadia a nachází se v něm i přístav. Pokud však má mít vaše dovolená akčnější náboj a dáváte ve dnech odpočinku přednost pulzujícímu životu před příjemnými procházkami, je Pigadia tím správným místem. Město leží na jižním pobřeží ostrova Karpathos a najdete v něm mnoho hotelů, restaurací, kaváren a četné příležitosti k nočnímu životu. Život tohoto města je jednoznačně zaměřen na turisty. Ve srovnání s jinými turistickými letovisky pro dovolenou v Řecku je to tady sice tišší, ale bavit se tu lze až do časných ranních hodin.

Dovolená na ostrově Karpathos

V severozápadní části přístavní promenády bývají až do rána otevřeny diskotéky a bary, kde se dá tančit. Skutečně hodně zábavy, a to nejen pro opravdové surfaře, zajistí takzvané Beach parties, organizované surfařskými organizacemi na pláži. V Pigadii najdete i celou řadu restaurací, kde můžete během dovolené na ostrově Karpathos ochutnat lahodné pokrmy řecké i mezinárodní kuchyně.

Dovolená ostrov Karpathos - fotografie

Největším lákadlem Karpathosu, kam směřují snad všichni návštěvníci ostrova, kteří jsou zde na dovolené u moře, je již zmiňovaná horská vesnice Olympos. Spoust znalců Řecka dokonce tvrdí, že je to jedna z vůbec nejkrásnějších horských vesnic v celé zemi. Pro mnoho návštěvníků ostrova je dokonce tato lokalita skutečným důvodem k jejich cestě Karpathos. K vidění jsou zde krásné staré domy, úzké uličky, větrné mlýny a krásné balkony plné květin. Působivý je byzantský kostel uprostřed obce, jehož interiér je vyzdoben starými freskami a ikonami.

V Olymposu se až do dnešní doby zachovaly starobylé lidové tradice a místní dialekt má dosud překvapující množství prvků staré a středověké řečtiny. Navzdory cestovnímu ruchu tikají v téhle horské vesnici hodiny času ještě pomaleji než jinde na ostrově Karpathos. Zdá se, jako by se tu čas zastavil a staré kroje i zvyky stále patří neodmyslitelně ke zdejšímu každodennímu životu. V Olymposu nosí ženy zcela přirozeně a samozřejmě dávné oblečení a pečou chléb v obecních pecích. Horská vesnice Olympos je skutečnou oázou tradiční řecké kultury i v polovině 21. století a každý, kdo se vydá na Karpathos na dovolenou, by se měl v této unikátní vesnici alespoň na chvíli zastavit.

Dovolená ostrov Karpathos - fotografie

Na východním pobřeží ostrova Karpathos se ve velmi idylické poloze, jako v nějakém amfiteátru, rozprostírá vesnička Diafani. Po válce doznala tato vesnice velkého oživení a dnes je skutečným turistickým centrem, kam přijíždí na dovolenou turisté z celé Evropy. Severně od Olymposu se pak v úrodném údolí nachází vesnice Avlona, kde se místní obyvatelé věnují výhradně zemědělství a kde působí více než 300 zemědělských usedlostí a farem.

Pláže a koupání na ostrově Karpathos

Nejkrásnější pláže ke koupání na ostrově Karpathos najdete v lokalitách Amoopi a Lefkos. Malebné zátoky jsou Agios Nikolaos u Arkasy, Apella u Mesochori a pláž Kira Panagia. Voda je tu čirá, čistá a skvělá ke koupání a šnorchlování, takže vlastně ideální dovolená pro jedince, kteří rádi tráví volný čas ve vodě plaváním nebo průzkumem dna. Potápění s kyslíkovým přístrojem je tady zakázáno, aby se tak zabránilo nežádoucímu vývozu starověkých podmořských nálezů, kterých se ve vodách okolo ostrova nachází značné množství.

O něco dál se v malé rybářské vesničce Tristomo nalézá malebný přírodní přístav a ostrůvek Sari. Na úpatí hory St. Epiphanes stojí vesnička Mesochori, kam často míří turisté na výlety, neboť odtud bývá opravdu nádherný výhled na moře. Další zajímavou malou vesničkou je Lefkos s jedinečnou písečnou pláží a s velmi krásným okolím. Kdo má rád příjemné prostředí, je pro něho dovolená na ostrově Karpathos strávená právě v oblasti Lefkos skvělým tipem.

Oblíbeným místem ke koupání je zátoka Amoopi s osadou Lakki na jihovýchodě ostrova Karpathos, neboť tady se na malém území nachází hned několik pláží. Jsou jak písečné, tak i oblázkové. Dokonce jsou zde i o malinko vyšší teploty a méně srážek než jinde na ostrově. V posledních letech se tak zátoka stává mezi turisty více a více oblíbenějším místem a dovolená strávená právě v této části Karpathosu patří k nejhezčím zážitkům z Řecka. Mezi zdejší pláže patří písečná pláž Perana, pláž Votsalakia, oblázková pláž Lakki Beach a zátoka Kastellia.

Skoro na samém jihu Karpathosu se rozkládá obec Afiartis, obklopená nehostinnou a skalnatou krajinou. Díky tomu, že zde v zátoce vane příznivý vítr, se sem začali na dovolenou sjíždět vyznavači surfování. Na jihu ostrova Karpathos je také vybudované letiště, poblíž kterého je zajímavá jeskyně Agios Minas, v níž prý kdysi žil poustevník. O něco málo severněji se pak nachází oblíbená oblázková pláž v zátoce Diamatria, ze které je moc hezký výhled na nedaleký ostrůvek Mira.

Na západním pobřeží ostrova Karpathos se nachází malá vesnička Finiki, ke které se pojí zajímavý příběh. Během druhé světové války, za italsko-německé okupace, trpěli zdejší obyvatelé hladem a tak místní rybáři vypluli bez jakéhokoliv kompasu pro pomoc do Egypta. A už za týden se prý vrátili na Karpathos s léky a potravinami na palubě britské válečné lodi.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Karpathos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Karpathosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Karpathos. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na Karpathos jsou prezentovány v sekci ostrov Karpathos first minute.