-

Last minute ostrov Limnos

Agios Ioannis (Limnos)

Last minute Agios Ioannis (Limnos) - ilustrační foto
Letovisko Agios Ioannis je pro svůj klid a zdejší písečnou pláž oblíbeným místem pro last minute dovolenou na řeckém ostrově Limnosu.

Plati

Last minute Plati - ilustrační foto
Příjemné rodinné hotýlky a penziony v obci Plati jsou ideálním místem pro last minute pobyty turistů, kteří si chtějí na Limnosu užít klidu a pohody.

Ostrov Limnos last minute - informace

Ostrov Limnos (nebo také Lemnos) se nachází v v severní části Egejského moře, asi 100 kilometrů jižně od od severořecké pevniny. Necelých 80 kilometrů severozápadně leží hora Athos na poloostrově Chalkidiki, která je za příznivého počasí z Limnosu velmi dobře vidět a stejným směrem, jen o něco severněji a asi 20 kilometrů dále, se nalézá turisticky oblíbený ostrov Thassos. Limnos má rozlohu asi 500 kilometrů čtverečních a trvale žije na ostrově asi 18.000 obyvatel. Hlavní město a zároveň největší přístav na Limnostu se nazývá Myrina nebo také Kastro. Obecně platí, že místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a i v současnosti udržují mnoho starých tradic a zvyklostí. Návštěvníkům, kteří se rozhodli strávit na Limnosu svou last minute dovolenou, nabízí ostrov celou řadu pláží a mnoho zajímavostí, čekajících na prozkoumání a bližší poznání.

Vzhledem k tomu, že tento malý ostrov ještě tolik nezasáhl cestovní ruch, z velké části si dosud zachoval původní řeckou kulturu. Obyvatelé Limnosu i v současnosti žijí hlavně ze zemědělství a rybolovu, neboť sopečná půda ostrova je velmi úrodná. V hlavním městě Myrina a také v druhém nejvýznamnějším městě Moudros jsou nejširší možnosti k ubytování, ale i v některých menších místech si můžete pro strávení last minute dovolené na řeckém ostrově pronajmout příjemný soukromý pokoj. V mnoha přátelských taveren jsou zdejšími zkušenými kuchaři připravovány chutné pokrmy z čerstvě ulovených ryb, které rozhodně nijak zásadně nezatíží vaši peněženku.

Protože je Limnos sopečným ostrovem, byl tu v antických dobách uctíván bůh ohně Héfaistos. Jeho matka, bohyně Héra, se na něj rozhněvala a vyhnala jej z Olympu. Héfaistos pak našel svůj nový domov právě zde na Limnosu, kde se o něj postarali místní lidé. Stal se patronem ostrova a nejméně jeden chrám byl postaven mna jeho počest. Další historický příběh říká, že ženy z ostrova Limnos zabily všechny muže na ostrově, aby mu mohly vládnout samy. Novou mužskou populaci pak ostrov získal, když si na Limnosu udělal krátkou zastávku Iásón s Argonauty.

Archeologické vykopávky dokazují, že Limnos byl osídlen velmi brzy. Teoreticky mohli být prvními osadníky Etruskové. Poté se ostrov stal součástí Perské říše, vládli zde Makedonci, Římané, Byzantská říše, Benátčané i nájezdníci z Turecka. Nezávislost získal Limnos teprve v roce 1912.

Nad Myrinou, hlavním městem, se rozkládá historická část Kastro. V antických dobách to bylo pravděpodobně chrámové město, ale to, co dnes můžete o last minute dovolné vidět, jsou až pozdější stavby, ovlivněné benátským stylem. Ve městě Myrina můžete navštívit zajímavé archeologické muzeum s artefakty z celého ostrova a zajímavou expozicí pravěkých nálezů z nedalekého Polyochni, stejně jako relikvie z Hephaestea a Kaviria.

Asi 30 kilometrů od Myriny se nachází obec Kaminia. Právě v ní jsou k vidění pozůstatky starého osídlení Poliochni, dnes dalšího významného archeologického naleziště na ostrově. Jeho obyvatelé ho opustili asi v polovině 2. století př.n.l., pravděpodobně při zemětřesení. Nedaleko Kaminie stojí Moudros, bývalé hlavní město Limnosu. Pokud si o vaší last minute dovolené uděláte čas na návštěvu Repanide, budete zde moci obdivovat ruiny starověkého byzantského hradu. Kostel Zoodochos Pigi zase láká k návštěve turisty se zájmem o historii. Stojí tady socha mladé dívky jménem Maroula, která v 15. století bojovala proti Turkům. Nedaleko od Myriny leží také krásná a malebná obec Kondias s tradičními vilami.

Poblíž Kondopouli leží dvě starověké osady Hephaestea a Kavirio. V té první můžete navštívit ruiny starověkého osídlení, staré chrámy a římské divadlo. Nedaleko se pak nachází chrám Kavirio, který byl pravděpodobně využíván v dávných dobách pro náboženské obřady. V severovýchodním cípu ostrova leží vesnička Plaka, ve které se nalézají lázně Agios Haralambos.

Malé pobřežní městečko Nea Koutali se nachází u silnice z Plaky, která vede k zálivu Moudros. Podél rybářského přístavu mají turisté na dovolené last minute možnost posedět v malých tavernách, pozorovat rybáře, pochutnat si na čerstvých rybách a užít si klidu v nikam nespěchajícím městečku. Místní pláže jsou krásné, mělké a písčité.

Vesnička Kontopouli byla postavena na rozlehlé planině a nachází se v blízkosti jezer Aliki a Asprolimni. Tady si můžete prohlédnout archeologické naleziště s pozůstatky antického města Limnos, nejstaršího města antického Řecka.

25 kilometrů východně od Myriny leží druhé největší město na ostrově Moudros. Za první světové války tady byla základna středomořské flotily, která měla v bitvě u Lemnosu rozhodující podíl na výsledku války. Toto místo je dnes ideálním výchozím bodem pro výlety k četným archeologickým lokalitám v blízkém okolí. Severně od obce se nachází ruiny byzantské Kotsiky s hradem, kde roku 1478 porazili obyvatelé ostrova Limnos Turky pod vedením bojovnice za svobodu Marouly.

Protože má Limnos pobřeží delší než 250 kilometrů, nachází se zde mnoho pláží ideálních ke koupání a slunění se v paprscích středomořského slunce. O last minute dovolené na Limnosu si tady může každý najít svou vlastní malou a osamělou zátoku, nebo se vydat na známé a vyhlášené pláže, mezi které patří například Fanaraki, Riha Nera, Romeicos Gialos nebo Kaminia. Písečná pláž Riha Nera je jednou z nejoblíbenějších pláží Limnosu a svým návštěvníkům nabízí i možnost vyzkoušet si nejrůznější vodní sporty. Pláž získala své jméno podle nízkého stavu vody a byla dokonce oceněna Modrou vlajkou. Za návštěvu stojí i pláže v Avioně a Plati.

U obce Kondias se rozkládá písečná pláž Evgati, pro plavání a skotačení malých dětí je ideální také pláž v Kotsinas, nedaleko Repanidi. Pláž Varoskopos u obce Kaminia je velmi atraktivní a turisty na dovolené velmi často vyhledávaná, stejně jako pláž Fanaraki. Jihovýchodě od obce Moudros pak leží pěkná pláž Agios Giani. Na severovýchodním pobřeží ostrova Limnos je malá vesnička Panagia, kolem které se rozkládá také několik dobrých pláží, jako například Agia Sotiras a o trochu dále pláž Kolokithi.

Nedotčená a krásná pláž Avlonas se nachází 1 kilometr severně od Myriny. Najdete tady plážový bar a na jejím jižním konci bylo postaveno luxusní hotelové zařízení. Mezi Kontopouli a Panagií se nachází pláž Nevtina, jejíž mělké moře je ideální pro děti. Na mnoha oblíbených plážích si můžete vyzkoušet různé vodní sporty, někde jsou dokonce i tenisové kurty a golfová hřiště.

Last minute dovolené na Limnosu je skvělou příležitostí pro objevování a ochutnání nových originálních jídel. V Myrně, ale i v mnoha jiných místech, je mnoho taveren a restaurací, kde si můžete objednat regionální speciality. Připravuje se tady celá řada speciálních pokrmů z ryb, místních sýrů, medu a vína, koupit si můžete i slavnou sladkou chalvu.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Limnos

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Limnosu je publikována v sekci dovolená ostrov Limnos.