-

Last minute ostrov Santorini

Akrotiri

Last minute Akrotiri - ilustrační foto
Užijte si u moře v prázdninovém středisku Akrotiri příjemnou last minute dovolenou a sami poznáte, proč se na Santorini v Řecku turisté každou sezónu tak rádi kvůli zdejšímu podnebí a moři vracejí nejen na žádané zájezdy se slevami za nákup na poslední chvíli

Kamari

Last minute Kamari - ilustrační foto
Pokud plánujete dovolenou na Santorini v Řecku a chcete při jejím nákupu ušetřit, zkuste se vypravit do letoviska Kamari v době hlavní turistické sezóny, kde je zde možné pořídit pobyty s leteckou dopravou za atraktivní last minute ceny v porovnání s cenami katalogovými

Perissa

Last minute Perissa - ilustrační foto
Jste-li ochotni při nákupu dovolené u moře v Řecku trochu riskovat a nevadí vám odletět do vybrané destinace jen pár dní po jejím nákupu s tím, že cena za pořízení leteckého zájezdu bude výhodná, pak určitě stojí za zvážení last minute nabídka do středika Perissa na Santorini

Ostrov Santorini last minute - informace

Obecné informace o Santorini

Last minute ostrov Santorini - fotografie

Santorini je skalnatý řecký ostrov, který je tvořen zbytky vyhaslého vulkánu v jižní části Kykladského souostroví v Egejském moři. Jsou na něm pláže s černočerveným pískem a hlavní město bylo postaveno na vysokém útesu, odkud se dají pozorovat krásné západy slunce. Na rozdíl od ostatních zelených řeckých ostrůvků vypadá zdejší krajina poměrně dramaticky.

Santorini je vlastně názvem celého souostroví. Leží asi 100 kilometrů od ostrova Kréta a jen několik desítek kilometrů severním směrem se nachází turisticky oblíbené ostrovy Kyklad Ios, Naxos. Hlavní ostrov souostroví Santorini se jmenuje Thira a jeho hlavním městem je Fira. Santorini je velmi kosmopolitním a v tomto směru je zde i poměrně dost draho. Přesto tady svou nejen last minute dovolenou pravidelně tráví desítky tisíc návštěvníků jak z Řecka, tak z celého světa.

Last minute ostrov Santorini - fotografie

Obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím a službami cestovního ruchu. Zajímavostí je, že hlavním vývozním artiklem ostrova je půda. Téměř 2.000.000 tun zeminy se každý rok vyváží do celého světa a ta se pak používá především k výrobě betonu. Z betonu ze santorinské sopečné zeminy byl postaven například Suezský průplav. Mnoho turistů tráví svoji last minute dovolenou u moře na Santorini na plážích Kamari a Perissa, ale tato místa nejsou zdaleka jedinými lokalitami, které se na ostrově vyplatí navštívit.

Výhodná dovolená na Santorini

Za úvahu určitě stojí myšlenka strávit svou dovolenou ve městech Fira, Imerovigli nebo Oia, odkud to není daleko ke zdejším útesům. V Oii najdete i nespočet malých kaváren a obchodů. Po celém ostrově funguje autobusová doprava, která má své zastávky snad u všech pláží. Vy tak celý den můžete strávit u moře a večer se pak za zábavou přesunout do některého města. Pokud dáváte o dovolené přednost klidu, doporučujeme k prožití last minute dovolené na ostrově vesničku Monolithos.

První, co turisty většinou při příjezdu na Santorini napadne, je, že se jedná o velmi odlišný ostrov v porovnání třeba s Rhodem, Zakynthem, Korfu nebo Thassosem. Ostrov tvoří především sopečná láva, která vytryskla roku 1660 př.n.l. při mohutné erupci sopky. A protože se centrální část sopky již potopila zpátky pod hladinu, nad vodou dnes ční pouze ostrov Thira a jeho přilehlé ostrůvky Thirasia, Palaia a Nea Kameni.

V současné době jde o jeden z mála obydlených vulkánů na světě. Na žádném jiném ostrově v Řecku také nestojí obce v takové blízkosti strmých útesů kráteru sopky. Mnohobarevné vrstvy sopečné horniny na útesech jsou již samy o sobě atrakcí a o dovolené tu budete mít možnost spatřit nejrůznější barvy - čokoládově hnědou, rezavě červenou, okrově žlutou, bílou i krémovou. Geologická jedinečnost ovšem není jedinou věcí, která dělá z ostrova Santorini naprosto unikátní místo pro last minute dovolenou v Řecku.

Letoviska Santorini

Hlavní město Fira bylo postaveno na skále v západní části ostrova už v polovině 18. století. Jeho přístav je dnes využíván především k provozu výletních lodí s turisty. Co tady zaujme snad každého návštěvníka na první pohled je typická architektura bílých domků, modrých střech a nádherný výhled. V hlavním městě najdete i většina obchodů, restaurací a hotelů. Navštívit tady můžete archeologické muzeum s mnoha artefakty z vykopávek Akrotiri anebo kostel Agia Marina, který bývá asi nejčastějším motivem na většině pohlednic ze Santorini.

Stejně jako Fira je i druhé největší město Oia vynikajícím místem pro procházky i nákupy. Hlavní ulice, která se táhne přes celé město, se již plně přizpůsobila turistům, kteří rádi tráví na ostrově nejen svou last minute dovolenou, a téměř všude stojí obchody se suvenýry a kavárny. Oia je obklopena dvěma útesy, které sestupují k plážím Ammoudi a Armeni.

Městečko Imerovigli se nachází severně od Firy a až do 18. století bylo hlavním městem ostrova. Je považováno za národní poklad s mnoha kostely a kaplemi. Nejznámější dominantou městečka je pevnost Skaros, která se tyčí na jednom z vrcholků u města. Na rozdíl od Firy a Oii je tady ale mnohem klidněji.

Akrotiri je starobylé město, které bylo pohřbeno před 3.500 lety pod nánosem sopečné lávy. Archeologové se ho dodnes stále snaží celé odkrýt. Vy ale již teď máte možnost o dovolené na Santorini získat aspoň přibližný dojem, jak toto město kdysi vypadalo. Některé domy měly již tehdy 2 až 3 podlaží a v některých dokonce tekla i voda. Několik kilometrů od hlavního města můžete v Pyrgosu navštívit středověkou pevnost, kostel z 10. století a klášter s překrásnými byzantskými ikonami.

Kolem ostrova Santorini proudí poměrně silné mořské proudy a tak zde bývají i celkem vysoké vlny, zejména pak v severovýchodní části ostrova. Vzhledem k tomu, že jde o sopečný ostrov, tady pláže nejsou zlaté, jak je tomu na ostatních řeckých ostrovech. Na jihovýchodním pobřeží narazíte na nejlepší pláže tvořené výběžky lávového písku. Ostatní pláže jsou tvořeny černým pískem s pemzou a černými kameny. Protože jsou zdejší pláže výhradně černé, neodrážejí sluneční teplo a naopak ho pohlcují. Z tohoto důvodu může být písek na plážích v létě velmi horký.

Pláže ostrova Thera

Kamari a Perissa jsou asi nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími plážemi na Santorini. Pláž Perissa je dlouhá celých 7 kilometrů a plynule přechází v pláž Perivolos. Lodí se odtud dostanete k o něco vzdálenější pláži White Beach. Na všech hlavních plážích ostrova je samozřejmě možné provozovat i různé druhy vodních sportů nebo si zapůjčit lehátka a slunečníky. Pokud chcete na Santorini strávit klidnou last minute dovolenou, ne tak hojně navštěvované pláže jsou poblíž městeček Monolithos, Vlichada nebo Agios Georgios.

Nádherná je také krásně umístěná pláž Red Beach, která se nachází za červenou skalní stěnou. Pláž není příliš dlouhá a vstup do vody je přes velké kameny. Dostanete se k ní od pláže Akrotiri Beach. Vesnička Vlichada má velmi pěknou, 600 metrů dlouhou pláž, jejíž část využívají i nudisté. Na severním pobřeží u vesničky Koloumpos je pak celá řada osamělých oblázkových pláží.

Kam jinam v Řecku na last minute dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Santorini

Kompletní nabídka aktuálně nabízené dovolené na Santorini je publikována v sekci dovolená ostrov Santorini. Právě nabízená zvýhodněná dovolená s bonusem za včasnou rezervaci a nejrůznější předsezónní akční nabídky na Santorini jsou k nalezení v sekci ostrov Santorini first minute.