-

Dovolená ostrov Santorini

Akrotiri

Dovolená Akrotiri - ilustrační foto
Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Akrotiri a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Santorini v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Fira (Thira)

Dovolená v turistickém resortu Fira (Thira) znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Santorini v Řecku létá každou sezónu především

Firostefani

Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Firostefani na Santorini v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Imerovigli

Letní dovolená, prožitá u moře v některém z hotelů nebo dalších ubytovacích zařízeních prázdninového střediska Imerovigli na Santorini patří k oblíbeným způsobům, jak si v Řecku skvěle odpočinout od každodenních starostí a nechat zrelaxovat jak tělo, tak i duši

Kamari

Letecká doprava je nejrychlejším a také nejbezpečnějším způsobem cestování a tak je jasné, že i dovolená v letovisku Kamari s leteckou dopravou patří k žádaným pobytům u moře na Santorini a turisté možnost letu na dovolenou do Řecka čím dále častěji využívají

Megalohori

Dovolená Megalohori - ilustrační foto
Příjemná letní dovolená u šumícího moře v Řecku je naplněním představy o odpočinku pro mnoho turistů nejen z České republiky a i to je důvodem, proč stále více rodin či samostatných jedinců přilétá za odpočinkem do prázninového resortu Megalohori na Santorini

Perissa

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Perissa a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Santorini v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Perivolos

Dovolená v turistickém resortu Perivolos znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Santorini v Řecku létá každou sezónu především

Dovolená ostrov Santorini - informace

Základní informace o Santorini

Dovolená ostrov Santorini - fotografie

Řecké souostroví Santorini je součástí Kykladských ostrovů, má celkovou rozlohu asi 92,5 kilometrů čtverečních a žije na něm více než 17.000 obyvatel. Jeho hlavní a zároveň největší ostrov Thira má tvar půlměsíce a je pozůstatkem jednoho velkého sopečného ostrova, který před několika tisíci lety rozdělil mohutný výbuch sopky. V současnosti jde o jeden z nejznámějších řeckých ostrovů a dovolená na Santorini je synonymem pro romantiku a nevšední zážitky.

Asi 100 kilometrů jižním směrem se nachází největší řecký ostrov Kréta a asi 50 kilometrů severně leží mezi turisty oblíbený ostrov Naxos.

Historie a geografie Santorini

Dovolená ostrov Santorini - fotografie

Podle archeologických nálezů byl ostrov osídlen již někdy v antickém období. K souostroví patří ještě ostrůvky Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Západní pobřeží hlavního ostrova je strmé a příkré, zvedá se až do výšky 200 - 300 metrů nad mořem a je z něj krásný výhled na okolní ostrůvky. Při příletu na dovolenou na Santorini budete moci z letadla z výšky jasně vidět pozůstatky sopečného výbuchu a uprostřed ostrovů obrysy dávného kráteru.

Avšak nejen kvůli jeho sopečnému původu je dovolená na Santorini každoročně v itineráři stoupajícího množství turistů. Jde skutečně o jedinečný sopečný ostrov na světě. Pro rostoucí počty turistů, kteří by rádi, aby jejich letní dovolená proběhla právě na Santorini, se tu v posledních letech staví nové hotely, apartmány, ale i jiná turistická infrastruktura. Pokud sem připlujete lodí, ohromí vás již samotný vjezd do místního přístavu. Uvidíte strmé stěny kráteru, na kterých jsou jakoby přilepené typické bílé domky.

Východní pobřeží ostrova je na rozdíl od toho západního poměrně ploché a nabízí svým návštěvníkům mnoho hezkých pláží, oblázkových i písečných. Protože sem ale v hlavní sezóně přijíždí mnoho turistů, bývají ty nejoblíbenější pláže často přeplněné, neboť dovolená na Santorini má zkrátka zvuk. Pokud si ovšem vypůjčíte auto nebo motorku, můžete vyrazit na cestu podél pobřeží, kde jistě objevíte nějakou klidnou a osamělou pláž. Mezi ty nejhezčí pláže se řadí ty u letovisek Kamai, Armeni, Ammoudi, Baxedes, Perissa, Kokini Paralia a Monolithos. U té posledně jmenované jsou také skvělé podmínky pro surfování a dovolená na Santorini v této oblasti může být velmi aktivně prožitá.

Dovolená na Santorini

Ideální doba pro návštěvu Santorini jsou jarní měsíce a konec léta (do začátku října). Na jaře tady všechno kvete v nádherných barvách a bují zelená vegetace. V letních měsících tady často fouká poměrně silný severovýchodní vítr meltemi, ale i tak je tady značné horko. Komu však vyhovuje dovolená v horkém počasí, bude na ostrově určitě spokojen.

Hlavní město celého souostroví, Fira (nebo také Thira), se rozkládá přímo na okraji vyhaslého kráteru. Do jeho centra se z pobřeží dostanete po mnoha a mnoha schodech. Pro netrénovaného člověka může výstup po nich může znamenat značnou zátěž. Schodů je tady téměř šest set. Pokud je výstup nebo sestup nad vaše síly a dovolená na ostrově by tím měla nějak utrpět, můžete využít lanovku nebo si pronajmout osla, na jehož hřbetě se poměrně pohodlně dostanete nahoru.

Městečko je to velmi hezké, s mnoha křivolakými uličkami a bílými domky v typické kykladské architektuře. I přes velký zájem turistů, z nichž pro mnohé je dovolená na Santorini splněným snem, si dosud z velké části zachovalo původní atmosféru. Se západem slunce se ale atmosféra nijak zásadně nemění a i po setmění to ve městě opravdu žije. Pozdě do noci tu bývá otevřena spousta barů, klubů a diskoték. Kromě turistů, kteří zde tráví dovolenou, sem přijíždějí za zábavou i lidé z okolních vesnic a letovisek.

V místním přístavu uvidíte vedle sebe kotvit jak rybářské čluny, tak moderní jachty. Podél promenády se nachází celá řada taveren a ouzerií, jedna vedle druhé. Pokud bude vaše dovolená v Řecku probíhat celá na Santorini, nebo se sem vypravíte jen na krátký výlet, určitě v nich ochutnejte vynikající santorinské speciality a se sklenkou nějakého drinku můžete v klidu pozorovat přístavní ruch. Z Thiry je také krásný výhled na okolní ostrůvky, ke kterým se můžete vydat na loďce. Podél kráteru zase vede pěší stezka, po které se dostanete na méně rušná místa a ze kterých se dá večer pozorovat nádherný západ slunce.

Letoviska na Santorini

Milovníci historie se mohou o dovolené na ostrově vydat k archeologickému nalezišti antického města Thera na jihovýchodě ostrova. Bylo postavené na skalním hřebenu a ze třech stran padaly jeho stěny strmě dolů. Můžete zde vidět pozůstatky agory, baziliky nebo divadla. Pokud si chcete zpestřit dovolenou, dá se odsud dojít pěšky až na nejvyšší vrchol celého souostroví, na Profitis Ilias (567 metrů). Nahoře je postavený stejnojmenný klášter, ve kterém je dnes umístěné zajímavé muzeum.

Prý nejhezčí obcí na ostrově je ale Oia. Ta se nachází asi 10 kilometrů od Firy, na severu ostrova. Mnoho domků tady ovšem není starších víc jak 60 let. V roce 1956 totiž vesničku z velké části zničilo zemětřesení. Spousta obyvatel sice obec poté opustila, zbytek se ale pustil do rekonstrukce a postavilo novou obec, snad ještě hezčí. Díky bílým domkům a modrým kostelíkům to tady vypadá jako na barevné pohlednici, kterou se turisté, trávící svou dovolenou na Santorini, tak rádi chlubí. Opravdu nezapomenutelný je odtud pohled na západ slunce. Takže pokud má být vaše dovolená na ostrově dokonalá, zamiřte právě do Oii.

Mezi oblíbená letoviska se řadí také Perissa na jihovýchodním pobřeží. Svým návštěvníkům nabízí mimo jiné krásnou a dlouhou pláž s černošedým pískem a s oblázky sopečného původu. Kromě koupání v průzračně čistém moři zde můžete o dovolené vyzkoušet různé vodní sporty, zapůjčit si lehátka a slunečníky, ale také navštívit zdejší bary a taverny. V hlavní sezóně zájezdů ovšem bývá hodně zaplněná, a to především o víkendech.

Dalším zajímavým letoviskem je Kamari na východním pobřeží. V posledních letech zde bylo postaveno mnoho nových hotelů, taveren, barů a jiných podniků, takže dovolená v tomto regionu bude určitě prožitá se vším turistickým komfortem. Mnoho mladých lidí se právě sem vydává o své dovolené v jiných částech ostrova kvůli vyhlášeným diskotékám. Pláž v Kamari je také tvořená tmavým lávovým pískem, který je ale díky své tmavší barvě v létě velice horký. I tady jsou v nabídce vodní sporty, bary, taverny a půjčovny slunečníků. Vydat se odtud můžete do centra, kde je otevřeno mnoho obchůdků se suvenýry.

Poblíž archeologických vykopávek Akrotiri, kterým se říká Pompeje v Egejském moři, objevíte další pláž s tmavým pískem, a sice pláž Lavakies. Na ostrově ale najdete i pláže s jinou barvou písku, které jsou pojmenované právě podle barvy, například White Beach nebo Red Beach.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Santorini

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Santorini, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Santorini. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na Santorini jsou prezentovány v sekci ostrov Santorini first minute.