-

Dovolená Jižní pobřeží (Burgas a okolí)

Achtopol

Achtopol patří k nejjižněji ležícím letoviskům v Bulharsku a dovolená se tu bude líbit všem, kdo chtějí během svého pobytu u Černého moře poznat i skutečné Bulharsko.

Arkutino

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Arkutino a sami se přesvědčte, proč je dovolená na jižním pobřeží (v okolí Burgasu) v Bulharsku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Burgas

Burgas je největším turistickým centrem v jižní části černomořského pobřeží a dovolená většiny turistů začíná právě na zdejším letišti Sarafovo.

Carevo

Carevo se rozkládá v jižní části bulharského pobřeží a jde o dobře vybavené a turistické značně využívané prázdninové středisko, kde je letní dovolená u moře oblíbená a žádaná.

Černomorec

Černomorec leží jen asi 20 kilometrů od Burgasu a spolu s se Sozopolem patří k nejnavštěvovanějším prázdninovým resortům v jižní části Bulharska.

Djuni

Prázdninový resort Djuni, ležící asi 7 kilometrů jižně od nedalekého Sozopolu, patří k vůbec nejluxusnějším turistickým střediskům v jižní části černomořského pobřeží Bulharska.

Elenite

Prázdninové středisko Elenite se nalézá jen asi 7 kilometrů od oblíbeného a rušného resortu Slunečné pobřeží a přitom se tu dá strávit klidná a odpočinková letní dovolená.

Kavacite

Kavacite je menším letoviskem jižně od známějšího Sozopolu, nabízející pro dovolenou hned několik možností ubytování přímo u zdejší dlouhé písečné pláže.

Kiten

Příjemné letovisko Kiten, kde se bude dovolená u Černého moře v Bulharsku líbit jak těm nejmenším, tak i dospělým, je k nalezení mezi Primorskem a Lozencem.

Lozenec

Lozenec je poklidným a moderním letoviskem v jižní části bulharského černomořského pobřeží a dovolená se tu bude zamlouvat všem turistům, kteří chtějí u moře bydlet v nově postavených ubytovacích zařízeních.

Nesebar

Dovolená v letovisku Nesebar patří k nejžádanějším v celém Bulharsku nejen kvůli zdejším plážím, ale i krásnému a jedinečnému historickému jádro městečka.

Obzor

Prázdninové středisko Obzor je nejseverněji ležícím letoviskem na bulharském jižním pobřeží Černého moře. Jde o menší a teprve se rozvíjející turistické centrum.

Pomorie

Prázdninové letovisko Pomorie, jež leží nedaleko stejnojmenného jezera, je známé svými bahenními koupelemi a na letiště do Burgasu jsou to odsud jen asi 4 kilometry.

Primorsko

Primorsko je moderním a rušným prázdninovým resortem, takže se tady bude dovolená líbit všem, kteří požadují dokonalou turistickou vybavenost a široké možnosti zábavy.

Ravda

Nedaleko mysu Ravda u jižního okraje Nesebaru se nachází stejnojmenné středisko, které se postupně rozrůstá v oblíbený a navštěvovaný turistický resort.

Slunečné Pobřeží

Slunečné pobřeží je jedním z vůbec nejznámějších bulharských přímořských letoviscích a dovolená tady je mezi turisty známá a často žádaná již více než půl století.

Sozopol

Dovolená v jednom z nejhezčích letovisek v celém Bulharsku Sozopolu bude maximálně vyhovovat jak milovníkům slunce a moře, tak i zájemcům o historii a kulturu Bulharska.

Svatý Vlas

Svatý Vlas je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí být stranou nejrušnějších letovisek a současně by jejich dovolená neměla postrádat nic z obvyklého turistického komfortu.

Dovolená Jižní pobřeží (Burgas a okolí) - informace

Obecné informace o Burgasu a okolí

Dovolená Jižní pobřeží (Burgas a okolí) - fotografie

Jižní černomořské pobřeží v Bulharsku se táhne od malého letoviska Obzor přes známé prázdninové středisko Slunečné pobřeží až k přístavnímu městu Burgas. Odtud pokračuje v délce téměř 80 kilometrů jižně až směrem k hranicím s Tureckem.

Většina turistů, pro něž není dovolená v Bulharsku úplnou neznámou, bude určitě znát jedno ze dvou největších, a hlavně v minulosti nejpopulárnějších, černomořských letovisek Slunečné pobřeží, které spolu se Zlatými písky, ležícími na severu, tvořilo oblíbenou destinaci turistů z celého východního bloku.

Dovolená Jižní pobřeží (Burgas a okolí) - fotografie

Vedle již zmiňovaného Slunečného pobřeží si však začínají na jihu Bulharska získávat své místo na pomyslném turistickém nebi nejen mezi turisty z České republiky i další přímořská střediska. K mladším turistickým centrům v jižní části Černého moře v Bulharsku které patří kupříkladu Lozenec, Kiten, Achtopol, Primorsko a Pomorie. Dovolená v těchto střediscích pro letní dovolenou u moře se bude líbit zejména turistům, kteří preferují klidnější a stranou ležící letoviska před velkými a známými resorty, ke kterým právě na jižním pobřeží Bulharska patří kupříkladu již zmiňované Zlaté písky. Menší turistické vesničky a malá městečka podél černomořských břehů však v současnosti zažívají dynamický turistické rozmach, ovšem stále ještě jde o poměrně klidná místa a dovolená v nich plyne v příjemném klidu a pohodě.

Kam na dovolenou v okolí Burgasu

Nejznámější zdejší prázdninový resort Slunečné pobřeží prošel, podobně jako severně ležící Zlaté Písky, během posledních 15 až 20 let prakticky kompletní rekonstrukcí. Zastaralá infrastruktura se přizpůsobila požadavkům současného turistického ruchu a dnes se již dá prohlásit, že na Slunečném pobřeží neschází nic, co by i nároční turisté očekávali v letoviscích podél břehů Středozemního moře.

Turistickým centrem jižního černomořského pobřeží v Bulharsku je přístavní město Burgas. To je situováno mezi 3 velká jezera, ležícími západně od města, a Burgaský záliv na východě. Není bez zajímavosti, že Burgas je druhým největším přístavem v Bulharsku, a turisté, kteří do Bulharska cestují letecky, obvykle přistávají buď na Mezinárodním letišti právě v Burgasu, nebo ve Varně, která leží severněji. Varna je centrem pro cestování a dovolené v severní části přímořského Bulharska. Ubytování či koupání v moři v bezprostředním okolí Burgasu není mezi návštěvníky Bulharska tak populární a to vzhledem k blízkosti jak letiště, tak také přístavu. Drtivá většina turistů pokračuje po přistání na burgaském letišti Sarafovo autokarovými transfery dál na jih, nebo naopak na sever.

K nejpopulárnějším resortům ve vzdálenějším okolí Burgasu patří, vedle již zmiňovaného letoviska Slunečné pobřeží, jež leží asi 30 km severovýchodním směrem od Burgasu, též příjemné městečko Primorsko. To se nalézá ve vzdálenosti asi 50 kilometrů jihovýchodním směrem od Burgasu a dá se říci, že jde o malé Čechy na břehu Černého moře. Obliba Primorska mezi turisty z České republiky je značná a tak zde během posledních dvou dekád vyrostla celá řada objektů a další infrastruktury, které jsou pro české turisty velmi vítané. V provozu je tu kupříkladu informační centrum, v němž se čeští turisté mohou domluvit svým mateřským jazykem a ve většině restaurací a hospůdek v Primorsku jsou k nalezení jídelní lístky v češtině. Pro mnoho návštěvníků z Čech je tak letní dovolená v Primorsku velmi příjemná.

Užívat si Černého moře je v Primorsku možné na dvou plážích. Pláž menší a ležící blíže k centru města se nalézá na severu a druhá, delší a dostatečně prostorná, čeká na své návštěvníky naopak jižně od Primorska. Jejich délka se počítá v kilometrech a vstup do příjemně prohřátých vod Černého moře je jen mírný a pozvolný. Primorsko je tak ideálním místem, kde se dá strávit příjemná dovolená hlavně z pohledu mladých rodin. Zejména jižní pláž je situována v poklidné zátoce a rodiče se nemusejí obávat pustit své děti samotné do vody. Milovníci vln a adrenalinu si dávají naopak dostaveníčko na pláži severní, na níž fouká silnější vítr a je možné zde občas zažít i silnější příboj. Protože je Primorsko situováno na úpatí známého pohoří Strandža, je ideálním místem pro aktivní jedince, kteří chtějí zkombinovat svou dovolenou u moře s výlety do hor ve vnitrozemí.

Primorsko z jihu navazuje na příjemné malé městečko Kiten, jež je situováno jen asi 5 kilometrů od centra Primorska. Historicé jádro Kitenu leží na poloostrově, vybíhajícím do vod Černého moře a původně stála na tomto místě starověká římská pevnost. Podobně jako Primorsko, i Kiten se pyšní několika plážemi s jemným bílým pískem, které jsou turisticky velmi dobře vybaveny. Jejich návštěvníci si tady mohou vypůjčit lehátka, slunečníky a další plážové propriety. Nedaleko od pláží je možné zajít na něco dobrého k jídlu do tradičních restaurací či se stavit posedět v některé ze zdejších kaváren a hospůdek.

Ti z turistů, kteří se z Kitenu vydají podél pobřeží dále na jih, narazí po asi pěti kilometrech na příjemné a svěží letovisko Lozenec. To bylo vybudováno na východním úpatí pohoří Strandža a je charakteristické svými vonícími fíkovníky a blízkými rozsáhlými vinicemi. V Lozenci se bude dovolená líbit těm z návštěvníků Bulharska, kteří si chtějí odpočinout od velkoměstského života a užít si klidu a pohody. V prázdninovém středisku Lozenec byste jen těžko hledali hlučné diskotéky a noční život tu po setmění, až na výjimky, prakticky neexistuje. Koupání v moři v okolí Lozence je možné hned na několika menších plážích, které jsou rafinovaně skryty v malebných zátokách. A podobně jako na plážích v dalších letoviscích bulharského jižního pobřeží, i na těch lozeneckých je vstup do vody je pozvolný a tudíž jsou vhodné pro koupání neplavců a malých dětí.

Kdo se vydá z Lozence směrem na jih, k hranicím s Tureckem, bude projíždět mimo jiné i městečkem Carevo. To se nalézá asi 15 kilometrů od Lozence a v současnosti jde o poměrně známé a vyhledávané přímořské letovisko, kterému nechybí obvyklá turistická vybavenost. Podobně jako v Lozenci, i v Carevu je koupání možné v celé řadě zátok, neboť v této části bulharského pobřeží Černého moře velmi členité a dává charakteristický vzhled a dispozici zdejším letoviskům. K nejznámějším místům ke koupání se určitě řadí malebná zátoka Arapia, u níž byl vybudován stanový tábor. V Carevu uhýbá hlavní pobřežní silnice směrem na západ, do vnitrozemí, a dále na jih už vede jen úzká a klikatá cesta.

Po ní je možné se dostat do letovisek Achtopol a Sinemorec, které patří k nejjižněji položeným oblastem pro dovolenou v Bulharsku. Achtopol je nevelké prázdninové středisko, jež si až do dnešních dnů zachovalo typickou černomořskou architekturu. Z Achtopolu je to do Burgasu necelých 90 kilometrů a samotné městečko je situováno na břehu příjemné zátoky, která je obklopena skalnatými útesy. Ke koupání v moři slouží v Achtopolu hlavní pláž, dlouhá necelé dva kilometry. Podobně jako pláže v dalších letoviscích na jihu Bulharska, nabízí i tato svým návštěvníkům mírný vstup do moře a povrch z jemného písku. Milovníci soukromí se pak budou pravděpodobně vydávat o něco dále od letoviska a zdejší centrální pláže, neboť i v těchto místech je pobřeží velmi členité a nabízí možnost prožít den koupání a slunění na ukrytých plážičkách mezi útesy.

Dalších asi 7 kilometrů směrem na jih leží vesnička Sinemorec, z níž je to do Turecka už jen asi 10 kilometrů. Sinemorec je velmi romantickým místem, kam jezdí prožít svou letní dovolenou u Černého moře v Bulharsku hlavně příznivci klidu a soukromí. Stejně tak je Sinemorec jedním z nejlepších míst pro přístrojové potápění v Černém moři, neboť pobřeží je zde povětšinou tvořeno skalisky a kameny a tak zde mohou vyznavači sportovního potápění zkoumat za dobré viditelnosti podmořský svět. Sinemorec je klidným a velmi příjemným letoviskem, ovšem ti z turistů, kteří se chtějí bavit i po setmění, by se měli raději poohlédnout po nějakém rušnější prázdninovém resortu.

Mezi Primorskem a Burgasem leží město Sozopol, které bývá někdy nazýváno jako bulharské Saint Tropez. Z Burgasu je to sem asi 30 kilometrů jihovýchodním směrem a městečko je charakteristické poloostrovem, který tvořil v minulosti jeho centrum. Moderní část Sozopolu leží na pevnině a většina turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou právě v Sozopolu, se chodí koupat na jednu ze dvou zdejších pláží. Ta menší, situovaná v severní části městečka, leží jen nedaleko starověkého centra. Naopak pláž v jižní části Sozopolu je blíže k většině ubytování a slouží jako místo odpočinku a relaxace pro většinu turistů z místních moderních hotelů.

Severně od Burgasu leží již zmiňované Slunečné pobřeží, jehož jižní část plynule navazuje na letovisko Nesebar. Nesebar je malebným malým městečkem, které bylo již v roce 1983 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na tento prestižní seznam jej vynesla zdejší jedinečná architektura, pocházející z dob Thrákie. Podobně jako většina prázdninových resortů na břehu Černého moře, i Nesebar je situován na malém poloostrově, kde se nalézá jeho historické centrum. Turisté, přilétající na dovolenou do Nesebaru, mají možnost strávit příjemný den koupáním ve vyhřátých vodách Černého moře hned na několika zdejších plážích. Dovolená se tu bude líbit i milovníkům noční zábavy, neboť ti budou moci po setmění zavítat do celé řady zábavních podniků, nočních klubů a diskoték.

V případě jižního pobřeží Černého moře a okolí města Burgas je třeba ještě zmínit městečko Pomorie. To leží jen asi 5 kilometrů západně od burgasského letiště a jeho návštěvníci se zde budou moci koupat na dvou příjemných plážích. Severní pláž je údajně jednou z nejhezčích pláži v celém Bulharsku a turisté tady najdou obvyklou vybavenost. Menší pláž leží na jihu od Pomorie a vzhledem ke skutečnosti, že u ní zatím nebylo vybudováno příliš hotelů, je poměrně klidná. Drobnou nevýhodou může být povrch z hrubého písku a kamínků, který není v Bulharsku zase až tak obvyklý a pro spoustu turistů je není dovolená v bulharských letoviscích bez jemného písku na plážích úplná.

Kam jinam v Bulharsku na dovolenou?

Jižní pobřeží (Burgas a okolí) není jedinou oblastí, kde se dá v Bulharsku prožít nezapomenutelná letní dovolená u moře. Aktuálně se s námi můžete vydat na dovolenou do Bulharska i na následující místa: Severní pobřeží (Varna a okolí).

Další sekce katalogu Jižní pobřeží (Burgas a okolí)

Dovolená se slevou na poslední chvíli na jižním pobřeží (v okolí Burgasu), která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute Jižní pobřeží (Burgas a okolí). Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na jižní pobřeží (do Burgasu) jsou prezentovány v sekci Jižní pobřeží (Burgas a okolí) first minute.