-

Dovolená Severní Kypr (turecká část)

Alsancak

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Alsancak a sami se přesvědčte, proč je dovolená na severním Kypru (turecká část) na Kypru mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Bafra

Dovolená v turistickém resortu Bafra znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na severní Kypr (turecká část) na Kypru létá každou sezónu především

Famagusta

Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Famagusta na severním Kypru (turecká část) na Kypru, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Kyrenia (Girne)

Letní dovolená, prožitá u moře v některém z hotelů nebo dalších ubytovacích zařízeních prázdninového střediska Kyrenia (Girne) na severním Kypru (turecká část) patří k oblíbeným způsobům, jak si na Kypru skvěle odpočinout od každodenních starostí a nechat zrelaxovat jak tělo, tak i duši

Lapta

Letecká doprava je nejrychlejším a také nejbezpečnějším způsobem cestování a tak je jasné, že i dovolená v letovisku Lapta s leteckou dopravou patří k žádaným pobytům u moře na severním Kypru (turecká část) a turisté možnost letu na dovolenou na Kypr čím dále častěji využívají

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - informace

V severní části středomořského ostrova Kypr se rozkládá takzvaná Severokyperská turecká republika, nebo jen zkráceně Severní Kypr. Jeho územní zabírá asi třetinu celého ostrova a vznik samostatné Severokyperské republiky se datuje do roku 1983. Zajímavostí je, že Severní Kypr v současnosti uznává pouze Turecko.

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

V Severokyperské republice žije necelých 270.000 stálých obyvatel a oficiálním jazykem je turečtina. V porovnání s jižní, řeckou částí Kypru, je sever chudší a turistický ruch, cestování a dovolená zahraničních návštěvníků se tady začíná rozvíjet a projevovat jen velmi pozvolna. Turisté objevili Severní Kypr pro cestování a letní dovolenou u moře až teprve během posledních několika dekád.

O tom, že je dovolená v severokyperských letoviscích pro většinu Evropanů zatím spíše neznámou, svědčí i skutečnost, že i ta největší turistická letoviska v severní části Kypru jsou i během nejvyšší turistické sezóny prakticky liduprázdná a na zdejších plážích lenoší a odpočívá nepoměrně méně turistů než například na Turecké riviéře nebo na populárním řeckém ostrově Kréta, jež se nachází na stejné zeměpisné šířce.

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

Let z Prahy na Severní Kypr trvá asi tři hodiny a v současnosti jde již o dobře vybavenou turistickou destinaci, od níž mohou její návštěvníci očekávat prakticky vše, co se dá od dovolené v prázdninovém středisku na pobřeží Středozemního moře vyžadovat. Moderní a dobře vybavené hotely čekají na své hosty, udržované a čisté pláže jsou ideálními místy pro odpočinek a relaxaci a spousta památek a dalších pamětihodností je němým svědkem bohaté a pestré minulosti tohoto středomořského regionu, v němž dovolená určitě nikoho nezklame.

Snad jediné, co nelze na dovolené na Severním Kypru očekávat, jsou pláže a další turisticky exponovaná místa, kde by byla hlava na hlavě. Turisté, kteří již v severokyperských prázdninových resortech svou dovolenou strávili, již moc dobře vědí, že v případě Severního Kypru jde o velmi zajímavou, snadno dostupnou a v neposlední řadě i cenově příznivou prázdninovou destinaci v oblasti Středozemního moře, v níž i luxusní dovolená vychází na velmi rozumné peníze.

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

Návštěvníci Kypru se na severu ostrova mohou těšit na nádherné zátoky u průzračně čistého moře, kde potkají jen minimum dalších turistů, neboť dovolená tu zatím není tak populární jako na jihu ostrova. Stejně tak tady na ně čekají dlouhé písečné pláže s veškerou turistickou vybaveností, na nichž je možné si zapůjčit plážová lehátka, slunečníky a zajít na něco dobrého do nedalekého stánku s rychlým občerstvením. A pokud dávají během dovolené přednost soukromí, pak mají možnost v tomto kyperském regionu navštívit malé plážičky, ukryté v opuštěných zátokách.

Většina severokyperských přímořských letovisek má k dispozici též celou řadu restaurací a taveren, v nichž si mohou jejich návštěvníci pochutnat nejčastěji na specialitách z mořských plodů a ryb. Zdejší gastronomie se inspirovala jak řeckými vlivy, tak také orientální kuchyní, pocházející ze severně ležícího Turecka. A jaká by to byla dovolená bez ochutnání zdejší výborné gastronomie?

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

Severní Kypr jen oblíbenou turistickou destinací z podobných důvodů, jako další středomořský ostrov Malta. V obou destinacích panují během léta příznivé podmínky pro ideální dovolenou. V průběhu letní turistické sezóny, která tady začíná asi v polovině května a trvá až do měsíce října, se teplota vzduchu pohybuje obvykle nad 25 stupňi Celsia a během prázdninových měsíců je ještě o pár stupínku vyšší. Moře v okolí ostrova je příjemně prohřáté a zve k plavání, šnorchlování, potápění i bezstarostnému dovádění jeho čistých vodách.

Dovolená v severním Kypru se bude líbit i milovníkům historie, neboť v této části jednoho z největších ostrovů ve Středozemním moři kdysi docházelo k prolínání vlivů jak starověkého Řecka a Říma, tak také orientální kultury z východu. Kypr je též skvělým místem pro odpočinek a rekreaci aktivních jedinců. Ti se zde mohou během své letní dovolené věnovat takovým aktivitám, jako jsou cyklovýlety či pěší výlety do vnitrozemí.

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

K nejznámějším letoviskům na pobřeží Středozemního moře v severní části Kypru, kde už je dovolená a cestování na vzestupu, patří Famagusta, Kyrenia a severní část Nikósie, která je současně je hlavním městem celého ostrova. Tu rozděluje, podobně jako celý ostrov, takzvaná zelená linie, jež je spravována jednotkami Organizace spojených národů, a odděluje od sebe dosud znepřátelené strany kyperských obyvatel.

Asi 20 kilometrů severně od hlavního města Nikósie leží jedno z nejvýznamnějších turistických středisek severního Kypru Kyrenia, nebo též Girne. Jde o rozvíjející se prázdninové letovisko, v němž je letní dovolená mezi zkušenými cestovateli vyhlášená, ovšem které však není zatím tak zasaženo masivní turistickým ruchem, jako kupříkladu známá letoviska jižní oblasti Kypru Limassol či Protaras. Po západu slunce a návratu z místních pláží se mohou turisté toulat úzkými uličkami historického jádra Kyrenie, kterou lemují nesčetné krámky s nejrůznějším zbožím. Asi nejznámější pláží v této části ostrova Kypr je Acapulco Beach, jejíž délka přesahuje jeden kilometr a turistům na ní nebude určitě scházet nic z obvyklé turistické vybavenosti. V této části Severního Kypru je také dovolená často vyhledávána rodinami s malými dětmi.

Dovolená Severní Kypr (turecká část) - fotografie

K dalším populárním letoviskům, v nichž je dovolená žádaná i mezi turisty z České republiky, patří Famagusta. Tu je možné najít v jihovýchodním výběžku Severokyperské republiky nedaleko letovisek Paralimni a Ayia Napa, které však již patří pod řeckou část. Famagusta byla v minulosti velmi významným městem a z doby středověku se tu dochovaly četné stavby a budovy. Asi nejznámější budovou Famagusty je katedrála svatého Mikuláše a kromě bohatého historického dědictví se na pobřeží nedaleko Famagusty mohou turisté vykoupat hned několika krásných písečných pláží s průzračně čistou vodou, omývající jejich břehy.

Dovolená na severu Kypru tak i v současnosti zůstává spíše tajným tipem znalců než masově rozšířenou záležitostí.

Kam jinam na Kypru na dovolenou?

Severní Kypr (turecká část) není jedinou oblastí, kde se dá na Kypru prožít nezapomenutelná letní dovolená u moře. Aktuálně se s námi můžete vydat na dovolenou na Kypr i na následující místa: Jižní Kypr (řecká část).

Další sekce katalogu Severní Kypr (turecká část)

Dovolená se slevou na poslední chvíli na severním Kypru (turecká část), která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute Severní Kypr (turecká část).