-

Dovolená ostrov Lefkada

Agios Nikitas

Původní rybářská vesnice Agios Nikitas se snaží si i v současnosti zachovat svůj původní ráz a tak se tady bude dovolená líbit těm, kdo chtějí zažít pravé Řecko.

Amouso

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Amouso a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Lefkadě v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Lygia (Ligia)

Ačkoli leží obec Ligia jen pár kilometrů od hlavního města Lefkada, jde o klidné přímořské letovisko, kde dovolená plyne nenuceným tempem.

Nidri

Nidri je největším a také nejčastěji navštěvováným prázdninovým resortem na Lefkadě a dovolená se tu určitě bude líbit jak milovníkům plážového lenošení, tak i aktivním sportovcům.

Nikiana

Dříve rybářská vesnice, v současnosti však příjemné letovisko s původní atmosférou Nikiana dnes láká na dovolenou jedince, toužící v čase zaslouženého volna a odpočinku především po klidu.

Perigiali

Prázdninové středisko Perigiali je ve skutečnosti jakýmsi předměstím největšího resortu Nidri a dovolená zde nepostrádá nic z obvykle turistické vybavenosti.

Sivota

Dovolená ve vesničce Sivota bude vyhovovat turistům, kteří hledají kompromis mezi klidem a současně možnostmi zábavy a dobrou turistickou vybaveností.

Vassiliki

Resort Vassiliki patří k nejznámějším na celé Lefkádě vůbec a dovolená je zde vyhlášena zejména mezi surfaři a milovníky nejrůznějších vodních sportů.

Dovolená ostrov Lefkada - informace

Základní informace o ostrově Lefkada

Dovolená ostrov Lefkada - fotografie

Jen asi 10 kilometrů severně od ostrovů Ithaka a Kefalonia a asi 60 km jihovýchodně od ostrovů Paxos a Antipaxos se v Jónském moři nachází ostrov Lefkada (nebo také Lefkas). Leží velmi blízko řecké pevniny a dovolená na Lefkadě je pro turisty unikátní. Můžete se sem totiž vydat i vlastním vozem, neboť ostrov je spojen s řeckou pevninu zvláštním mostem. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde spíše o jakýsi trajekt. Ten se ovšem nikam nepřemisťuje a jen občas bývá odkloněn z plavební dráhy tak, aby byla zajištěna volná plavební dráha proplouvajícím lodím.

Délka ostrova Lefkada je asi 35 kilometrů a na šířku má v nejširším bodě necelých 15 kilometrů. Lefkada zatím není tolik zasažena cestovním ruchem jako jiné Jónské ostrovy (Korfu nebo Zakynthos) a tak se jí daří zachovávat si stále svůj původní charakter. To platí především pro zdejší horské vesničky, kde se obyvatelé pořád ještě věnují zemědělství a chovu zvířat. Lefkada má asi 23 tisíc obyvatel a většina z nich žije na východním pobřeží, přímo u moře. A právě do těchto míst míří nejvíce turistů, pro které byla dovolená na Lefkadě volbou, jak strávit letní dny volna.

Dovolená ostrov Lefkada - fotografie

Lefkada je pokryta sytě zelenými olivovníkovými háji a cypřiši a vaše dovolená v Řecku se tak neodehrává na vyprahlém a suchém ostrově. Kontrast mezi strmými skalními útvary, jež spadají přímo do moře, a zelenými porosty na vrcholcích kopců, je opravdu impozantní. Nejvyšší horou je Stavrotas, který se tyčí do výšky 1.145 metrů.

Historie ostrova Lefkada

Ostrov Lefkada, který byl dříve přirozeně spojen s pevninou, byl osídlen již v prehistorických dobách. Archeologické nálezy byly objeveny severně od ostrova Kefalonia, v místě Morea na poloostrově Peloponés. Za zmínku stojí ale teprve období kolem roku 640 př.n.l., kdy Korinťané založili na ostrově Lefkada svou první kolonii. To bylo také období, kdy byl dnešní ostrov oddělen umělým kanálem od řecké pevniny. Poté zde vládli Epirové, Římané, italští šlechtici, Byzantinci a Benátčané. Roku 1809 připadl ostrov Britům a v roce 1864 se připojil k Řecku.

Dovolená ostrov Lefkada - fotografie

Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Lefkada. Návštěvníci, kteří přijedou na ostrov buď na výlet, nebo na dovolenou, autem z pevniny přes otočný most, spatří jako první náměstí Platia Agios Minas. Hlavní silnice, která vede do staré části města s bazarem, úzkými uličkami a zákoutími, začíná hned za náměstím Agios Minas. Ulice Odos Dörpfeld byla pojmenována na počest Wilhelma Dörpfelda, někdejšího asistenta světově proslulého německého archeologa Schliemanna. Dörpfeld, který byl na ostrově Lefkada i pohřben, ji považoval za legendární Homérovu Ithaku.

Zdejší hlavní památkou je benátská pevnost San Maura. Ta byla vybudovaná ve 14. - 17. století na malém ostrůvku severovýchodně od města Lefkada a je možné se k ní dostat po pontonovém mostě. Bohužel z interiéru toho dnes již moc neuvidíte, protože většina ho byla po výbuchu střelného prachu v roce 1888 zničena. Bude-li vaše dovolená na Lefkadě probíhat někde poblíž, udělejte si výlet do města. Je tady k vidění celá řada kostelů a klášterů, ale mnoho jich je v soukromém vlastnictví a nebývají volně otevřeny pro veřejnost. Mezi vůbec nejimpozantnější kostely ostrova Lefkada patří jednoznačně Pantokratoras. Na severu města najdete archeologické muzeum, které svým návštěvníkům zprostředkuje historický pohled do antického světa.

Dovolená na ostrově Lefkada

Městečko Nidri je určitě nejznámějším oblíbeným přímořským letoviskem na ostrově Lefkada. Samotné Nidri nabízí turistům širokou škálu možností, jak o dovolené na Lefkadě ochutnat něco ze zdejší kuchyně nebo si nakoupit pár suvenýrů. Je spojováno i se jménem Onassis, protože nedaleký ostrůvek Madouri je vlastnictvím právě této rodiny. Skvělým tipem na výlet jsou vodopády Katarraktes, asi 3 kilometry směrem na západ.

Pláže v této části ostrova Lefkada jsou písečné i oblázkové a omývá je průzračné moře, které tak o letní dovolené u moře nabízí skvělé podmínky pro vyznavače šnorchlování a potápění. Díky tomu, že se zde pobřeží do moře svažuje jen pozvolna, je tady dovolená ideální pro rodiny s dětmi. K dispozici jsou půjčovny lehátek a slunečníků a pestrá nabídka vodních sportů. Oblíbeným sportem na Lefkadě je jachting, dokonce se tady pravidelně pořádají závody v tomto sportu.

Městečko Vlicho se rozprostírá na nejjižnějším konci stejnojmenného zálivu, ze kterého je vidět na protější poloostrov Geni. Ten je prý jedním z nejkrásnějších míst na celém ostrově Lefkada. Městečko Geni je vyhlášené svými restauracemi, které servírují svým hostům znamenitá tradiční jídla a dovolená se tady bude líbit zejména labužníkům. Výlet na sever poloostrova zavede návštěvníky k soukromé kapli Agia Kyriaki, která tu byla postavena v roce 1906.

Malé přístavní městečko Vasiliki na jižním pobřeží ostrova Lefkada se nachází ve větší zátoce a je velmi oblíbeným cílem mnoha surfařů a jachtařů. Ti se sem na dovolenou do Řecka sjíždějí z celé Evropy. Je zde také známý přístav trajektů, které odtud vplouvají na okolní ostrovy, a krásná plážová promenáda s platany a eukalypty, které poskytují v letních měsících příjemný stín. Velmi oblíbené jsou místní rozsáhlé pláže, ta hlavní je písečno - oblázková a do moře se svažuje jen pozvolna. Dovolená nedaleko Vasiliki je ideálním způsobem, jak strávit v Řecku čas volna a odpočinku, pro rodiny s dětmi. Okolo ní najdete spoustu barů a taveren, které jsou v létě plné turistů. Pokud máte raději klid, v okolí najdete také menší a klidnější pláže.

Oblíbeným letoviskem na Lefkadě je také bývalá rybářská vesnice Agios Nikitas, u které objevíte dohromady asi 2 km dlouhé pobřeží s plážemi, kam se dá dojet po klikaté silničce. Hlavní pláž ale leží v malé zátoce a má délku jen asi 100 metrů. Nabízí veškeré turistické služby a v její blízkosti se můžete také občerstvit. Pláže v okolí (např. Pefkoulia nebo Milos) jsou hůře přístupné, některé spíše lodí, ale dovolená na ostrově Lefkada strávená právě na nich se vyznačuje především klidem a dostatkem prostoru.

Pláže ostrova Lefkada

Kdo má rád divoké přírodní pláže, měl by na ostrově Lefkada navštívit skalnatou pláž pod vesnicí Kalamitsi. Je ohraničena olivovníky a vede k ní točitá a v některých úsecích docela náročně sjízdná silnička, která končí až u pláže s modrou vodou. Působivé jsou velké balvany ležící ve vodě a nádherný výhled na moře. Dovolená na této pláži se bude zamlouvat romantickým duším a zamilovaným párům.

Ještě dále na jih, v blízkosti velké taverny Oasis, se nachází vysloveně nádherná zátoka s krásným koupáním jménem Katsiki. Dolů k vodě se dostanete po dřevěném schodišti a 2 písečné zátoky s tyrkysově modrou se tu úží převislými vápencovými útesy. Větší z těchto dvou zátok je přístupná pouze z moře anebo se dá využít nabídka dopravy některou z výletních lodí. V létě je tato zátoka hojně navštěvována turisty, pro něž dovolená na Lefkadě neznamená jen pobyt v okolí svého hotelu, ale naopak si ji rádi zpestřují krátkými výlety po ostrově.

Výlety na ostrově Lefkada

Velmi atraktivní bývá i cesta k nejjižnějšímu bodu ostrova Lefkada, k mysu Doukato. Již v dobách antiky bylo toto místo opěvováno legendami. Podle básníka Ovidia zde měla z neopětované lásky ukončit svůj život básnířka Sapfó. V dávných dobách se tu nacházel chrám boha Apollóna a ještě Římané zde svrhávali odsouzené zločince ze skály do moře. Jestliže některý z nich takovýto trest přežil, prokázal tím svou nevinu. Dnes tady stojí velký maják a co by byla dovolená na ostrov Lefkada bez návštěvy tohoto jedinečného místa?

Další, velmi oblíbenou pláží ostrova Lefkada, je písečná Egremni, kterou obklopují vysoké útesy. I k ní se dostanete po pár stovkách schodů a v létě bývá zaplněná spoustou návštěvníků. Za návštěvu ale stojí i pláže Agios Ioannis, Kathisma, Gyra nebo Pefkoulia.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Lefkada

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Lefkadě, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Lefkada. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na Lefkadu jsou prezentovány v sekci ostrov Lefkada first minute.