-

Dovolená ostrov Lesbos (Lesvos)

Anaxos

Anaxos patří ke klidným letoviskům na ostrově Lesbos a ani v hlavní sezóně, kdy letní dovolená vrcholí, tady na plážích nepotkáte mnoho turistů.

Eftalou

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Eftalou a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Lesbosu v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Molyvos

Městečko Molyvos sice nemá nejlepší pláže ostrova Lesbos, ale dovolená tu bude díky perfektní vybavenosti vyhovovat turistům, požadujícím služby na vysoké úrovni.

Petra

Dovolená v turistickém resortu Petra znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Lesbos v Řecku létá každou sezónu především

Skala Kalloni

Dovolená Skala Kalloni - ilustrační foto
Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Skala Kalloni na Lesbosu v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Dovolená ostrov Lesbos (Lesvos) - informace

Základní informace o ostrově Lesbos

Dovolená ostrov Lesbos (Lesvos) - fotografie

Třetím největším ostrovem v Řecku je s rozlohou 1.630 kilometrů čtverečních Lesbos (Lesvos). První místo si drží Kréta a druhou příčku v geologické bitvě obsadila Evia (Euboia). Lesbos se nalézá v severozápadní části Egejského moře, jen necelých 10 kilometrů od pobřeží Turecka, a žije na něm přibližně 85.000 obyvatel. Ostrov má členité pobřeží dlouhé asi 370 kilometrů a jeho jižní část tvoří mnoho písečných pláží. V severní části zase převládají malé a opuštěné zátoky skýtající naprosté soukromí. Je tedy jen na vás, jak bude vaše dovolená na ostrově Lesbos vypadat.

Hlavním zdrojem příjmů ostrovanů je stále velmi rozšířené pěstování oliv. Lesbos je tak po Krétě druhým nejvýznamnějším producentem řeckého olivového oleje. Dosud se tu stále daří místním tradičním řemeslům jako je stavba lodí, tesařství či výroba keramiky, jež jsou často provozována především v horských vesničkách.

Dovolená ostrov Lesbos (Lesvos) - fotografie

Cestovní ruch není na ostrově Lesbos ještě moc rozvinutý a masová turistika, která je praktikována na jiných řeckých ostrovech jako Kefalonia, Korfu, Rhodos nebo Santorini, je na Lesbosu ještě poměrně cizím pojmem. Žádné rozlehlé hotelové resorty tady nehledejte, charterové lety sem směřují jen 2x až 3x týdně, a to ještě jen během hlavní sezóny (květen až září), kdy je dovolená na řeckých ostrovech jak se říká v kurzu.

Historie a geografie ostrova Lesbos

Různé nálezy dokazují, že byl Lesbos obýván již ve starověku a hrál v antice díky své geografické poloze docela významnou roli. Nejrůznější svědectví o bouřlivé historii ostrova tu o dovolené najdete snad všude. V průběhu staletí byl Lesbos kvůli své poloze častým cílem vojenských útoků a panovalo zde mnoho různých národů. Právě proto byly na ostrově za prošlá staletí postaveny stavby v různých architektonických stylech. K vidění tu jsou pozůstatky římských staveb a viaduktů, kostely, kláštery a hrady z byzantského období, turecké mešity i panské domy v italském stylu.

Dovolená ostrov Lesbos (Lesvos) - fotografie

Lesbos je, co se týče krajiny, hodně rozmanitý. Louky a lesy se tady střídají s olivovníkovými plantážemi a všechno je to tu pořád zelené. Nejhezčí je to ale na jaře, když Lesbos rozkvétá. A i když tu v létě a na začátku podzimu téměř neprší, pořád tady něco kvete. Pokud bude vaše dovolená na Lesbosu probíhat právě v tomto období, můžete tu spatřit oleandry, nejrůznější bylinky, a také vzácné orchideje. Jen jihovýchodní část ostrova moc zelená není.

Dovolená na ostrově Lesbos

Pro turisty jsou zajímavé dvě zátoky na jihu, Jera a Kalloni, a dále pak u zátok v Gery, Thermi, Lisvori a v Eftalou můžete o dovolené na Lesbosu navštívit termální prameny. Extra vysoké hory na ostrově Lesbos nenajdete, nejvyšší vrcholy Lepetymnos a Olympos nedosahují výšky ani 1.000 metrů. Je z nich ovšem krásný výhled a při jasném počasí můžete spatřit i Turecko a další řecké ostrovy v okolí, jako je Chios nebo Limnos. V horách jsou i skvělé trasy pro výlety pěšky i na kole.

Hlavním a zároveň největším městem na ostrově Lesbos je Mitilini na východním pobřeží. Jeho dominantou je byzantská pevnost ze 6. století, která byla ve 14. a 15. století přestavěna na jednu z největších svého druhu ve východní části Egejského moře. Pokud nemá být vaše dovolená na ostrově Lesbos pouze o lenošení na pláži nebo u hotelového bazénu a vydáte se třeba na výlet právě do Mitilini, můžete tady obdivovat i antické divadlo, do kterého se kdysi vešlo až 10.000 diváků a dodnes má výbornou akustiku. Podél místního přístavu jachet spatříte vily, které byly postaveny v době italské nadvlády. Dnes jsou v nich umístěné kavárny a bary, které jsou plné lidí během dne i večer. Pokud máte rádi nákupy, vydejte se alespoň jeden večer z vaší dovolené na ulici Odos Ermou s mnoha obchody, na jejímž konci stojí mešita.

Letoviska a pláže ostrova Lesbos

Na západním pobřeží ostrova Lesbos se rozkládá vesnička Sigri Eressos, ze které prý pocházela známá antická básnířka Sapfó. Poblíž obce stojí přístav Erassos Skala s písečnou pláží. Je to oblíbené místo ke koupání, a tak zde byly postaveny pár hotelů a penzionů. I tak ale naštěstí do těchto míst ostrova zatím nedosáhl masivní turismus, takže i uprostřed léta se tady nese dovolená ve znamení klidu a pohody.

Jihovýchodně od Eressosu přijedete do vesničky Vatera, v jejímž okolí je v současné době hlavní turistické centrum celého Lesbosu a kde je dovolená na ostrově pro jeho návštěvníky nejčastější. 6 km dlouhá písečná pláž nenechá klidným snad žádného z návštěvníků. Podél pláže stojí ty nejmodernější hotely, apartmány i penziony a většina turistů, přijíždějících na ostrov Lesbos na dovolenou, tráví dny odpočinku právě ve Vateře.

Nejznámější vesnicí na západním pobřeží je vesnice Sigri s pevností, které tu říkají Kastell. Pochází z roku 1757 a sloužila k ochraně ostrova Lesbos proti útočníkům. Dnes se z někdejší rybářské vesnice s malebným přístavem a s dlouhou písečnou pláží stalo populární přímořské letovisko. I přes narůstající cestovní ruch to tady ale vypadá, jako by se tady zastavil čas. Pokus si chcete o dovolené v Řecku užít trochu romantiky, je Sigri to správné místo.

Letovisko Kalloni s přístavem Skala Kallonis je umístěné ve stejnojmenném zálivu a tento chráněný záliv je důvodem, proč tady má moře obvykle o něco vyšší teplotu než na zbytku pobřeží ostrova Lesbos. Navíc má písečné pláže a tak se je v létě často navštěvovaným místem a letní dovolená je zde velmi populární. Místní taverny a restaurace nabízejí skvělé pokrmy z čerstvě ulovených ryb a mořských plodů. Nedaleko se nachází klášter Limonos a v okolí můžete také pozorovat hnízdící plameňáky.

Na samém severu ostrova Lesbos leží obec Molivos (Mithimna) se svoji krásnou historickou částí. Je plná křivolakých uliček a kamenných domů, její dominantou je ale pevnost s hradbami. Pokud vás vaše dovolená na Lesbosu zavane někam do její blízkosti, určitě si sem udělejte výlet. Budete z ní mít skvělý výhled na moře i do vnitrozemí. Po cestě k přístavu narazíte na velké množství barů a kaváren a místní pláže jsou omývány průzračnými vodami Egejského moře.

Naopak téměř na samém jihu stojí městečko Plomari, které je druhou největší obcí na ostrově Lesbos. Je vyhlášené ouzem a na zdejším malém náměstíčku prý chutná tento proslulý anýzový likér vůbec nejlépe. Bez jeho ochutnání by totiž nebyla dovolená na Lesbosu úplná. Ve městě působí i několik ouzových lihovarů, které můžete navštívit. Místní pláž je fantastická a je oblíbená nejen mezi turisty, ale i mezi obyvateli ostrova. V posledním desetiletí se městečko vyvinulo v oblíbené prázdninové letovisko s moderními hotely a penziony a dovolenou sem přijíždí trávit stále více cestovatelů z celého světa.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Lesbos (Lesvos)

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Lesbosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Lesbos (Lesvos).