-

Dovolená poloostrov Attika

Agioi Theodoroi

Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Agioi Theodoroi a sami se přesvědčte, proč je dovolená na Attice v Řecku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Athény

Dovolená v turistickém resortu Athény znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na Attiku v Řecku létá každou sezónu především

Kinetta

Nasedněte v České republice na letadlo a nechte se rychle, bezpečně a pohodlně dopravit do letoviska Kinetta na Attice v Řecku, kde si budete moci pod horkými paprsky slunce a u šplouchajících vln moře dokonale užívat svou zaslouženou dovolenou

Dovolená poloostrov Attika - informace

Základní informace a dovolená na poloostrově Attika

Dovolená poloostrov Attika - fotografie

Pokud chcete poznat to skutečné Řecko s jeho dávnou historií, vydejte se na jeho jih, kde najdete dva zajímavé regiony. Oblast okolo hlavního města Atény, která se jmenuje Attika, a Peloponéský poloostrov. Dovolená v tomto regionu Řecka totiž bude ve znamení bližšího poznávání mnoha slavných pamětihodností, ke kterým patří například Marathón, kde se odehrála slavná bitva, nebo chrám boha Poseidóna, který se nachází na jihu poloostrova Sounion.

K turisticky nejnavštěvovanějším místům v oblasti Attika zcela určitě patří řecká metropole Atény. Rozkládá se na široké plošině, z jedné strany ohraničena Egejským mořem s přístavem Pireus a horami ze strany druhé. Město je to opravdu veliké, včetně všech předměstí zde žijí zde přibližně 3 milióny obyvatel. Kdyby zde nebyly krásné a zajímavé památky, dalo by se říct, že město moc hezké není. Naopak lze konstatovat, že je poměrně rušné a chaotické. Ale jaká by to byla dovolená v Řecku na poloostrově Attika bez návštěvy Athén?

Historie a památky poloostrova Attika

Dovolená poloostrov Attika - fotografie

Mezi nejvýznamnější památky Athén a vlastně celé oblasti Attika patří Akropolis s Parthenonem, chrám Olympeion, Hadriánův oblouk, archeologické muzeum nebo antická divadla. Akropole byla postavená před mnoha sty lety na athénském vrcholku a dnes je nejen dominantou Atén, ale i nejproslulejší akropolí na celém světě. Dříve zde stávalo mnohem víc nejrůznějších staveb, jako například sochy a chrámy, ale v 15. století, kdy město dobyli Turci, byla spousta antických památek zcela zničena. Pokud se během dovolené v Řecku dostanete do regionu Attika a do Athén, určitě doporučujeme také návštěvu historické čtvrti Plaka nedaleko akropole, v níž v úzkých uličkách lákají k příjemnému posezení původní taverny.

Město Marathón, u kterého se odehrála slavná bitva mezi Athéňany a Peršany roku 490 př.n.l. a které leží také v regionu Attika, je samozřejmě známé tím, že po něm byl pojmenován běh na dlouhou trať. Maratónský běh měří o něco málo víc než 42 kilometrů a dnes je součástí i Olympijských her. Pokud vás dovolená v Řecku zavane na tato místa, navštívit tady můžete muzeum archeologie a u tzv. Maratónského pobřeží najdete i několik hezkých písečných pláží. Je zde i malé letovisko Schinias s rybími tavernami a s olympijským veslařským centrem. Poblíž se nachází i národní přírodní park, jehož návštěva může být zajímavým zpestřením letní dovolené v Řecku.

Dovolená poloostrov Attika - fotografie

Jeden z nejhezčích chrámů, nebo spíše jeho pozůstatky s dórskými sloupy, najdete na mysu Sounion, který je nejjižnějším bodem poloostrova Attika. Byl postaven někdy během 5. století př.n.l. a byl zasvěcen řeckému bohovi moře, Poseidónovi. Tomu sem v dávné minulosti námořníci přinášeli oběti. Později tady ještě Athéňané vybudovali opevnění, aby se během Peloponéské války mohli lépe chránit před Spartou. Pokud sem vyrazíte večer, po příjemném celodenním lenošením na pláži, dá se odtud pozorovat kouzelný západ slunce a vaše dovolená na poloostrově Attica bude okořeněna nádechem romantiky.

Významným historickým místem regionu Attika jsou i Théby, které řecký básník Homér pojmenoval jako Thebe Heptapylos (Město sedmi bran). Thébané byli kdysi protivníkem měst Sparty a Atény a dokonce i na jeden čas získali nad nimi nadvládu. Údajně se zde narodili bohové Dionýsos a Hérakles (synové Dia) či bohyně Antigona a Niobé. Pokud se o dovolené vydáte právě do těchto míst, můžete zde obdivovat zachovalé staré kostely, archeologické muzeum, mykénské vykopávky nebo ruiny chrámu.

Pláže poloostrova Attika

Pokud už budete unaveni z celé té historie a budete si chtít také užít dovolenou odpočinkem na břehu moře, relaxovat je možné na jedné z attických pláží, které jsou turistům, pro které byla dovolená v oblasti Attika jejich volbou pro pobyt v Řecku, plně k dispozici. Některé jsou široké a rozlehlé, jiné zase menší a odlehlejší a s daleko větším soukromím. K těm nejnavštěvovanějším patří písečná pláž Varkiza, kde se pobřeží svažuje do moře jen pozvolna. Je tak ideálním místem pro strávení letní dovolené v Řecku pro rodiny s dětmi, nebo pláž Lagonissi, na níž si z jemného písku můžete s vašimi ratolestmi postavit třeba hrad.

Hezké pláže najdete i na mysu Sounion ve stejnojmenném zálivu, odkud budete mít výhled na chrám boha Poseidóna. Modrou vlajku za kvalitu a čistotu obdržela pláž Vouliagmeni, kterou omývají průzračně vody čistého Egejského moře. I když poloostrov Attika nepatří zrovna mezi nejvyhlášenější oblasti pro dovolenou a co se týče nabídky pláží, jejich výběr je tady ale poměrně velký. Za všechny jmenujme třeba pláže Agios, Anavissos nebo Asteria. Většina z nich nabízí veškerý komfort a služby pro své návštěvníky a vůbec nezáleží na tom, zda jsou velké nebo malé. Turisté, trávící dovolenou v tomto regionu Řecka, zde mají k dispozici půjčovny lehátek a slunečníků, sociální zařízení, plážové bary a taverny. Vyzkoušet si můžete nejrůznější druhy aktivit v moři i na souši, někde jsou i dětská hřiště. Proto tady dovolená vyhovuje i rodinám s malými dětmi.

Možnosti výletů na poloostrově Attika

Zajímavým výletním cílem je i lázeňské městečko Loutraki, kam se lidé jezdili léčit již v dávných dobách. Svého času dokonce patřilo k nejvyhlášenějším řeckým lázeňským místům. Termální prameny dosahují teplot 30 - 35°C a jejich léčivé účinky poznalo i mnoho významných panovníků. Pomáhají při léčbě kožních nemocí, pohybového aparátu, a zdejší léčivá voda se dá dokonce zakoupit v lahvích.

Attika má i několik významných přístavů, ze kterých se můžete vydat na výlet lodí. Patří k nim například Pireus, Porto Rafti anebo Rafina. Kousek od athénského přístavu Pireus se rozkládá zajímavý ostrov Salamis (nebo zvaný také Salamina), který je největším ostrovem v Sarónském zálivu. Kromě toho, že je tady základna řeckého válečného námořnictva, najdete tady také hezké pláže, jako například u vesniček Psilli Amos, Vromopousi nebo Kanakia.

Na poloostrově Attika panuje středomořské podnebí s horkými léty téměř bez srážek. V zimě teploty většinou nepadají pod bod mrazu, ale můžete se zde setkat se sněhem, a to hlavně na horách. Dovolená na Attice je tedy právem považována za skvělou možnost, jak v Řecku prožít čas volna a odpočinku.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu poloostrov Attika

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Attice, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute poloostrov Attika.