-

Last minute dovolená ve Španělsku

Costa Brava

Výhodná dovolená na Costa Bravě (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa de Almería

Výhodná dovolená na Costa de Almeríi (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa de la Luz

Výhodná dovolená na Costa de la Luz (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa del Garraf

Ilustrační foto
Výhodná dovolená na Costa del Garrafu (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa del Maresme

Ilustrační foto
Výhodná dovolená na Costa del Maresme (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa del Sol

Výhodná dovolená na Costa del Sol (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa Dorada

Výhodná dovolená na Costa Doradě (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Costa Tropical

Výhodná dovolená na Costa Tropicalu (Španělsko) se slevami na poslední chvíli

Španělsko last minute - informace

Z pohledu cestovního ruchu patří Španělsko k nejvýznamnějším destinacím v Evropě, ale dokonce na celém světě. Spolu s Francií a Itálií se pak Španělsko řadí ke trojici turisticky nejnavštěvovanějších zemí starého kontinentu. Kromě pevninského Španělska patří ke Španělskému království ještě Kanárské ostrovy v Atlantickém oceánu západně od Afriky a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři.

Asi nejčastějším důvodem, proč turisté míří na last minute dovolenou do Španělska, je moře. Nebo spíše jsou moře, neboť pevninské Španělsko omývá ze západu Atlantik a z jihovýchodu Středozemí moře. Celkově měří pobřeží Španělska více než 3.000 kilometrů a častěji než na západ, k Atlantskému oceánu, směřují návštěvníci této země na jih a východ, do letovisek podél Středozemního moře. Středomořské pobřeží má pak délku něco přes 1.600 kilometrů a k nejoblíbenějšímu španělskému regionu pro last minute dovolenou patří z jednoduchého důvodu: Středozemní moře je po většinu roku příjemně teplé, podél jeho břehu se táhnou kilometry nádherných pláží s jemným zlatavým pískem a voda v moři je průzračně čistá.

Středomořské pobřeží Španělska se dělí na několik oblastí, z nichž každá je v cestovním ruchu pojmem a právě ony dostaly Španělsko do popředí zájmu turistů, plánujících nejčastěji v čase prázdnin nějakou letní dovolenou u moře.

Nejvíce na severu, od místa, kde hraničí Španělsko s Francií, až po letovisko Blanes, se podél katalánských břehů táhne v délce více než 200 kilometrů asi nejznámější španělský prázdninový resort Costa Brava. Název by se dal ze španělštiny přeložit jako Divoké pobřeží a toto pojmenování si oblast určitě zaslouží. Břeh moře se tady velmi často různě kroutí podél skalisek nebo malých poloostrovů, vybíhajících do moře. Pobřeží je tady dosti členité a pláže jsou často ohraničeny útesy nebo skaliska. Díky blízkosti ke střední Evropě je tato oblast, a to především v hlavní turistické sezóně, poměrně frekventovaná a spousta turistů si pod pojmy Španělsko a last minute dovolená představí právě tento region.

Na Costa Brava navazuje pobřeží Costa del Maresme a to táhne se až k Barceloně, která proslavila Španělsko zejména na sportovním poli. Jméno Costa del Maresme by se dalo přeložit jako Mořské pobřeží a zdejší letoviska jsou vyhlášená díky svým dlouhým plážím s hrubším pískem a hotely, které jsou ve většině případů postaveny přímo u pláže. Costa del Maresme pak volně přechází do předměstí Barcelony, jehož pláže většinou slouží pro rekreaci a odpočinek obyvatel toho katalánského hlavního města.

Periferie Barcelony se poté mění ve skalnatý mořský břeh bez pláží, které pokračuje prakticky až k městečku Sitges. A tady začíná pobřeží Costa Dorada. Costa Dorada v překladu znamená Zlaté pobřeží a kdo někdy navštívil Španělsko a koupal se v moři na zdejších plážích s pískem nazlátlé barvy na jejich povrchu, určitě bude souhlasit s tím, že jméno Zlaté má tato prázdninová oblast ve svém názvu plným právem. Costa Dorada se táhne podél Středozemního moře až k národnímu parku v deltě řeky Ebro.

Na Zlaté pobřeží, které je poslením z resortů pro dovolenou v Katalánsku, dále navazuje Costa del Azahar. Název Costa del Azahar by se dal přeložit jako Pobřeží pomeračového květu a lahodné pomeranče, které Španělsko proslavily daleko za jeho hranicemi, pocházejí velmi často právě z této oblasti. Costa del Azahar se vine podél břehu v délce asi 120 kilometrů až skoro k přístavu Valencia.

Od Valencie dále na jih pak pokračuje Costa Blanca, nebo také Bílé pobřeží, které patří ke španělské prvincii Alicante. To je dlouhé téměř 250 kilometrů a nachází se tady mnoho pláží, které jsou, podobně jako ty na Costa Brava, často ohraničeny skalisky a útesy. Návštěvníky zdejších letovisek určitě potěší, že počet slunečních dní do roka dosahuje v alicantských resortech číslo 300, což je i na Španělsko velmi vysoký počet.

Costa de Almería je poměrně malý pobřežní úsek v blízkosti města Almería, po kterém je také pojmenován. Tato mladá oblast zatím není mezi turisty tak známá a proto i v nejvyšší sezóně bývá na zdejších plážích klid a pohodu. Zdejší zajímavostí je, že tady není možné stavět budovy vyšší než tři patra a celá oblast tak působí uvolněným dojmem.

Dále na jih se nachází provicie Granada a její pobřeží se nazývá Tropické, tedy španělsky Costa Tropical. Granda tak trochu vybočuje z obvyklých představ o last minute dovolené u moře v Španělsku. Nachází se tady jen necelých 30 kilometrů pláží a díky blízkému pohoří je tady počasí vyrovnané po celý rok. Zimy bývají mírné a naopak v létě tu nejsou nejvyšší teploty nijak extrémní jako jinde ve Španělsku.

Na Tropické pobřeží navazuje Costa del Sol, nebo také Slunečné pobřeží. To lemuje španělskou provincii Málaga a jde o jeden z nejnavštěvovanějších regionů u Středozemního moře, které může zájemcům o letní dovolenou a odpočinek Španělsko nabídnout. Tato část Španělského království dostala své jméno podle nejvyššího počtu slunečných dnů v celé zemi, se pohybuje okolo 300 dní do roka.

Za Gibraltarským průlivem, u Atlantského oceánu, pak následuje Costa de la Luz, což v překladu znamená Pobřeží světla. Tento region patří mezi nejpopulárnější destinace a celé Španělsko na něj může být právem pyšné. Jak už název napovídá, turisty sem láká teplé moře, dlouhé slunečné dny a příjemné počasí. Pro dokonalý prožitek je jim tady k dispozici přes 200 kilometrů písčitých pláží a průzračně čistá voda v moři.


VLNA.cz, 2016
TOPlist