-

Dovolená Olympská riviéra

Korinos

Vzhledem k asi dvoukilometrové vzdálenosti obce Korinos od moře tady není ubytování až tolik vyhledávané jako v jiných řeckých letoviscích.

Leptokaria

Leptokaria je jedním z vůbec nejznámějších letovisek na Olympské riviéře a dovolená na zdejších písečných plážích je mezi turisty velmi populární a oblíbená.

Litochoro

Vesnička Litochoro leží přímo pod bájným pohořím Olymp a pak se tu bude dovolená líbit aktivním jedincům, kteří chtějí kombinovat pobyt u moře s poznáváním těchto hor.

Nei Pori

Oblíbený prázdninový resort Nei Pori s více než 5 kilometrů dlouhou pláží a průzračně čistou vodou v moři je místem, kde se bude dovolená líbit každému bez ohledu na věk.

Neos Panteleimon

Přímo pod hradem Platamon se rozkládá letovisko Neos Panteleimon, kde se bude dovolená líbit zejména zájemcům o řeckou historii a antické památky.

Olympic Beach

Turistické letovisko Olympic Beach leží jižně od Paralie a dovolená tady bude vyhovovat hlavně rodinám s malými dětmi kvůli zdejší písečné pláži.

Paralia

Paralia patří k nejrušnějším letoviskům na Olympské riviéře a tak tu bude dovolená vyhovovat těm turistům, co se rádi bavím nejen přes den, ale i v noci.

Platamonas

Letní dovolená v letovisku Platamonas je ideální pro všechny, kdo chtějí být stranou hlavního turistického ruchu a současně si užívat dokonalé turistické vybavenosti.

Dovolená Olympská riviéra - informace

Základní informace o oblasti Olympská riviéra

Dovolená Olympská riviéra - fotografie

Chcete strávit dovolenou tam, kde v dávných dobách žili bohové? Právě na Olympské riviéře v Řecku, historickém sídle antických bohů, se dovolená nese především ve znamení relaxace na dlouhých písečných plážích u průzračně čistého moře. Kromě toho tady na vás čekají nejrůznější archeologické poklady. Olympská riviéra také nabízí v pravém slova smyslu báječnou rodinnou dovolenou. Přibližně 70 km dlouhý pobřežní pás v řecké oblasti Makedonie s tuctem krásných pláží je pojmenován po pohoří Olymp, který se majestátně tyčí o něco dále ve vnitrozemí. Něco málo přes 50 kilometrů východním směrem se nachází další oblíbený region pro dovolenou na řecké pevnině, poloostrov Chalkidiki.

Přestože toto řecké pobřeží nemá takovou pověst jako Italská nebo Turecká riviéra, není to tady o nic méně krásné. Olympská riviéra je unikátním regionem pevninského Řecka a jedinečná kombinace přírodních pokladů, kulturních zajímavostí a krásných pláží tady čeká na své návštěvníky, aby zde strávili svou letní dovolenou v Řecku. Oblast kolem Olympu je také ideální pro pěší turistiku a horské túry a ve správnou dobu nabízí Olympská riviéra svým návštěvníkům pohled na bohatou paletu pestrobarevných květin. Ty se ukazují v celé své kráse zejména v květnu. Od roku 1938 je zdejší nejvyšší hora Mytikas národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO od roku 1981.

Letoviska regionu Olympská riviéra

Dovolená Olympská riviéra - fotografie

Oblíbeným místem pro rodinnou dovolenou na Olympské riviéře jsou především letoviska Paralia a Katerini s několik kilometrů dlouhou písečnou pláží, která se táhne až k Olympiaki Akti. Potěšeni tady budou nejen příznivci plážového lenošení, ale i milovníci vodních sportů. Vyzkoušet si tady mohou potápění, plachtění, windsurfing a jiné aktivity a jejich dovolená rozhodně nebude nudná s stereotypní. Ti, kteří dávají přednost klidu, najdou jen o několik desítek metrů dále malou skrytou zátoku, která jim umožní opravdový odpočinek a relaxaci. V Paralii je možné vybírat z mnoha různých druhů ubytování, takže je vhodné pro každou peněženku. I výběr restaurací a taveren je tady veliký a zdejší písečná pláž nabízí svým hostům i půjčovny slunečníků a lehátek.

Olympská riviéra má něco i pro turisty, pro které by byla dovolená bez možnosti nakupování jaksi neúplná. Pro nákupy a procházky je ideální letovisko Katerini, vzdálené jen pár kilometrů od Paralie. Pobřežní město Katerini je centrem střední Makedonie. Má nádherný park, který vás okouzlí bizarními skalními útvary, osvěžujícími fontánami a malebnými palmami. Tady, ve stínu starých stromů, často odpočívají nejen turisté na dovolené, ale i místní obyvatelé. Kromě toho pravidelný trh umožňuje návštěvníkům nahlédnout do obyčejného řeckého způsobu života, kterým se může Olympská riviéra i v současnosti chlubit.

Dovolená Olympská riviéra - fotografie

Dokonce i dále na jih se najde spousta příležitostí pro rodiny s dětmi, jak strávit perfektní dovolenou u moře. Letovisko Leptokaria má, stejně jako všechna prázdninový střediska Olympské riviéry, velmi krásné pláže s jemnými oblázky. Místní pláži byla dokonce udělena evropská Modrá vlajka za vynikající kvalitu. Díky pozvolně se svažujícímu pobřeží se tady bezpečně mohou koupat i malé děti. Také centrum s mnoha obchody a nově vzniklým náměstím láká k návštěvě.

Olympská riviéra a výlety

Pokud trávíte dovolenou v Leptokarii nebo okolí, můžete se vydat na výlet do Dionu. V této obci na severovýchodním úpatí Olympu byly odhaleny vykopávky velké části antického města. Ve starověku byl Dion považován za svaté město a byl zde postaven chrám Dia, divadlo i stadion. Okružní prohlídka naleziště, které se nachází v krásném přírodním prostředí, zavede návštěvníky mimo jiné k pozůstatkům veřejných lázní s vodovodem a křesťanské baziliky. Archeologické muzeum vystavuje zajímavé nálezy z chrámu a nekropole a v amfiteátru se v současnosti opět konají klasická dramata a hudební vystoupení.

O něco dále na sever leží zajímavé městečko Pella. Bývalé hlavní město antické Makedonie je známé jako rodiště Alexandra Velikého a Filipa II.. Když se zde začal v roce 1956 prozkoumávat terén, archeologové v těchto místech našli střed starého města. Mozaikové podlahy a kameny, které byly nalezeny během vykopávek, můžete vidět v místním muzeu. Protože Olympská riviéra byla jedním z míst, kde se formovala současná lidská civilizace, byla by škoda tato významná místa nenavštívit. Dovolená v Řecku může zájemcům o historii doslova z první ruky obohatit jejich znalosti.

Po všech těch kulturních a historických návštěvách pak nastane čas, kdy i dovolená na Olympské riviéře dostane klasickou náplnň v podobě příjemných chvil, strávených u šplouchajících vln moře, plných odpočinku a relaxace. Velmi oblíbený u rodin s dětmi, a tedy v létě hodně zaplněný, je Platamonas s dlouhou písečnou pláží a křišťálově čistou vodou. Pokud vás již nebude bavit stavění hradu z písku nebo opalování, můžete se vydat na procházku podél pobřežní promenády s mnoha kavárnami, tavernami a bary.

Olympská riviera se dostala i na Seznam UNESCO. Na něm jsou zapsány kláštery Meteora v blízkosti města Kalambaka, jejichž návštěva je jakousi povinností, která k dovolené na Olympské riviéře neodmyslitelně patří. Klášterní komplex se skládá z 25 jednotlivých klášterů, které jsou postavené v závratných výškách masivního pohoří. Nejstarší klášter byl založen již na počátku 13. století a je stále obýván, ostatní stavby jsou již částečně opuštěné ruiny. Od té doby, co se zde v roce 1980 natáčela scéna z filmu o Jamesi Bondovi, bizarní skalní útvary v okolních horách lákají ke strávení dovolené stále více a více horolezců.

Zajímavou historickou památkou jsou také fascinující královské hroby ve Vergině z makedonského období. Kdysi zde stávalo antické město Aigai a v místním muzeu dnes můžete obdivovat archeologické nálezy z této lokality.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu Olympská riviéra

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Olympské riviéře, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute Olympská riviéra. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na Olympskou riviéru jsou prezentovány v sekci Olympská riviéra first minute.