-

Dovolená ostrov Kos

Agios Fokas

Dovolená v letovisku Agios Fokas je vedle čistého moře a písečných pláží známá především kvůli zdejším horkým pramenům, které vyvěrají jen nedaleko pobřeží.

Kardamena

Resort Kardamena, ležící asi 5 kilometrů od koského letiště, je druhým největším prázdninovým Střediskem na Kosu a dovolená tu nebude postrádat nic z obvyklé vybavenosti.

Kefalos

Vesnička Kefalos leží na nejzápadnějším výběžku ostrova Kos a turisté tady prožívají dovolenou stranou hlavního turistického ruchu na ostrově.

Lambi

I když letovisko Lambi tvoří jakési předměstí hlavního města Kosu, zachovává si svou původní atmosféru a dovolená je tady mezi turisty velmi oblíbená.

Marmari

Ačkoli zažívá Marmari během posledních dekád značný turistický rozvoj, dovolená tady stále připomíná pobyt ve starém Řecku a nikoliv v moderním letovisku.

Mastichari

Průzračně čistá voda a mírný vstup do moře z písečné pláže jsou hlavními důvody, proč je dovolená v Mastichari žádána rodinami s dětmi a též méně zdatnými plavci.

Město Kos

Hlavní město Kos je z pohledu turistiky dokonale vybavené a dovolené tu nebude chybět nic ani turistům, požadujícím luxusní ubytování, ani jedincům, kteří chtějí ušetřit.

Psalidi

Psalidi je nejvýchodnějším prázdninovým střediskem ostrova Kos a i když se odtud dá pěšky dojít do hlavního města, dovolená je tady spíše poklidná.

Tigaki

Tigaki je zatím malým letoviskem na severním pobřeží, ovšem může se chlubit nejdelší pláži celého ostrova Kos. Dovolená tady tak bude vyhovovat zejména rodinám s malými dětmi.

Dovolená ostrov Kos - informace

Základní informace o ostrově Kos

Dovolená ostrov Kos - fotografie

Některé z ostrovů Dodekanského souostroví mají nezaměnitelný půvab a Kos je bezpochyby jedním z nich. Je po ostrovech Rhodos a Karpathos třetím největším ostrovem v Dodekanském souostroví. Má rozlohu 283 kilometrů čtverečních a nachází se asi 5 kilometrů od pobřeží Turecka. Co se týká rozlohy, zabírá Kos například jen pětinu plochy sousedního ostrova Rhodos, je tedy relativně malý a podlouhlý. V historii se proslavil především coby rodný ostrov zakladatele moderního lékařství Hippokrata. Dnes zde žije kolem 30.000 stálých obyvatel, z nichž téměř polovina žije ve stejnojmenném hlavním městě. V období, kdy vrcholí letní dovolená, se však počet lidí na ostrově rapidně zvyšuje.

Dovolená na ostrově Kos

Na pobřeží ostrova Kos stojí četné hotely, apartmány a penziony všech cenových kategorií a kvalit, ve kterých se dá strávit na tomto ostrově v Řecku skvělá dovolená. Restaurace, taverny a nejrůznější občerstvení zde jen čekají na své hosty, aby je přivítaly a pohostily svými chutnými kulinářskými specialitami. A ani milovníci nakupování tady o své dovolené nepřijdou zkrátka, nachází se tu totiž celá řada obchodů s nejrůznějším zbožím a suvenýry. Krásné dlouhé pláže se skvělými podmínkami ke koupání slibují úžasnou dovolenou a lákají návštěvníky kosu k odpočinku u moře. Samozřejmě tu nechybí nabídka vodních sportů a v každém větším středisku je obvyklý i čilý noční život. Turisté, pro které by dovolená na Kosu bez pořádné zábavy dlouho do rána nebyla úplná, se tady určitě nudit nebudou.

Dovolená ostrov Kos - fotografie

Západ ostrova Kos láká turisty na dovolené na procházky po opuštěných plážích nebo ke starým klášterům. Čím dále se budete přibližovat k východní části ostrova, tím prázdnější a opuštěnější jsou zdejší pláže. Ostrov Kos je atraktivní pro strávení hezké dovolené ve všech ročních obdobích, ovšem na jaře, kdy se po zimních deštích opět probouzí zdejší příroda, je tu nejkrásněji. V květnu, když se sem na dovolenou k moři vydávají první turisté, je celý ostrov pokrýt doslova mořem rozkvetlých květin.

Lze zde prožít opravdu nádherná dovolená, i když s rostoucím cestovním ruchem již Kos ztratil mnohé ze své původní originality. Kdo touží o dovolené pobýt na skvělých plážích, ve vynikajících hotelích, zažít bohatý noční život i zábavu, ale také chce současně poznat něco z místní kultury, krásnou přírodu a dobré jídlo, bude na ostrově Kos v řeckém Dodekanském souostroví na správném místě.

Historie ostrova Kos

Dovolená ostrov Kos - fotografie

V průběhu své historie byl ostrov Kos pro svou výhodnou geografickou polohu častým terčem vojenských útoků a v důsledku toho se zde také střídaly nejrůznější mocnosti. Těmto historickým okolnostem ovšem vděčí ostrov za pestrou směsici různých architektonických stylů, které ovlivňují celkový obraz Kosu v podstatě až dodnes. Archeologické objevy dokázaly, že Kos byl osídlen již v antickém období. Historici se domnívají, že první osady byly na tomto ostrově založeny již někdy kolem roku 1500 př.n.l..

Hlavní město Kos vypadá jako muzeum pod širým nebem, ale je to hlavně živé a pulzující město s ulicemi lemovanými palmami, s antickými památkami a také se dvěma dlouhými písečnými plážemi. Říká se, že každý, kdo se rozhodne strávit dovolenou na Kosu, by měl jeho hlavní město navštívit alespoň dvakrát. Jednou ve dne a podruhé v noci. Milovníci historie i vyznavači radostí nočního života si budou ve městě Kos připadat skoro jako v ráji.

Dovolená ostrov Kos - fotografie

Stará část města je mimořádně krásná a po celé Evropě byste našli jen velice málo měst, kde by byla tak úzce spojena minulost s přítomností, jako je tomu právě na ostrově Kos. O dovolené tu můžete navštívit vykopávky, které nejsou obehnány ploty, jak to bývá obvyklé v naprosté většině ostatních řeckých měst. Ty na Kosu jsou volně přístupné všem a daly tak vzniknout jakýmsi historickým parkům. Hned vedle křesťanských kostelů z různých epoch tady stojí minarety, z původně tureckých hamámů se staly stylové restaurace, v někdejších mešitách se dnes prodávají boty, oblečení a nejrůznější suvenýry.

Za návštěvu určitě stojí místní archeologické muzeum a také slavný Hippokratův platan, který je jedním z nejstarších stromů v celé Evropě. Odhaduje se, že platan může být starý až 1.500 let. Pokud se bude vaše dovolená na ostrově Kos odehrávat někde v okolí hlavního města nebo u zálivu Lambi, pak budete mít k dispozici hlavně oblázkovo - písčité a spíše menší pláže.

Pláže a koupání na ostrově Kos

Dovolená ostrov Kos - fotografie

Vlastně celý ostrov Kos se může pochlubit spoustou krásných zátok a pláží, z nichž každá vyzařuje své vlastní kouzlo. Určitě se vyplatí o vaší dovolené některou z nich navštívit. Pláž Kardamena se nachází na jižním pobřeží ostrova a je pevně v rukou anglických turistů. Místní obchody, bary, kluby a restaurace jsou plně přizpůsobeny požadavkům britských hostů. V rychlém občerstvení dostanete fish and chips a hamburgery místo gyrosu. V restauracích si pak můžete objednat anglickou snídani, roast beef či yorkshirský pudink.

Další úžasné písečné pláže najdete na ostrově Kos dále na západ, ve směru k poloostrovu Kefalos. Přímo v místě a v okolí Kamari, přístavního městečka či horské vesnice Kefalos, jsou turistům k dispozici různá ubytování i restaurace. Pak jsou tu ještě pláže Markos a Camel, obě jsou malé a poměrně skryté, ale jde určitě o nejkrásnější zátoky na celém ostrově. Nedají se ovšem srovnávat s plně organizovanou písečnou pláží Paradise, kde návštěvníci objeví tři řady pro umístění plážových lehátek, a kde si na své přijdou milovníci snad všech druhů vodních sportů. Pláž lemují taverny, kde můžete ochutnat leccos lahodného z řecké kuchyně.

Kam jinam v Řecku na dovolenou?

Další sekce katalogu ostrov Kos

Dovolená se slevou na poslední chvíli na Kosu, která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute ostrov Kos. Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na Kos jsou prezentovány v sekci ostrov Kos first minute.