-

Dovolená Severní pobřeží (Varna a okolí)

Albena

Letní dovolená v letovisku Albena je vyhledávána zejména pro zdejší rozlehlé pláže s písečným povrchem a pozvolným vstupem do moře.

Balčik

Většina pláží letoviska Balčik je písečná, s mírným vstupem do moře, a tak je tu dovolená žádána z velké části rodinami s malými dětmi.

Byala

Dovolená Byala - ilustrační foto
Užijte si bezezbytku příjemnou dovolenou u moře v letovisku Byala a sami se přesvědčte, proč je dovolená na severním pobřeží (v okolí Varny) v Bulharsku mezi turisty tak oblíbená a pravidelně se sem kvůli zdejšímu moři, počasí a možnostem koupání rádi vracejí

Kavarna

Kavarna je v turistickým centrem v severní části bulharského černomořského pobřeží a ačkoliv se nejedná o známé letovisko, v současnosti zažívá turistický boom.

Kranevo

Protože se prázdninový resort Kranevo rozkládá mezi Zlatými písky a Albenou, dovolená tu bude vyhovovat těm z turistů, co si chtějí užít kvalitních služeb a turistické vybavenosti.

Svatý Konstantin

Svatý Konstantin a Helena leží jen pár kilometrů od letiště ve Varně a tak tady bude dovolená vyhovovat všem, kdo neradi cestují z letiště daleko.

Škorpilovci

Dovolená Škorpilovci - ilustrační foto
Dovolená v turistickém resortu Škorpilovci znamená hlavně spoustu slunce, prohřáté a čisté moře, povalování na pláži či u hotelového bazénu a samozřejmě relaxaci a odpočinek, kvůli kterému se na severní pobřeží (do Varny) v Bulharsku létá každou sezónu především

Zlaté Písky

Dovolená na Zlatých píscích byla v druhé polovině minulého století jednou z mála možností, kam vycestovat k moři. Dnes je moderním letoviskem s veškerým komfortem.

Dovolená Severní pobřeží (Varna a okolí) - informace

Obecné informace o Varně a okolí

Dovolená Severní pobřeží (Varna a okolí) - fotografie

Podobně jako jižní pobřeží Černého moře v Bulharsku, i jeho severní část má své centrum turistiky v podobě přístavního města Varna, a dále pak několik známých a mezi turisty nejen z České republiky populárních prázdninových destinací. Varna samotná je největším přístavem v Bulharsku a v tomto městě se také nalézá mezinárodní letiště, na kterém přistávají lety s návštěvníky Bulharska a jeho přímořských letovisek. Ti do nich pravidelně každou letní sezónu přilétají strávit svou letní dovolenou u moře.

Město Varna je třetím největším městem v celém Bulharsku a současně největší metropolí na břehu Černého moře. Letiště Vladislavovo leží na západ od města, asi 15 kilometrů od pobřeží. Turisté se většinou do jednotlivých letovisek na pobřeží dopravují autokary a jejich cesta ve Varně teprve začíná. V samotné Varně není ubytování z pohledu turistiky tak vyhledávané a žádané, neboť nejrušnější bulharský přístav se negativně projevuje na svém nejbližším okolí.

Kam na dovolenou v okolí Varny

Jednoznačně nejznámějším prázdninovým rezortem v severní části Bulharska jsou Zlaté Písky. Někdy bývají nazývané též perlou Černého moře a leží necelých 20 km severovýchodním směrem od Varny. Důvody, proč je dovolená na Zlatých Píscích mezi návštěvníky Bulharska tak oblíbená, se již po několik desetiletí nemění. Jde především o příjemně prohřáté moře, krásné a až nekonečně dlouhé písečné pláže, teplé a slunečné podnebí a v neposlední řadě i jedinečný přírodní park. Vzhledem ke skutečnosti, že Zlaté Písky jsou rušné a hojně navštěvované letovisko, se tu bude dovolená líbit i milovníkům noční zábavy a společenského života.

Podobně jako ve většině turistických letovisek na pobřeží Černého moře v Bulharsku, i na Zlatých Píscích mají jeho návštěvníci k dispozici rozlehlé pláže s povrchem z jemného písku, které v některých částech dosahují úctyhodné šíře přes 100 metrů. Vstup do vod Černého moře je pozvolný a mírný a koupání na místních plážích je tak vhodné i pro neplavce a malé děti. Tato skutečnost je také jedním z důvodů, proč je dovolená v oblasti Zlatých Písku často žádána rodinami s malými dětmi.

Turisté na Zlatých Píscích obvykle oceňuji i počet slunečných dní do roka, neboť ten je zde vysoký a turistická sezóna tu trvá od počátku května až do konce října. Protože jde v případě Zlatých Písků o jedno z nejprestižnějších letovisek v Bulharsku, jeho návštěvníci mohou vybírat ubytování v nejrůznějších ubytovacích kapacitách. Dovolenou je tady možné prožít jak v cenově příznivých a jen nejnutnějším zařízením vybavených apartmánech, tak také v luxusních pětihvězdičkových hotelích, jež nabízejí svým hostům služby na vysoké úrovni. Aktivní jedinci určitě přivítají možnost vydat se na krátké výlety či pěší túry do nedalekého lesa, který celé letovisko obklopuje.

Na jihu Zlaté Písky plynule navazují na historické městečko Svatý Konstantin a Helena. To se do roku 1993 nazývalo Družba a teprve v poslední dekádě minulého století získalo zpět svůj historický název. Ze Svatého Konstantinu je to do Varny asi 10 kilometrů jihozápadním směrem a centrum Zlatých Písku odtud leží něco málo přes 5 kilometrů severně. Ve Svatém Konstantinu a Heleně mají turisté k dispozici hned několik pláží, jejichž povrch je tvořen jemným světlým pískem. Jak už bývá v Bulharsku obvyklé, i toto středisko má vstup z pláží do moře jen pozvolný a koupání si tu tak mohou užít i neplavci.

Na severu přecházejí Zlaté Písky v malé a příjemné letovisko Kranevo. To se v průběhu času stalo spíše malou a příjemnou vesničku menších hotelů, rodinných pensionů a dalších ubytovacích kapacit. Dovolená tu plyne v poklidném tempu a Kranevo je vyhledáváno zejména turisty, kteří si ve svém čase volna a odpočinku chtějí užít hlavně pohody a odpočinout si od každodenního stresu.

Asi 3 kilometry od Kraneva dále na sever se u pobřeží rozkládá prázdninové středisko Albena. Do Varny je to odsud necelých 30 kilometrů a Albenu lze jednoduše charakterizovat jako moderní a poměrně luxusní bulharské letovisko. Dovolená se tu bude líbit hlavně turistům, kteří jsou rádi ubytováni v těsné blízkosti pláže a ze svého hotelu chtějí vyjít přímo do rozpáleného písku. Albena nabízí celou řadu hotelů, které byly vybudovány na okraji zdejší písečné pláže a poskytují svým hostům veškerý komfort. Zajímavostí Albeny je, že nedaleko centra městečka vyvěrají blahodárné minerální prameny a Albena je tak současně i lázeňským městečkem s nezbytnými kolonádami a bulváry.

Hlavní písečná pláž letoviska Albena patří údajně k nejhezčím plážím na celém středomořském pobřeží Bulharska. Její délka přesahuje 7 kilometrů a tato pláž je i dostatečně široká. Nechybí obvyklá turistická vybavenost a její návštěvníci si mohou zapůjčit lehátka či slunečníky a využít toalet či sprch se sladkou vodou. Albena je oblíbená i mezi rodinami s dětmi, neboť pláž sestupuje do moře jen pozvolna a rodiče se nemusejí obávat pustit své děti samotné k vodě. Na ty nejmenší návštěvníky tu čeká celá řada dětských hřišť a dalších atrakcí, na kterých budou moci trávit prakticky celý den. Díky své vybavenosti patří ovšem Albena spíše k dražším letoviskům na břehu bulharského Černého moře a turisté, kteří chtějí při pořízení dovolené ušetřit, obvykle volí jiná letoviska.

Po deseti kilometrech směrem na severovýchod se turisté dostanou z Albeny do městečka Balčik. To leží asi 35 kilometrů od centra Varny a patří k vůbec nejstarším městům v Bulharsku. Spolu s nedalekým letoviskem Kavarna patří k nejseverněji položeným bulharským prázdninovým resortům. Kromě několika menších písečných pláží v jižní části městečka je Balčik známý svou botanickou zahradou, která stojí během dovolené určitě za návštěvu. Zdejší expozice se může pochlubit více než třemi tisíci druhů rostlin a květin z celého světa a její interiéry je možné spatřit hned v několika filmech.

Nejsevernějším ze známých bulharských letovisek je Kavarna a dovolená v této části Bulharská se bude líbit nejen příznivcům plážového lenošení a odpočinku, ale také milovníkům historie. V Kavarně na ně totiž čeká celá řada památek, k nimž patří mohutné hradby, několik středověkých kostelů a dalších budov jako jsou kupříkladu lázně.

Kam jinam v Bulharsku na dovolenou?

Severní pobřeží (Varna a okolí) není jedinou oblastí, kde se dá v Bulharsku prožít nezapomenutelná letní dovolená u moře. Aktuálně se s námi můžete vydat na dovolenou do Bulharska i na následující místa: Jižní pobřeží (Burgas a okolí).

Další sekce katalogu Severní pobřeží (Varna a okolí)

Dovolená se slevou na poslední chvíli na severním pobřeží (v okolí Varny), která je právě teď v nabídce, je k nalezení v sekci last minute Severní pobřeží (Varna a okolí). Aktuálně nabízená dovolená se slevou za včasnou rezervaci či nejrůznější předsezónní akce na severní pobřeží (do Varny) jsou prezentovány v sekci Severní pobřeží (Varna a okolí) first minute.